Çözüldü Ryzen 5 3600 ve RTX 2060 sistem performans sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yunus YENER

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Başlıkta belirttiğim üzere Ryzen 5 3600 ve RTX 2060 tabanlı sistemimle ilgili oyunlarda düşük FPS ve CPU-Z Benchmark testinde düşük CPU skoru almaktayım. Konuyla ilgili bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.

Sistem bileşenleri:

Anakart: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RTX 2060 O.C.
RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 3000MHz.
PSU: Corsair RM650X.
Soğutma: Cooler Master ML240L RGB.
Kasa: Phanteks eclipse P350X.
Depolama: Crucial BX500 240GB SSD - WD Blue WD10EZEX 7200RPM 1TB HDD.

Genel bilgi: işletim sistemi temiz kurulum ile kuruldu ve sürücüler güncel olarak yüklendi. Ryzen Master ise henüz yüklü değil. Ekran kartının sürücüsü olarak 436.38 son sürüm kuruldu, GeForce Experience yüklenmedi. Kasanın hava giriş çıkışlarıyla ilgili bir aksaklık yok.

İşlemcim CPU-Z Benchmark testinde olması gerektiğinden çok kötü bir değer veriyor. Daha önce RX580 4G ile oynadığım oyunlarda neredeyse aynı hatta daha kötü FPS'ler alıyorum mevcut RTX 2060 kartım ile. Mesela en basit LOL oynarken en yüksek ayarda FPS 80-120 arasında sürekli. En düşük ayarda ise 90-130 arasında. Nedenini bir türlü çözemedim. Güç planı "yüksek performans" olarak seçilmiş vaziyette.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    20,1 KB · Görüntüleme: 259
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunu halletmene sevindim hocam. Benim sorunum anakarttan kaynaklı olduğu için anakartı değiştirdim ve işlemciyle alakalı olan problemim çözüldü. BIOS güncellemeden önce güncelleyenlerin değerlendirmelerini gözden geçirmek gerekli. Şu an anakartımın son BIOS güncellemesini yaptım ve Windows 10 1909 sürümüne geçtim. Özellikle 1909 sürümüne geçince gözle görülür bir işlemci performansı artışı oldu.
Şu an pcyi sıfırlıyorum neden böyle oldu anlamadım. Benchmark ile test ettim bu gece %50 gibi bir sonuç verdi ama normalde %90 vermesi gerekirdi. Neyse yeniden kurucam hayırlısı artık.
Bende deneyim.
Şu an pcyi sıfırlıyorum neden böyle oldu anlamadım. Benchmark ile test ettim bu gece %50 gibi bir sonuç verdi ama normalde %90 vermesi gerekirdi. Neyse yeniden kurucam hayırlısı artık.
Pc'den kardeşim yüzüne resim alamadım. Pc ile uğraşırken yaptı sonucları etkiler mi bilmiyorum. Anca bu resimleri alabildim.

Dosya Ekleri

• 20191121_001537.jpg
    20191121_001537.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 62
  • 20191121_001544.jpg
    20191121_001544.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 67
  • 20191121_001548.jpg
    20191121_001548.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 63
  • 20191121_001557.jpg
    20191121_001557.jpg
    934,2 KB · Görüntüleme: 70
Son düzenleme:
İşlemci düzeldi yanlız tam emin değilim sorun nereden kaynaklanıyor. İşlemci %94 aldı benchmark da. Güncellemelere başladım. Bios 2.0 da şu an versiyon olarak lakin güncellemelerden sonra sıkıntı çıkabilir daha önce de çıktı bu versiyonda. Bu sefer temiz bir kurulum yaptım. Bakalım bir sıkıntı çıkmazsa bu problem tamamen bios kaynaklı.

İşlemci düzeldi yanlız tam emin değilim sorun nereden kaynaklanıyor. İşlemci %94 aldı benchmark da. Güncellemelere başladım. Bios 2.0 da şu an versiyon olarak lakin güncellemelerden sonra sıkıntı çıkabilir daha önce de çıktı bu versiyonda. Bu sefer temiz bir kurulum yaptım. Bakalım bir sıkıntı çıkmazsa bu problem tamamen bios kaynaklı.
Anakart güncellemesi ile alakalıdır. Islemci bilgisayarda en son arıza verecek birim. Mesela benimki 79.5 çıkmasının sebebi kesin anakart B450M bazooka V2 ısınıyor oda frekans düşürüyor.

Sorun bios kaynaklı. Net emin oldum şu an güncellemeler tamam. Oyunları kurdum herhangi bir problem gözükmüyor. Bu tarz bir sıkıntı yaşayan olursa biosu eski sürüme alsın. Lakin eski sürüme geçince de kurulu olan Windows açılmıyor tekrar format atıp kurmak gerekiyor. Ona göre önce bilgisayarınızdaki önemli dosyaları bir yere alıp öyle deneyin.

Sorun bios kaynaklı. Net emin oldum şu an güncellemeler tamam. Oyunları kurdum herhangi bir problem gözükmüyor. Bu tarz bir sıkıntı yaşayan olursa biosu eski sürüme alsın. Lakin eski sürüme geçince de kurulu olan Windows açılmıyor tekrar format atıp kurmak gerekiyor. Ona göre önce bilgisayarınızdaki önemli dosyaları bir yere alıp öyle deneyin.
Sevindim valla geçmiş olsun.

Sorunu halletmene sevindim hocam. Benim sorunum anakarttan kaynaklı olduğu için anakartı değiştirdim ve işlemciyle alakalı olan problemim çözüldü. BIOS güncellemeden önce güncelleyenlerin değerlendirmelerini gözden geçirmek gerekli. Şu an anakartımın son BIOS güncellemesini yaptım ve Windows 10 1909 sürümüne geçtim. Özellikle 1909 sürümüne geçince gözle görülür bir işlemci performansı artışı oldu.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı