Ryzen 5 3600X sistemde garip hatalar

Alrakim

Picopat
Merhaba arkadaşlar, sistemimde bazı sorunlar ortaya çıkıyor sistem sorunsuz çalışıyor ve donanımları yarım saat OCCT ile test ettim ve 0 hata tespit edildi.
Ayrıyeten Memtest86 ile yaklaşık 4-5 saat boyunca test yapıldı ve bellekler de yine 0 hata. Fakat bazı deneyimlerim oldu oynadığım bir Metin2 sunucusu var ve daha düşük bir bilgisayarla oynadığımda sorunsuz fakat bu bilgisayarda oyun sürekli hata vermeden kapanıyor aynı şekilde CS2 denedim onda da bir kapanma oldu.

Ara sıra Discord kapanıyor, sık olmasa da tarayıcı hataları veriyor (hangi hata hatırlamıyorum fakat yaygın çözümü donanım ivmesini kapatmaktı ve kapatınca düzelmemişti bende.) Ve çok nadir mavi ekran alıyorum.
Aldığım mavi ekranlara örnek, IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL ve page_not_found_ın_nonpaged_area (bu hatayı da ekran kartının fanını çalıştırdığımda almıştım. Bu hatanın dump dosyasını paylaşıyorum.)
Sürücüler sorunsuz ekran kartı sürücüsünü temiz kurulum yaptım, Windows güncel, BIOS güncel, runtime AiO ve DirectX 9 da kurulu. Yonga seti sürücüsü zaten Allah'ın emri fakat anlamadığım sistemde o zaman sıkıntı ne? (SSD testi bile yaptım tamamen yeşil çıktı.)
Yardımlarınızı bekliyorum.

Sistemim: AMD Ryzen 5 3600X.
MSI B450 Tomahawk Max.
MSI 2060 Super Gaming X
Kingston Fury Renegade (2x16) 3600 MHz.
Samsung 970 EVO 500 GB.
WD 1TB.

Minidump:

Ekleme: Sıcaklıklar da normal bu arada, ekran kartı boşta 38 39 derece yükte 65 dereceyi geçmiyor, işlemci de normal.

İkinci ekleme: Oyun kapandığında ve olay görüntüleyicisi üzerinden baktığımda 0xc0000005 özel durum kodu veriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam son zamanlarda R5 3600 serisi hep patlak vermeye başladı, bir tane de benim elimde var aynı şekil sıkıntılar yaratıyor. RAM'in birini çıkarttığımda bu sorunlar çözülüyor ayrıca aynı işlemcinin sıfırını takıp fTPM ayarlarını sıfırlayıp eski işlemciyi tekrar takınca düzeliyor. Tahminimce bu soruna sebebiyet veren bir update ya da bir ayar var ama nerede olduğunu çözemedim. B450 S2H kullanıyorum ben de, BIOS update ile gelen bir şeyden dolayı olabilir belki.

Hocam son zamanlarda R5 3600 serisi hep patlak vermeye başladı, bir tane de benim elimde var aynı şekil sıkıntılar yaratıyor. RAM'in birini çıkarttığımda bu sorunlar çözülüyor ayrıca aynı işlemcinin sıfırını takıp fTPM ayarlarını sıfırlayıp eski işlemciyi tekrar takınca düzeliyor. Tahminimce bu soruna sebebiyet veren bir update ya da bir ayar var ama nerede olduğunu çözemedim. B450 S2H kullanıyorum ben de, BIOS update ile gelen bir şeyden dolayı olabilir belki.
Valla anlamadım gitti, tek RAM ile de denedim fakat sorunuma bir çözüm bulamadım.
Eskiden böyle bir hata da yoktu büyük ihtimal bir update ile bozulmuş bir şey ya da her şeye rağmen göremediğim donanımsal bir arıza var bilmiyorum.

GHz düşürmeyi de deneyebilirsiniz, bir süre 4 GHz'ye underclock yapıp stabil kullanmıştım. Sanırım bu sorun anakarttan kaynaklanıyor, araştırdığıma göre VRM modülünün ömrünü tüketmek üzere olması buna sebebiyet veriyor.

Evet derin araştırmalarımda onu da gördüm bazı oyunlarda fazla GHz'ye çıkmasından dolayı sorunlar yaşanmış ve negatif yönde bir işlem yapılmış bir deneyeceğim.

Bir kullanıcı XMP kapatıp RAM voltajını ve frekansını elle ayarlayarak çözüm bulmuş. Deneyebilirsiniz.

RAM frekansını 3200 MHz'ye düşürdüm ve AMD PBO'yu kapattım bakalım çözüm olacak mı merak ediyorum.

Düzenleme: Yine kapandı hata kodu olarak.

Özel durum kodu: 0xc0000005.

Veriyor hala.

Process Monitor raporunu gönderiyorum lütfen birisi analiz etsin canımı sıkmaya başladı çünkü artık her şeyi denedim.

1700214037144.png

Bu da olay görüntüleyicisinde nasıl gözüktüğü.

Bazı kişiler FTPM'in bazı donma sorunlarına yol açtığını söyledikten sonra devre dışı bıraktım ve temiz bir Windows 10 formatı gerçekleştirdim ardından sürücüleri eksiksiz ve temizce kurdum fakat sorun hala devam ediyor.

Sanırım çözüldü sorun, oyun 1 saattir kapanmıyor.
XMP kapatıp RAM frekansını 3200'e düşürdüm, önceki denememde 3200'e düşürmüştüm ama XMP kapatmamıştım küçücük bir hata için bir gününü vermek ne kötüymüş.
@Nahri hocama eforu için teşekkür ediyorum.

Yanlış bilgilendirme olmasın düzeltiyorum sorunum XMP'den dolayı çözülmemiş, @Nahri hocamın dediği gibi sorun CPU kaynaklı. 4 GHZ'nin üzerine çıktığından dolayı anlamadım kapanıyor, bir ayar daha yapmıştım güç planı seçeneklerinden sorun yokken baktığımda işlemci 3.57 GHz sabit olarak çalışıyordu, normale aldığımda yine kapanmalar başladı. Ben de Core Boost'u ve PBO'yu kapattım şu an 3.8 civarlarında dolaşıyor, XMP'yi geri aktif ettim bir sorun olmayacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı