Ryzen 5 3600 vs 3600x

3600X modelin kutusundan çıkan soğutucu normale 3600'e göre daha iyi ama 3600X'in de güç tüketimi ve buna bağlı açığa çıkan ısı daha fazla.

Corsair'la iletişime geçsen aslında bir güzellik yapabilir. Daha önce hangi firma hatırlamıyorum ama yeni soket için kit göndermişti.

Aralarında çok fiyat farkı yoksa 3600X al.

3600X modelin kutusundan çıkan soğutucu normale 3600'e göre daha iyi ama 3600X'in de güç tüketimi ve buna bağlı açığa çıkan ısı daha fazla.

Corsair'la iletişime geçsen aslında bir güzellik yapabilir. Daha önce hangi firma hatırlamıyorum ama yeni soket için kit göndermişti.

Aralarında çok fiyat farkı yoksa 3600X al.

Ryzen 5 3600 1.357 TL'ye alabiliyorum. 3600X ise 1.577 TL aradaki fark böyle. Şimdi asıl olay şu H100'i takılı sistemi komple satmayı düşündüğüm için sıfırdan bir sistem toplayacağım. O yüzden stock soğutmanın beni uzun bir süre idare etmesi gerekiyor. Yani 3600 alsam çok bir şey kaybeder miyim? Dediğim gibi sadece oyun oynayacağım. Ve sıvı soğutma 4 senelik o yüzden ömrü konusunda korkum var. Bana güzel bir fikir verirseniz aradaki fiyat fazla umurumda değil alacağım hemen şimdi. Çünkü aşırı kararsız kaldım.

3600X öneririm o zaman. 3600'e daha yüksek FPS verecektir.
Overclock yapmama çok gerek olacak mı geldiği zaman? Sipariş vereceğim şimdi. Dediğim gibi uzun süre stock fanı ile kullanacağım.

Gerek yok. Stok fanla zaten kötü fikir overclock yapmak.
O halde 3600x siparişi veriyorum şimdi. Olmadı am4 kit alacağım ama ömrü beni korkutuyor dediğim gibi. Sistemi parça parça satabilirsem belki bir şeyler yapabilirim soğutucu adına.
Gerek yok. Stok fanla zaten kötü fikir overclock yapmak.

Önereceğiniz bir soğutucu var mı? Çoğu kişi Arctic Freezer 34 önermiş. MSI Core frozer s öneren de var. Yoksa Masterliquid Lite 240'mı almalıyım. Bütçem birbirine yakın fiyatlar. 500 600 falan sıvı soğutma mı önerirsiniz yoksa hava soğutucu mu? Tabi görsel olarak önem veriyorum ışıklı olması da güzel olabilirdi.

Son düzenleme:
Önereceğiniz bir soğutucu var mı? Çoğu kişi Arctic Freezer 34 önermiş. MSI Core frozer s öneren de var. Yoksa Masterliquid Lite 240'mı almalıyım. Bütçem birbirine yakın fiyatlar. 500 600 falan sıvı soğutma mı önerirsiniz yoksa hava soğutucu mu? Tabi görsel olarak önem veriyorum ışıklı olması da güzel olabilirdi.

Hocam, Cooler Master Hyper 212 Black Edition bence f/p olarak çok iyi bir noktada. Bu modeli de göz ardı etmeyin. Ama ben olsam 400-500 e sıfır soğutucu almaktansa ikinci el taş gibi bir Noctua alır geçerdim. Fan kalitesi, soğutucu bloğu soğutması filan efsane. Bazı modelleri fan çalışmasın heatsinki bile başlı başına acayip derecede ısıyı yayma ve işlemciden uzaklaştırma gücüne sahip.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı