Ryzen 5 3600 ve RX 5700XT FPS Düşüş Problemleri

• Konuyu başlatan TUOR
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 30
  • Görüntüleme 4B
Ekleme olarak yabancı forumlardan o modeli araştırdığımda çoğu kişi yavaş yazma hızından şikayetçi olmuş. Anlık düşüyormuş. SSD'ye Firmware güncellemesi yapar mısın yeni güncelleme varsa?

M2 SSD'ler fazla ısınmadan dolayı hız düşebiliyor. Kasa içi hava akışı kötüyse ve SSD'de hem Windows hem de oyun kurulu olup çalıştığından dolayı ısınıp hız düşürüyor olabilir ve bu da anlık takılma yapar. Lütfen SATA SSD var ise takıp onda dener misin?
Ekleme olarak yabancı forumlardan o modeli araştırdığımda çoğu kişi yavaş yazma hızından şikayetçi olmuş. Anlık düşüyormuş. SSD'ye Firmware güncellemesi yapar mısın yeni güncelleme varsa?

Firmware güncellemesi denemeden önce laptopdan sata SSD'yi söküp taktım. Denemelerini yapıp sonucu yazacağım.
Ekleme olarak SSD sıcaklığının 45 derece civarlarında olduğunu gözlemliyorum aida64 üzerinden. Kasanın hava akışı iyi durumda şuan.
Powerdan olabilir. Gpu Z indirip açık bırakın oyunlara girip takılmaları gözlemleyin o arada dalgalanmalar varsa power yetersiz olabilir. Hangi PS kullanıyorsunuz?
FSP hydro 600w modelini kullanıyorum. Dediğinizi tam anlamadım biraz daha detaylı açıklayabilir misiniz ?

Nedir bu kullanıcıların AMD den çektiği, anlamış değilim. 5700 XT nin sorunlu olduğunu söyledik fakat forumun çoğu ısrarla bu kartları kullanıcılara önermeye devam ediyor. Umarım sorununuz çözülür.
Sorun ekran kartında mı bilmiyorum ama eğer öyleyse gidip 2060 falan almadığıma çok pişman olucam gibi görünüyor. Umarım halledebilirim.

Son düzenleme:
Bende sapphire rx 5700 xt nitro plus alıcaktım Rx 5700 serisinde yazılımsal olarak sıkıntı olduğunu duydum sapphire asus msi vb değilde kronik olarak bi sıkıntı varmış forumda bi çok kişi konu açmış muhtemelen karttan kaynaklı sürümlerde düzelmesini bekliycem bende

Bu kartlar çok yeni bir mimari ürünü, AMD Nvidia ile rekabet için kartları erken çıkardı. Sorununuz yazılımsal eğer SSD veya PSU sorun yok ise. AMD kullanıcısıyım, seviyorum ben sorun yaşamadım ama yaşayanı bol bu yüzden isterseniz servise yollamayı deneyebilirsiniz, ama bundan önce ilk olarak RAM, PSU ve SSD teker teker kontrol edilmeli eğer bunlarda sorun yoksa servise yollayın. Ayrıca tabii yeni güncellemleri beklemek de bir çözüm.

Nedir bu kullanıcıların AMD den çektiği, anlamış değilim. 5700 XT nin sorunlu olduğunu söyledik fakat forumun çoğu ısrarla bu kartları kullanıcılara önermeye devam ediyor. Umarım sorununuz çözülür.
Hocam size bıraksak AMD merdiven altı kart üretiyor zaten. 100 kişiden 1'i gelip sorun yaşayınca AMD'de sorun var, NVIDIA'da olsa böyle yazmazdınız sanırım.

PSU ve SSD'de sorun yoksa, kasa içi hava akışı iyiyse farklı bir sorun olabilir, PUBG işini boşverin geçin derim, oyunun kendisi zaten sorunlu bir oyun, düşse nolur düşmese nolur, millet 2080'ler ile sorun yaşıyor orada.

Daha farklı oyunları da paylaşır mısınız?

Hocam size bıraksak AMD direk engelli zaten.
Yaptığı yorum gereğinden sert ve yersiz olmuş fakat, tamamı ile haksız değil sonuçta. Sorunlar düzeliyor ama geç kalınıyor. Rekabet etmek için aceleye getirilmemeli işler. Yine de muadillerine göre kat kat ucuz. Günümüz Türkiye ekonomisi insana pek şans vermiyor ne yazık ki.

Yaptığı yorum gereğinden sert ve yersiz olmuş fakat, tamamı ile haksız değil sonuçta. Sorunlar düzeliyor ama geç kalınıyor. Rekabet etmek için aceleye getirilmemeli işler. Yine de muadillerine göre kat kat ucuz. Günümüz Türkiye ekonomisi insana pek şans vermiyor ne yazık ki.
RTX zaten hiç aceleye gelmedi hocam, bayağı hazır geldi ama ne hikmettir ki RTX şu anlık alpha gibi bir versiyonda olmasına rağmen artı/eksi olarak saymak kolay hocam.

NVIDIA'da olsa böyle yazmazdınız sanırım.
Her iki markada sorun olabilir fakat AMD kartlarda sorun olma olasılığı daha yüksek.

Hocam size bıraksak AMD merdiven altı kart üretiyor zaten.
AMD işlemciye verdiği önemi ekran kartlarına da vermeli ki sorun mininum seviyeye insin.

100 kişiden 1'i gelip sorun yaşayınca AMD'de sorun var
Foruma baktığımda büyük çoğunluk şikayetçi, biz kullanıcılara kartın problem yaratabileceğini söylememize rağmen, senin gibi tipler hala bu kartları önererek insanları mağdur ediyorsunuz.

Her iki markada sorun olabilir fakat AMD kartlarda sorun olma olasılığı daha yüksek.

AMD işlemciye verdiği önemi ekran kartlarına da vermeli ki sorun mininum seviyeye insin.

Foruma baktığımda büyük çoğunluk şikayetçi, biz kullanıcılara kartın problem yaratabileceğini söylememize rağmen, senin gibi tipler hala bu kartları önererek insanları mağdur ediyorsunuz.
Kulaktan dolma bilgilerle gelmişsiniz, AMD kartlarda sorun olma olasılığı daha yüksek nedir ya? Koca iki kart aynı mantıkla aynı parçalarla üretiliyor zaten. Bunu nerenizden çıkardınız? Belki de hiç araştırmadığınız için, ilk seri 2080Ti'lerin patır patır yanıp kül olduğunu ve binlerce müşteriyi mağdur ettiğini duymadınız hiç galiba? Daha sonra tabii üstü kapatıldı pek duyurulmadı.
5700XT'lerde sorun görülmesinin sebebi yepyeni bir mimarinin yeni yeni çıkması, oyunların buna yeteri kadar optimize edilmemesinden kaynaklı olduğunu öngörüyorum, kısa süre içerisinde 2 satır kodla düzelecek bir sorun. Sadece bundan dolayı "AMD" sorunlu bir firma oluyorsa, NVIDIA'nın kendini uçurumdan atması, Intel'in batması gerekirdi.(bkz. Spectre ve Meltdown Açıkları)

Forum çoğunlukla şikayetçi de değil, genelde aynı kişiler tekrar tekrar konu açıyor o kadar. İnsanları mağdur etme durumu yok. 1000 kişiden 1'i mağdur olunca suçlusu biz değiliz, şanssız ise biz ne yapalım? Kaldı ki arkadaşın durumu belli bile değil daha. Kartında sorunu olmayanlar ne peki? Yanlış bir açından baktığınızı düşünüyorum.

AMD ekran kartlarına yeteri önemi veriyor, yazılımı biraz daha geliştirseler olacak.

Fsp 600 W Sapphire referans kartli sistemde kullanmaktayim sorun yasamiyorum, Referans tasarim kart haricinde 650W oneriyorlardi yanlis hatirlamiyorsam yetersiz kaliyor olabilir. Pubg icerisinde bende takilmalar yasiyordum ozellikle ayarlari kisinca 2k oynamaya basladim anlik takilmalar nadir olurken suan hic yasamiyorum, diger oyunlarda hic sorunum yok surucu en son cikan kurulu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı