Ryzen 5 3600 ve RX 5700 XT, rastgele yeşil ekran ve reset sorunu

hasakicioguz

Hectopat
Sistemim bu:

AMD Ryzen 5 3600 soket AM4 MPK işlemci.
Gigabyte B450M S2H soket AM4 DDR4 mATX Gaming anakart.
Team t-Force Vulcan TUF Gaming alliance 16 GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Gaming RAM.
XFX AMD Radeon RX 5700 XT thıcc III 8 GB GDDR6 Gaming ekran kartı.
Team GX1 480GB 2.5” 530MB/430MB/sn SATA3 SSD disk - T253x1480G0C101.
6 Fan Gamepower warCry ARGB temperli cam Gaming kasa.
Zalman ZM600-lxıı 600W 120mm Power Supply.

Bu sistem elime yaklaşık 10-15 gün önce geldi. Hatta aslında sistem şu, ben sadece işlemci ve ekran kartını değiştirdim: Sistem
Elime geldiğinden bugüne kadar ikisi Minecraft oynarken, ikisi ise herhangi bir oyun vs. oynamıyorken olmak üzere toplam dört kere şöyle bir olay oldu: Rastgele bir şekilde bir anda ekranın tamamen yeşil olması (ekranda yazı vs. yok tamamen yeşil bildiğin böyle: yeşil) ve bu yeşil ekranın 1-2 saniye ekranda kalmasından hemen sonra bilgisayarın kendi kendine reset atması.
Soracak olursanız diye söyleyeyim; ekran kartının sürücüsü, anakartın yonga seti sürücüsü, anakartın BIOS'u, hepsi güncel ve son sürüm.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Şu an kullandığınız sürümü DDU programı ile kaldırıp 20.4.2 ve 20.2.2 sürümlerini deneyin. Yine sıkıntı çıkarsa eğer Windows 2004 sürümü kullanıyorsanız 1909 sürümünü kurabilirsiniz.

20.4.2 sürümünü önermenizin sebebi ne tam olarak? Benim yaşadığım sorunu yaşayanların sorunları bu sürücüyü indirince düzelmiş mi ki?
Sizin yaşadığınız problem sanırım kronik diye hatırlıyorum. Yani sistem parçalarında da bir sıkıntı yoksa yazılımsal gözüküyor. Dediğimiz gibi 20.4.2 sürümünü deneyin. Net bir çözüm sunamayız maalesef. Net bir çözümü varsa da ben bilmiyorum açıkçası. Burada önerilenleri deneyebilirsiniz.

20.4.2 sürümünü önermenizin sebebi ne tam olarak? Benim yaşadığım sorunu yaşayanların sorunları bu sürücüyü indirince düzelmiş mi ki?

En sorunsuzu bu diyorlar ve en güncelleri kuranlar daha çok denek gibi bir şey. :D AMD zaten Driver konusunda benim hatırladığım ATI zaamnlarında bile kesinlikle NVIDIA kadar iyi değildi hep bir şekilde bir şeyler bozabiliyordu şu anda ilk zamandaki gibi zaten adamlar için Driver'in bir anlamı yok öyle çıkar sal millete gibi bir havaları var. :D Neyse en kararlı diye adlandırılan sürücü bu maalesef saçma sorunlar sebebiyle en güncel Driver kullanamıyorsunuz hatta buna WHQL sertifikası gelene kadar 2019'dan kalma Driver kullanana bile vardı. :D

En sorunsuzu bu diyorlar ve en güncelleri kuranlar daha çok denek gibi bir şey. :D AMD zaten Driver konusunda benim hatırladığım ATI zaamnlarında bile kesinlikle NVIDIA kadar iyi değildi hep bir şekilde bir şeyler bozabiliyordu şu anda ilk zamandaki gibi zaten adamlar için Driver'in bir anlamı yok öyle çıkar sal millete gibi bir havaları var. :D Neyse en kararlı diye adlandırılan sürücü bu maalesef saçma sorunlar sebebiyle en güncel Driver kullanamıyorsunuz hatta buna WHQL sertifikası gelene kadar 2019'dan kalma Driver kullanana bile vardı. :D
Evet onlardan biriside benim. 19 ile başlayan sürüm kullanıyordum. 20.4.2 WHQL olduğunda hadi bir şans verip denedim. 3 haftadır 20.4.2 sürümünü kullanıyorum bir sıkıntı çıkmadı. Benim için stabil bir sürüm diyebilirim 20.4.2 için.

Evet onlardan biriside benim. 19 ile başlayan sürüm kullanıyordum. 20.4.2 WHQL olduğunda hadi bir şans verip denedim. 3 haftadır 20.4.2 sürümünü kullanıyorum bir sıkıntı çıkmadı. Benim için stabil bir sürüm diyebilirim 20.4.2 için.

Tek sorun ilerideki sorunlu olsa bile güncellemelerde bazı oyunlarda performans iyileştirmesi olabiliyor fakat en güncel Driver'i kullanamadığınız için performans iyileştirmesi olmayan Driver'i kullanmak zorunda kalıyorsunuz. :D Çok eskiden de böyleydi aslında hatta şu an hala saçma sapan sorun yaşayanları görüyorum en eski kartlarda bile kartı uçan var. :D

5 Kuruş vermem 1 nedeni kasada fan icin ekstra para veriyorsun onu alacağıma gider daha iysini alırım.
Ben fansız olanı aldım 500 liraya. Kendim 9 adet fan taktım. Gayet sessiz, kullanışlı ve hava soğutmada oldukça başarılı bir kasa. Ben bile bu kadar beklemiyordum. Ayrıca bu paralara daha iyisini alabileceğiz hangi kasa var ? Hem görünüş olarak hem de performans olarak harika bir kasa.

Ben fansız olanı aldım 500 liraya. Kendim 9 adet fan taktım. Gayet sessiz, kullanışlı ve hava soğutmada oldukça başarılı bir kasa. Ben bile bu kadar beklemiyordum. Ayrıca bu paralara daha iyisini alabileceğiz hangi kasa var? Hem görünüş olarak hem de performans olarak harika bir kasa.

Corsair iCUE 220T RGB aırflow.
Yanında 3 tane fan ücretsiz zaten.

Sizin yaşadığınız problem sanırım kronik diye hatırlıyorum. Yani sistem parçalarında da bir sıkıntı yoksa yazılımsal gözüküyor. Dediğimiz gibi 20.4.2 sürümünü deneyin. Net bir çözüm sunamayız maalesef. Net bir çözümü varsa da ben bilmiyorum açıkçası. Burada önerilenleri deneyebilirsiniz.

Ekran kartını FurMark programıyla 10 dakikalık stres testine soktum hiçbir sorun olmadı. İşlemciyi de aynı şekilde Prime95 ile stres testine soktum onda da bir sorun yok. Sanırım dediğiniz gibi yazılımsal bir sorun bu.
Şu an kullandığınız sürümü DDU programı ile kaldırıp 20.4.2 ve 20.2.2 sürümlerini deneyin. Yine sıkıntı çıkarsa eğer Windows 2004 sürümü kullanıyorsanız 1909 sürümünü kurabilirsiniz.

DDU ile sürücüyü kaldırıp 20.4.2 sürücüsünü sorunsuz bir şekilde kurdum. 6 saat boyunca ara ara oyun oynadım ara ara da internette gezdim. Ardından Minecraft'ı oynamak için açıp tam ekran yaptığım anda ekranda yanıp sönen şeyler; bozulmalar oldu, 1-2 saniye sonra da ekran tamamen yeşil oldu ve PC kendi kendine reset attı :( düzeldi diye umutluydum...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı