Çözüldü Ryzen 5 3600 ve MSI RX590 sürekli mavi ekran hatası alıyorum

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yakovski

Centipat
Ryzen 5 3600 işlemci.
MSI B450 Tomahawk anakart.
Corsair Vengeance 8x2 3000 MHz RAM.
Corsair MP510 240 GB m. 2.
Seagate 2 GB harrddisk.
MSI RX590 Armor O.C ekran kartı
Corsair VS550 güç kaynağı

Sistemim bu bileşenlerden oluşuyor.
Sürekli mavi ekran hatası alıyorum ve aldığım her hatada farklı kod çıkıyor.

Yaptığım işlemler:
Ekran kartı, RAM, M.2 ve harddisleri tek tek diğer bilgisayarımdaki parçalarla değiştirip denedim.
Hatta sıfır harddisk dahi taktım fakat sonuç vermedi aynı hataları aldım.
Anakartı servise yolladım servis Windows 10 Pro yükleyip yaptığı denemelerde hata çıkmadı.
Komple sıfırlayıp format attım yeni Windows 10 Pro yüklerken bile hata verdiği oldu.
Burning test programıyla test yaptım donanımla ilgili dorun çıkmadı.
Artık ne yapacağımı şaşırdım. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa cevabınızı bekliyorum.
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben hatayı bellek hatası olarak yorumladım fakat bu işlemcinin içindeki önbellek dahi olabilir farklı bir işlemci ile deneme yapma şansın var mı?
Bellekler kit değil.
Ancak birini çıkarıp tek bellekle de denedim yine aynı sonuç verdi.
Memory testi de yaptım bir sorun görülmedi.

Ben hatayı bellek hatası olarak yorumladım fakat bu işlemcinin içindeki önbellek dahi olabilir farklı bir işlemci ile deneme yapma şansın var mı?

Çözüm
Maalesef başka işlemci dene yemiyorum çünkü diğer PC Intel işlemcili.
DMP dosyalarını buraya yükleme şansım yok mu?

Dosyalara bir önceki mesajda baktım zaten, "Hatalar" adlı bölümün içinde.

Bu çözüme bakabilirsin mesela.

Son düzenleme:
Dosyalara bir önceki mesajda baktım zaten, "Hatalar" adlı bölümün içinde.

Bu çözüme bakabilirsin mesela.
İşlemci dışında tüm bileşenleri değiştirerek denedim.
(Anakartı da servise yollamıştım sorun yok dediler)
Peki işlemcide sorun olsa burning testte fotoda ki gibi mi çıkar?
IMG-20200125-WA0009.jpeg

Önbellek problemli hatalara pek rast gelmediğim için aslında problemin nasıl oluştuğu hakkında pek bilgim yok fakat sistemde işlemci hariç tüm bileşenler farklı parçalar ile değişmiş defalarca tekrardan işletim sistemi değişmiş, peki sence problem nereden çıkıyor?

Önbellek problemli hatalara pek rast gelmediğim için aslında problemin nasıl oluştuğu hakkında pek bilgim yok fakat sistemde işlemci hariç tüm bileşenler farklı parçalar ile değişmiş defalarca tekrardan işletim sistemi değişmiş, peki sence problem nereden çıkıyor?
Şöyle ki PC'yi 6 ay önce topladım topladığımdan beri bir işlemci sorunu yaşıyordum.
3.nesil işlemci olduğu için B450 anakart tanımadı sonra BIOS güncellemesi ile sorunu çözdüm.

Sonrasında da başka problem yaşadım işlemciyle ilgili.

Örneğin elektrik gidip geldiğinde ya da PC'yi 2 gün açmadığım da anakart üzerindeki CPU ışığı yanıyor ve görüntü gelmiyordu. Ta ki anakartı mavi ekran hatası yüzden servise gidip geldiğinden beri.

Şu an CPU ışık hatası almıyorum.

Diyeceğim o ki bende sizin gibi işlemci olduğunu düşünüyorum fakat testi geçmesi de şaşırtıcı.
Burning test fotosunu o yüzden yollayıp sordum.

İşlemcilerin nasıl test yapıldığı hakkında bilgiye sahip değilim ki zaten arızalı Intel işlemciler garanti için İngiltere'ye gidiyor fakat AMD işlemcilerin garanti ve tespit süreci nasıl işliyor bilmiyorum.

Tekrardan yazıyorum ben bellek hatası olduğunu düşünüyorum bu önbellek dahi olabilir, minidump dosyası okuyan diğer kişiler belki farklı çözüm yöntemleri söyleyebilir benim önerilerim buraya kadar.

İşlemcilerin nasıl test yapıldığı hakkında bilgiye sahip değilim ki zaten arızalı Intel işlemciler garanti için Ingiltere'ye gidiyor fakat AMD işlemcilerin garanti ve tespit süreci nasıl işliyor bilmiyorum.

Tekrardan yazıyorum ben bellek hatası olduğunu düşünüyorum bu önbellek dahi olabilir, minidump dosyası okuyan diğer kişiler belki farklı çözüm yöntemleri söyleyebilir benim önerilerim buraya kadar.

İlginiz için teşekkürler.

Şu anda driver yüklü ise DDU ile güvenli modda eski driverları silin. Değilse direkt attığım driverı kurun. https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-19-9-2. Ve bir de şunu ekleyeyim. Windows'un bazı sürümlerinde mavi ekran hatası kullanıcılarda mevcut olmaya başlamış. 1909 sürümünü kurmanı öneririm.

20200128_220550.jpg

Söylediğiniz programı indirdim fakat böyle bir hata aldım.
Hatayı gördükten sonra hatırladım ben daha öncede denedim bu programı aynı hatayla karşılaştım.

Problem çözüldü.
Problem işlemcide çıktı.
İşlemci AMD tarafından değişim yapıldı.
Konu kilit. Teşekkürler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı