Ryzen 5 3600 Voltaj Düşürme İşleminden Sonra Sisteme Görüntü Gelmiyor

ThePersica0

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar MSI B450M anakartı ve R5 3600 kullanıyorum. İşlemcim yüksek voltaj çektiği için bilinçsizce 1.4'ten 1.35'e çektim. Belki olur gibi saçma bir kafayla 3.6GHz'den 4GHz'ye de aldım ve BIOS ayarlarını kaydedip reset attım. Sonra da görüntü gelmedi zaten. burada sizden yardım istiyorum. Acaba BIOS flashback ile bir eski BIOS sürümünü yüklesem OC (voltaj ve frekans) ayarları düzelir mi?

Arkadaşlar flashback yaparken işlemciyi çıkarmama gerek var mı?

Sistemi 1haftadır topladım. Görüntü gelmeyince çok korktum elim ayağım titriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam BIOS sürümü sıfırlancak mı ona göre kendimi hazırliyim.

Hocam sizden başka kimse yok lütfen yardım edin. Arasına tornavida dışında ne koyabilirim ve BIOS Resetlediğimde BIOS Sürümüde R5 3600'ü destekleyecek mi?

Yukarıda yazmıştım BIOS sürümü değişmez. Bende değişmemişti. İletken olması lazım. Aynı zamanda senin eline değen kısım iletken olmazsa iyi olur. Meyve bıçağı belki iş görür.
Flashbacke gerek yok. Bios sıfırlama tuşu ya da pini varsa onlar aracılığıyla bios ayarlarını sıfırla. Eğer yoksa bios pilini sök 10 dakika sonra tak ve bilgisayarı çalıştır. Bu işlemleri bilgisayar kapalıyken yapmalısın.

Şuraya bakabilirsin görsel açıdan ihtiyacın olabilir.

Flashbacke gerek yok. Bios sıfırlama tuşu ya da pini varsa onlar aracılığıyla bios ayarlarını sıfırla. Eğer yoksa bios pilini sök 10 dakika sonra tak ve bilgisayarı çalıştır. Bu işlemleri bilgisayar kapalıyken yapmalısın.

Şuraya bakabilirsin görsel açıdan ihtiyacın olabilir.
Hocam BIOS sürümü Fabrika Ayarlarına dönmüş gibi oluyor bildiğim kadarıyla. Yani her halükarda Flashback ile Anakart'ın RYZEN 3000 serisi için yayınladığı BIOS'u edinmem lazım. Bundan dolayı sadece işlem yani Flashback yaparak bilgisayarı geri açabilir miyim?
BIOS pilini çıkartıp 5 dakika bekleyin.
Hocam pili çıkarınca BIOS sürümü değişiyor mu?

Hocam BIOS sürümü Fabrika Ayarlarına dönmüş gibi oluyor bildiğim kadarıyla. Yani her halükarda Flashback ile Anakart'ın RYZEN 3000 serisi için yayınladığı BIOS'u edinmem lazım. Bundan dolayı sadece işlem yani Flashback yaparak bilgisayarı geri açabilir miyim?

Hocam pili çıkarınca BIOS sürümü değişiyor mu?

BIOS pili çıkarınca sürüm değişmez. Sadece ayarlar sıfırlanır. BIOS pilini çıkart sistem açılır hale gelince bios update yapabilirsin. Bu durumda direk flashback yapabilir misin bilmiyorum.

BIOS pili çıkarınca sürüm değişmez. Sadece ayarlar sıfırlanır. BIOS pilini çıkart sistem açılır hale gelince bios update yapabilirsin. Bu durumda direk flashback yapabilir misin bilmiyorum.
Hocam pil Ekran Kartının arkasında kalıyor. Kendim çıkarıp tekrar yerleştirebilir miyim?

Garanti çözüm istiyorsan Jumper üzerine bir tornavida değdirin 2-3 saniye beklemek, tabii bunlar elektrik kaynağı kapalıyken olacak.
Önce jumpera bak. Jumper vardır muhtemelen. Yoksa ekran kartını da çıkaracaksın mecbur.
Jumper bulsam rahatlayacam da bulamıyorum. Anakart fotosuna baktım pilin yanında da bulamadım rica etsem bi fotodan baksanız hemen anlarsınız zaten. Anakartim B450M MORTAR

Jumper bulsam rahatlayacam da bulamıyorum. Anakart fotosuna baktım pilin yanında da bulamadım rica etsem bi fotodan baksanız hemen anlarsınız zaten. Anakartim B450M MORTAR

Aşağıdaki işlemleri bilgisayar kapalıyken yap. Tercihen PSU'yu da kapatabilirsin.
PSU kapalıyken bilgisayarı açmaya çalış ki kalan elektriği harcasın. Daha sonra bu işlemleri yap.

Sol alt tarafta JBAT1 yazan jumperın iki ucunun arasına tornavida sok ikisi birbirine değsin. 10 saniye sonra çek tornavidayı ve aç bilgisayarı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı