Ryzen 5 3600'e sıvı soğutma tavsiyesi

Kasanız benimkine benziyor. Bende Sharkoon Pure Steel RGB var. Sizin kasanızda da benimki gibi arka plakaya 240MM sıvı soğutma takılıyor diye biliyorum.

Silverstone aldım çok memnunum. Ryzen 1600AF 4.1GHZ hızda oyunlarda 63 derecelerde çalışıyor. Işıklandırması ve malzeme kalitesi de gayet güzel, tavsiye ederim.

Eğer sizin için ışık önemli değilse @Lady Hellbender 'nin önerdiği Arctic'i alın. Zaten piyasadaki en iyi soğutma performansına sahip sıvı soğutma odur.

@ragnarock492 Evet uzun vadede hava soğutma daha dayanıklıdır ama kasadaki görselliği ve sessizliği için sıvı soğutma güzel bir tercihtir.

Kaldı ki arkadaş bütçesini belirtmiş ona göre bir sıvı soğutma tavsiyesi istemiş.

Bunlar sıcaklık değerleri. Kasanın fotoğrafını da atarım az sonra. @7777 @Sergun641. Yalnız bunun 3.6GHz'de gerçekleştiğini unutmayın. 4.2GHz'de maksimum 64 gödüm şu ana kadar. CPB açık olmasın ve siz manuel O.C yapın ki ani ısı artışları olmasın.

Dosya Ekleri

• Boşta.png
    Boşta.png
    484,2 KB · Görüntüleme: 56
  • Stress TEST.png
    Stress TEST.png
    484,9 KB · Görüntüleme: 61
CPB kapatmaya gerek yok ki.

42.00 yapın çarpanı, voltajı da 1.3V verin. Test yapın, sıkıntı olmuyorsa 0.05 düşürün voltajı. Yine de ısınıyorsa gidin bir 200 TL'ye T6 Ultra alın. Soğutmaya bu kadar bütçe ayırmaya gerek yok.

1500 TL'lik işlemciye 1000 TL'lik soğutma almak mantıksız bence de. :ROFL:

Oysa 800-900 TL ile upgrade edip 200 TL'ye kule tipi soğutma alarak daha iyi performans elde edebilir.

1600AF ile 240 AIO kullanan adam bana kahkaha atıyor yani ne desem boş. 5600X silikon kalitesini merak ediyorsanız şöyle söyleyeyim:
1.2v = 4.7 GHz.
1.27v = 4.8 GHz

Deli gibi undervolt potansiyeli var.

@7777 OC'lu durum bu. @hknbrspzr CPB açık olduğunda 77 derecelere kadar gördüm. Manuel OC en iyisi.

Dosya Ekleri

• 4.2GHz Boşta.png
    4.2GHz Boşta.png
    513,2 KB · Görüntüleme: 58
  • 4.2GHz Stress TEST.png
    4.2GHz Stress TEST.png
    522,9 KB · Görüntüleme: 48
  • 4.2 GHz Stress TEST 1.3V.png
    4.2 GHz Stress TEST 1.3V.png
    494,3 KB · Görüntüleme: 42
  • 4.2 GHz OCCT TEST.png
    4.2 GHz OCCT TEST.png
    250,5 KB · Görüntüleme: 61
Kasanız benimkine benziyor. Bende Sharkoon Pure Steel RGB var. Sizin kasanızda da benimki gibi arka plakaya 240MM sıvı soğutma takılıyor diye biliyorum.

Silverstone aldım çok memnunum. Ryzen 1600AF 4.1GHZ hızda oyunlarda 63 derecelerde çalışıyor. Işıklandırması ve malzeme kalitesi de gayet güzel, tavsiye ederim.

Eğer sizin için ışık önemli değilse @Lady Hellbender 'nin önerdiği Arctic'i alın. Zaten piyasadaki en iyi soğutma performansına sahip sıvı soğutma odur.

@ragnarock492 Evet uzun vadede hava soğutma daha dayanıklıdır ama kasadaki görselliği ve sessizliği için sıvı soğutma güzel bir tercihtir.

Kaldı ki arkadaş bütçesini belirtmiş ona göre bir sıvı soğutma tavsiyesi istemiş.

Elbette keyif için her zaman alınabilir, görsel olarak şahane duruyorlar. Fakat performans arayışındaysanız ve 3600 üzerine ekleyecek 1000+ TL paranız varsa şahsi tavsiyem 400 serisi anakartlarda Ryzen 5000 serisidir.

Ömür meselesine gelirsek şöyle söyleyeyim en kaliteli sıvı soğutmalar bile yaklaşık 6 yıl garanti veriyorlar. 6 yıla zaten sistemi yenilerim diyen birisi için sorun yok fakat bir hava soğutmada bozulabilecek tek şey fandır o da kolayca yenilenebilir. uzun ömürlülük ve güvenilirlik açısından kesinlikle hava soğutmalar daha iyi. Bunu 240 AIO kullanan birisi olarak söylüyorum. Zaten istenen bütçeye göre en iyi kabul ettiğim iki ürün olan Liquid Freezer II 240mm ve PF240'ı önerdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı