Ryzen 5 3600 ve GTX 1660 Sistemin Sıcaklık Değerleri Nasıl Olmalı?

rhaecia

Hectopat
Merhabalar, yaklaşık 1 hafta önce sıfırdan bir kasa topladık. Bileşenleri;
  • AMD Ryzen 5 3600 işlemci (6 core 12 thread)
  • MSI GeForce GTX 1660 6GB ekran kartı
  • ASUS TUF X470-Plus Gaming anakart

Bu bilgisayardan önce külüstür denilebilecek bir bilgisayar kullandığım için işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarının nasıl olması gerektiği konusunda pek bir bilgim yok. Gözlemlediğim kadarıyla boştayken ekran kartı 55-60°, işlemci ise 55-65° arasında gidip geliyor. Bugün Apex Legends oynarken yüksek olan ayarları yapabileceğim en yükseğe aldım ve 1 maç attıktan sonra işlemci sıcaklığının maksimum 84° olduğunu gördüm. Eski ayarlara döndürünce 69°'de sabit oynadım. Sizce bileşenlere göre oyunlarda ve diğer programlarda sıcaklıklar nasıl olmalı? Hangi sıcaklıkta endişelenmeliyim?

Şimdiden teşekkürler.

84°C masaüstü için sıcak fakat sorun yaratacak bir sıcaklık değil. 70°C üstünü görmemeli.

Merhabalar, yaklaşık 1 hafta önce sıfırdan bir kasa topladık. Bileşenleri;
  • AMD Ryzen 5 3600 işlemci (6 core 12 thread)
  • MSI GeForce GTX 1660 6GB ekran kartı
  • ASUS TUF X470-Plus Gaming anakart

Bu bilgisayardan önce külüstür denilebilecek bir bilgisayar kullandığım için işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarının nasıl olması gerektiği konusunda pek bir bilgim yok. Gözlemlediğim kadarıyla boştayken ekran kartı 55-60°, işlemci ise 55-65° arasında gidip geliyor. Bugün Apex Legends oynarken yüksek olan ayarları yapabileceğim en yükseğe aldım ve 1 maç attıktan sonra işlemci sıcaklığının maksimum 84° olduğunu gördüm. Eski ayarlara döndürünce 69°'de sabit oynadım. Sizce bileşenlere göre oyunlarda ve diğer programlarda sıcaklıklar nasıl olmalı? Hangi sıcaklıkta endişelenmeliyim?

Şimdiden teşekkürler.
182970342795109c45926de46571400d.jpeg

Değerleriniz çok aşırı uçuk gözükmüyor gibi. Fakat dilerseniz, ekstra bir soğutucu almak isteyebilirsiniz...

Adana'da yaşıyorum ve havalar yaz ayı olduğu için epey sıcak. Odada herhangi bir soğutma kullanmıyoruz. Kasa için geniş bir alan açtık ve hava akışı olduğundan eminim. Kasanın modeli Xigmatek GLARE 7A. Hava akışının daha iyi sağlanması için bir yan paneli çıkarttım.
Sıcaklık yüksek biraz yaz ayi onun da etkisi var ama en önemli hususlardan biri kablolama kasa hava akışıdır.

Adana'da yaşıyorum ve havalar yaz ayı olduğu için epey sıcak. Odada herhangi bir soğutma kullanmıyoruz. Kasa için geniş bir alan açtık ve hava akışı olduğundan eminim. Kasanın modeli Xigmatek GLARE 7A. Hava akışının daha iyi sağlanması için bir yan paneli çıkarttım.
O zaman boost clock kapatabilirsiniz bios düzeltilene kadar.

Ryzen 5 3600'ün sıcaklık sorunu olduğunu unutmuşum üstüne Adana'da yaşıyormuşsunuz gayet normal bir sıcaklık sorun olmaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı