Çözüldü Ryzen 5 3600 ve MSI Tomahawk B450 Mavi Ekran Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Telemnar92

Picopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Merhaba, mavi ekran hatalarından bir türlü kurtulamıyorum. Yardımcı olabilecek kimse var mı?

Sistemim ;
  • Windows 10 (1909)
  • Ryzen 5 3600
  • MSI Tomahawk B450
  • HyperX Predator 2x8 3200 Mhz
  • MSI 5700XT
  • Sharkoon 750w 80 plus Gold
Denediğim çözüm yöntemleri ;
  1. Üç farklı diske temiz kurulum yaptım.
  2. Farklı BIOS sürümleri denedim.
  3. Farklı Windows sürümleri denedim. (1903, 1909, 2004)
  4. Disklerin SATA kablolarını değiştirdim.
  5. PSU kablolarının tamamını değiştirdim.
  6. Farklı SATA Yuvalarını denedim.
  7. Farklı GPU denedim
  8. İki defa MemTest yaptım. Temiz çıktı
  9. Prime95 ile stres test yaptım.
Her ne yaptıysam bir çözüm üretemedim. Merak ettiğim hangi donanım bana sorun çıkartıyor tahminleriniz neler, garantiye neleri göndermeliyim? Benim şüphelendiğim anakart, işlemci ve güç kaynağı.

MsInfo & Olay Görüntüleyici
Minidump-1

Bu yazıyı yazarken aldığım ;

Minidump-2

Bir de nasıl bir bağlantısı var bilmiyorum, bilgisayar mavi ekran hatası vermeden önce tarayıcı çöküyor.

@Recep Baltaş @Murat5038 sizlerden yardımınızı bekliyorum.

Not : Lütfen okumadan ''ekran kartın güncel mi?'' gibi yazılar yazmayın.

Son düzenleme:
Alınmaz zaten deneyin dedim sadece. G ve GE serisinden alınır sadece.
Verdiğiniz program tam ne işe yarıyor anlamadım ama onu da uygularım.
Program değil MS aracı. Sadece uygulayın.

Ekran kartını çıkardıktan sonra alığım mavi ekran;

Minidump

Driver Verifier uyguladıktan 1-2 dakika sonra sistemi yeniden başlattım. Sistem açıldı aşırı derece kasma duraksama oldu hemen mavi ekran verdi, ancak minidump dosyası oluşturmadı.

Şu an sistem anormal bir biçimde kasıyor. Bu "Driver Verifier" ile mi alakalı? Görev yöneticisinde herhangi bir kaynak kullanan işlem göstermiyor.
Driver Verifier sonrası iki kez mavi ekran aldım ancak hatayı, %'lik kısmı görmeden bilgisayar yeniden başlıyor, minidump dosyası oluşmuyor.

Son düzenleme:
DNS ve saatin doğru olduğuna emin olun. Windows güncellemelerini kontrol edin.
Kartı değiştirince DDU kullanmamışsın. Sorun hala ekran kartı ve disk kaynaklı gözüküyor.
Mümkünse 2. HDD'ye formatı atın 1. olan yedek olsun.

Kartı değiştirince DDU kullanmamışsın. Sorun hala ekran kartı ve disk kaynaklı gözüküyor.

Ekran kartını DDU ile kaldırdım. (Ses ve Ekran kartı) Tekrar DDU ile kaldırıp yüklerim. Saati ve Saat dilimini otomatik olarak ayarladım, "saati eşitle" yaptım. "KB2267602" güvenlik güncelleştirmesi çıktı, güncelledim. 2. olan HDD'ye temiz kurulum yapıp denemiştim ve aynı hata devam ettiği için biçimlendirdim. DNS ayarına gelince bundan bahsediyorsanız otomatik olarak duruyor ;

ss.png

Bir de " Driver Verifier" böyle kalmalı mı? Çünkü dengesiz bir şekilde yavaşlama takılma olmaya başladı, uyguladıktan sonra.
Ekran kartını DDU ile kaldırdım. (Ses ve Ekran kartı) Tekrar DDU ile kaldırıp yüklerim. Saati ve Saat dilimini otomatik olarak ayarladım, "saati eşitle" yaptım. "KB2267602" güvenlik güncelleştirmesi çıktı, güncelledim. 2. olan HDD'ye temiz kurulum yapıp denemiştim ve aynı hata devam ettiği için biçimlendirdim. DNS ayarına gelince bundan bahsediyorsanız otomatik olarak duruyor ;

ss.png

Bir de " Driver Verifier" böyle kalmalı mı? Çünkü dengesiz bir şekilde yavaşlama takılma olmaya başladı, uyguladıktan sonra.

Şimdi fark ettim, bilgisayarı kapatıp tekrar açtım saat geri kalmıştı. Acaba bios ile veya anakartın kendisiyle ilgili bir problem olmasın. Bu tarayıcıların (Hay Aksi!) çökmeleri saat ile ilgili olabilir mi? Eğer öyle ise bu problem başladığından beri mavi ekran almadan önce Opera, Edge ve Chrome çöküyordu.

Son düzenleme:
Hayır, rehberde olan kapatmayı uygulamayın. Sadece yazıldığı gibi sistem açılmazsa kurtarma kısmından uygularsınız.
Şimdi fark ettim, bilgisayarı kapatıp tekrar açtım saat geri kalmıştı. Acaba bios ile veya anakartın kendisiyle ilgili bir problem olmasın.
BIOS pili bitik değilse Windows servisleriyle oynamadıysanız mümkün değl. Önceki sayfada dediğim BIOS ve ekran kartı probleminden bir ihtimal tetikleniyor olabilir gecikme. Windows'un da son zamanlarda olan sorunlarından etkileniyor olabilir.

Hayır, rehberde olan kapatmayı uygulamayın. Sadece yazıldığı gibi sistem açılmazsa kurtarma kısmından uygularsınız.

BIOS pili bitik değilse Windows servisleriyle oynamadıysanız mümkün değl. Önceki sayfada dediğim BIOS ve ekran kartı probleminden bir ihtimal tetikleniyor olabilir gecikme. Windows'un da son zamanlarda olan sorunlarından etkileniyor olabilir.

Tamam kapatmayacağım. Cihaz bir senelik bitik değildir. Kontrol ettim tekrar şu an saat ile ilgili bir sıkıntı yok. DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp, (WHQL) olan sürücüyü kurdum arkasından, forumdayken ilk önce tarayıcı çöktü, akabinde mavi ekran verdi, yeniden başlatıp oturum açma penceresinde tekrar mavi ekran verdi. ilk verdiği 0 kb olduğu için eklemedim. Bu da ikincisi ;

Düzeltme ; ben yazıyı yazana kadar 2 kez daha hata verdi. onları da gönderiyorum

minidump

Yeni aldığım mavi ekran ;

Minidump

Son düzenleme:
Bunları da yükleyin bakalım. MS office yüklüyse kaldırın.

Bunları da yükleyin bakalım. MS office yüklüyse kaldırın.

Bu sıraya kadar ekran kartım HDMI üzerinden bağlıydı. Şimdi VGA olarak bağladım, geçen haftaki konuda DP deneyin, demiştiniz belki bir fark olur. Verdiklerinizi de yüklüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı