Çözüldü Ryzen 5 3600 ve MSI Tomahawk B450 Mavi Ekran Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Telemnar92

Picopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Merhaba, mavi ekran hatalarından bir türlü kurtulamıyorum. Yardımcı olabilecek kimse var mı?

Sistemim ;
  • Windows 10 (1909)
  • Ryzen 5 3600
  • MSI Tomahawk B450
  • HyperX Predator 2x8 3200 Mhz
  • MSI 5700XT
  • Sharkoon 750w 80 plus Gold
Denediğim çözüm yöntemleri ;
  1. Üç farklı diske temiz kurulum yaptım.
  2. Farklı BIOS sürümleri denedim.
  3. Farklı Windows sürümleri denedim. (1903, 1909, 2004)
  4. Disklerin SATA kablolarını değiştirdim.
  5. PSU kablolarının tamamını değiştirdim.
  6. Farklı SATA Yuvalarını denedim.
  7. Farklı GPU denedim
  8. İki defa MemTest yaptım. Temiz çıktı
  9. Prime95 ile stres test yaptım.
Her ne yaptıysam bir çözüm üretemedim. Merak ettiğim hangi donanım bana sorun çıkartıyor tahminleriniz neler, garantiye neleri göndermeliyim? Benim şüphelendiğim anakart, işlemci ve güç kaynağı.

MsInfo & Olay Görüntüleyici
Minidump-1

Bu yazıyı yazarken aldığım ;

Minidump-2

Bir de nasıl bir bağlantısı var bilmiyorum, bilgisayar mavi ekran hatası vermeden önce tarayıcı çöküyor.

@Recep Baltaş @Murat5038 sizlerden yardımınızı bekliyorum.

Not : Lütfen okumadan ''ekran kartın güncel mi?'' gibi yazılar yazmayın.

Son düzenleme:
Devamlı aynı konuyu açankişiye yardım edemeyiz. En azından ben etmem. Önceki konuların sonlanmadan 2/3 gün içinde buna beraber 4 konu olmuş. Hangisini okuyup cevaplayalım. Mavi ekran sorunun vars açarsın bir konu oradan devam edersin.

SPAM yapmaya giriyor artık yaptıkların. Önceki konular kapatırsın bu konudan devam edersen bakarım. Ek olarak format atıp, BIOS defult yapıp, OC varsa kaldırırsan yeni alacağın dumpu sadece inceleyebilirim. Gereksiz öneriler falan yapıldığını örüyorum önceki konularda okuyabildiğim kadarıyla tabii ki.

Haklısınız. Bu 4 etti. Acemiyim bu işte. Önceki konuları nasıl kapatabilirim? Üst tarafta verdiğim minidump dosyları BIOS default yapılmış, temiz kurulum, OC'de hiç yapmadım.
Dediğimi yapar mısınız? Bir de arama çubuğuna CMD yazıp sağ tık ile yönetici olarak başlatıp SFC /scannow komutunu uygulayın. Umarım sorun kalmaz. Varsa da buluruz.

Taramada herhangi bir şey bulunmadı.

SFC.png

Son düzenleme:
Haklısınız. Bu 4 etti. Acemiyim bu işte. Önceki konuları nasıl kapatabilirim? Üst tarafta verdiğim minidump dosyları BIOS default yapılmış, temiz kurulum, OC'de hiç yapmadım.

Taramada herhangi bir şey bulunmadı.

Eki Görüntüle 643888
Peki diğer dediklerimi yaptınız mı? Eset ile ilgili bir takım şeyler söylemiştim.

Enes'in dedikerini konu başında dediği ilk şeyleri yaparsanız sorun hala devam ederse ekran kartını çıkartın ve DDU rehberini uygulayıp dahili GPU sürücünüzü kurup onunla devam ederseniz sorun çözülecektir.
5000 serisi kartlarda sorun var yakın zamanda aldıysanız Nvidia bir kartla değiştirin. Sorun BIOS ve üretici kaynaklı yazılımsal düzelir ancak hala farkında değiller. Birkaç ay içinde düzeltilebilir belki. Bekleyemem derseniz, dediğim gibi Nvidia bir kart ile değiştirin.

Enes'in dedikerini konu başında dediği ilk şeyleri yaparsanız sorun hala devam ederse ekran kartını çıkartın ve DDU rehberini uygulayıp dahili GPU sürücünüzü kurup onunla devam ederseniz sorun çözülecektir.
5000 serisi kartlarda sorun var yakın zamanda aldıysanız Nvidia bir kartla değiştirin. Sorun BIOS ve üretici kaynaklı yazılımsal düzelir ancak hala farkında değiller. Birkaç ay içinde düzeltilebilir belki. Bekleyemem derseniz, dediğim gibi Nvidia bir kart ile değiştirin.

Ben ondan şüphelendiğim için başka bir ekran kartı ''R9380X'' takıp denedim. Sorun devam etti. Denediğim diğer kart halihazırda diğer sistemde sorunsuz çalışan kart.
Evet kaldırdım. Şimdi tekrar BIOS son sürüm güncellemesi yapacağım.

BIOS'u tekrar son sürüme güncelledim. BIOS pilini çıkartarak BIOS sıfırladım. CPB'yi kapattım. Şimdi bekliyorum.

Ben ondan şüphelendiğim için başka bir ekran kartı ''R9380X'' takıp denedim. Sorun devam etti. Denediğim diğer kart halihazırda diğer sistemde sorunsuz çalışan kart.
Dediğim şekilde deneyin kartsız.

Dediğim şekilde deneyin kartsız.

Kartsız Ryzen 5 3600'den görüntü alabilir miyim?
Peki diğer dediklerimi yaptınız mı? Eset ile ilgili bir takım şeyler söylemiştim.

BIOS güncelleme sonrası aldığım mavi ekran. Şimdi bir kez daha ekran kartını sökerek deneyeceğim.

Minidump

Kartı bir sene önce aldım. Son iki haftaya kadar bir problem yoktu. ''Sorun BIOS ve üretici kaynaklı'' derken ekran kartı BIOS'undan söz ediyorsunuz değil mi?

Son düzenleme:
Kartsız Ryzen 5 3600'den görüntü alabilir miyim?
Normalde alamazsın ama bir deneyin.
Son iki haftaya kadar bir problem yoktu. ''Sorun BIOS ve üretici kaynaklı'' derken ekran kartı BIOS'unda söz ediyorsunuz değil mi?
Son zamanda yaptıysa yazılımsal olması mümkün. Windows 10'dan da kaynaklanabilir çok hatalı sürücüler çıkarıyorlar son zamanlarda.
Sadece ekran kartı değil, Anakart, GPU BIOS'ları dahil sürücülerindne de kaynaklı.

Bunu da uygulayın.

Normalde alamazsın ama bir deneyin.

Son zamanda yaptıysa yazılımsal olması mümkün. Windows 10'dan da kaynaklanabilir çok hatalı sürücüler çıkarıyorlar son zamanlarda.
Sadece ekran kartı değil, Anakart, GPU BIOS'ları dahil sürücülerindne de kaynaklı.

Bunu da uygulayın.

Forumda diğer konularda Ryzen 5 3600'den kartsız görüntü alınamayacağı yazıyor. Benim eski R7240 ile deniyorum şimdi sistemi. Verdiğiniz program tam ne işe yarıyor anlamadım ama onu da uygularım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı