Ryzen 5 3600 ve RX 5600 XT darboğaz

Cem Yağız

Decapat
Sistemi toplayalı 1 ay oldu ve şimdiye kadar çok güçlü bir oyun oynamadım. Minecraft'ta shader açınca artık iyice ortaya çıktı. İşlemcim %10 kullanılıyor ve en fazla %20 görüyorum. Ekran kartıda %100 kullanılmıyor %60-70'lerde arkadaşım ile konuşurken "besleyemez sorun var" dedi. Az önce Minecraft'ta girdim ve 30 FPS'leri görünce birine danıştım oda ekran kartında sorun olmadığını sistemi kendim topladığım için BIOS'tan yapılan ayarları yapmadığımdan dolayı darboğaz yaptığını söyledi. Bende buraya yazayım dedim. MSI Afterburner'dan voltaj limitini artırdım 30 MHz frekans arttırdım yine bir şey değişmedi. Güç kaynağı 750W yani gayet yeterli.

Sistem;
Ryzen 5 3600.
RX 5600 XT.
X570-P.
High Power performancegd 750W 80+Gold.
Corsair vengace 3600MHz CL18 2*8 GB RAM.
XPG SX8100 M.2.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Ekran kartı sürücünü bu siteden indirip güncel tut.
  • Bu işlem işe yaramaz ise MSI Afterburner üzerinden sıcaklıkları bizler ile paylaş.
@Batu Z
RAM çift kanal işlemci 3600 bu işlemci 5700XT bile besler darboğaz mümkün değil. Yazılımsal sorun büyük ihtimal.

Son düzenleme:
  • Ekran kartı sürücünü bu siteden indirip güncel tut.
  • Bu işlem işe yaramaz ise MSI Afterburner üzerinden sıcaklıkları bizler ile paylaş.
@Batu Z
RAM çift kanal işlemci 3600K'i bu işlemci 5700XT bile besler darboğaz mümkün değil. Yazılımsal sorun büyük ihtimal.
Hep güncel tutardım Wattman hatası almamak için düşürdüm, yinede yükseltiyorum şimdi. 65 derecenin üstünü görmüyorum. Aynı shaderda aynı sistemde 100 küsür FPS alıyorlar ben 60 zor görüyordum şimdi 30 oldu. Oyun testlerinde işlemci %40'larda kullanılıyor bende %10 ekran kartı desen %60. Bunların daha çok çalışmasını nasıl sağlayabilirim?

Sistemi toplayalı 1 ay oldu ve şimdiye kadar çok güçlü bir oyun oynamadım. Minecraft'ta shader açınca artık iyice ortaya çıktı. İşlemcim %10 kullanılıyor ve en fazla %20 görüyorum. Ekran kartıda %100 kullanılmıyor %60-70'lerde arkadaşım ile konuşurken "besleyemez sorun var" dedi. Az önce Minecraft'ta girdim ve 30 FPS'leri görünce birine danıştım oda ekran kartında sorun olmadığını sistemi kendim topladığım için BIOS'tan yapılan ayarları yapmadığımdan dolayı darboğaz yaptığını söyledi. Bende buraya yazayım dedim. MSI Afterburner'dan voltaj limitini artırdım 30 MHz frekans arttırdım yine bir şey değişmedi. Güç kaynağı 750W yani gayet yeterli.

Sistem;
Ryzen 5 3600.
RX 5600 XT.
X570-P.
High Power performancegd 750W 80+Gold.
Corsair vengace 3600MHz CL18 2*8 GB RAM.
XPG SX8100 M.2.

Kardeşim o besleyemez diyen arkadaşın kimse cahilin teki Ryzen 5 3600 kolay kolay besler, o arkadaşınında sözünü dinleme.

Sürücünü güncelleyip grafiği en yükseğe çek her şeyi Full yap ekran kartına yük bindirmeye çalış çözünürlük dahil her şeyi artır ve sonuçları paylaş.

Yeni konular

Geri
Yukarı