Ryzen 5 3600 yük altında 88 derece görüyor

Bu arada işlemcinizin CPB ayarını kapatmanız gerek BIOS'tan. Üst düzey bir soğutucunuz yoksa CPB de sıcaklığı olumsuz etkiliyor.

Soğutucuyu değiştir yada turboyu kapat. Yada voltaj sabitle. En iyisi voltaj sabitlemek. Soğutucu olarak 300-400 liradan fazla para vermeyin, daha fazlasını verdikten sonra gidip 3700X alınıp turbosu kapatılır daha performanslı kullanılır.

Onlara gerek yok o soğutucudan daha çok soğutamazlar zaten. Full detay yükte bu sıcaklarda en fazla 65 derece civarı. 60-65 oynuyor 1264 modeli ile.

Soğutucuyu değiştir yada turboyu kapat. Yada voltaj sabitle. En iyisi voltaj sabitlemek. Soğutucu olarak 300-400 liradan fazla para vermeyin, daha fazlasını verdikten sonra gidip 3700X alınıp turbosu kapatılır daha performanslı kullanılır.
300 lira verebilirim. Stok fanda sıkıntı olduğunu düşünüyorum, şu an sadece Core-temp açık 40 derece. Ama yük altında çok hızlı yükseliyor. Kasamın hava akışı iyi, GPU'um 55'i geçmiyor.

O da ayrı enteresan zaten. Mech serisi bir kartın yükte 55 derece olması olağan bir şey değil bence. Bu değerleri aldığınız sırada Afterburner'dan bakabilir misiniz CPU ve GPU kullanımı ne kadarmış. Acaba GPU kullanımı düşük kalıyor, yük CPU'ya biniyor da bu yüzden mi biri serin çalışırken öteki fazla ısınıyor merak ettim.

Eğer 300Tl bütçe varsa Arctic iyi bir seçim tabiki. Ancak 100 lira fazla vererek hem sessizlik hem de performans anlamında adadaki farka değecek bir seçim olur. Noctua baya iyi bir marka yıllarca kullanırsınız.

O da ayrı enteresan zaten. Mech serisi bir kartın yükte 55 derece olması olağan bir şey değil bence. Bu değerleri aldığınız sırada Afterburner'dan bakabilir misiniz CPU ve GPU kullanımı ne kadarmış. Acaba GPU kullanımı düşük kalıyor, yük CPU'ya biniyor da bu yüzden mi biri serin çalışırken öteki fazla ısınıyor merak ettim.
Hangi seçenekleri açayım afterburnerdan?

300 lira verebilirim. Stok fanda sıkıntı olduğunu düşünüyorum, şu an sadece Core-temp açık 40 derece. Ama yük altında çok hızlı yükseliyor. Kasamın hava akışı iyi, GPU'um 55'i geçmiyor.

Fazla voltaj verdiği için öyle işte, turboyu kapat işlemcin kuzu gibi sessizliğe bürünecek. En fazla 50-60 derece olacak oda zorlamayla. Test ede ede dene, Hedefin 1.2V 4.2 olsun duruma göre kaldırmazsa voltaj arttırırsın. 75 derecenin altı bence sorun olarak görülmemeli.

Yeni konular

Geri
Yukarı