Ryzen 5 3600X sistemde ısınma sorunu

heavendancer

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;

Size öncelikle kolay gelsin dileklerimi sunarım, sorunumu size şöyle dile getireyim, yeni kasa topladım ve kasamda ısınma sorunu var, sorun % 60 derecelere kadar cıkmaktadır, öyleki sıcaklık kasanın dışına kadar gelmektedir. Sorunun Power'dan kaynaklı olup olmadığı kafamı kurcaladığı size topladığım sistemin bilgisi vereyim yardımcı olursanız sevinirim.

Not: Power'da 8 pin var fakat anakartımda 8+4 pin vardır. Ben 8 pin taktım.

Anakart: ASUS TUF Gaming X570 ATX.
Ekran kartı: ASUS RX580 8 GB Dual OC DDR 5 256 Bit.
İşlemci: Ryzen 5 3600X 3, 8 GHz 35 MC cache.
RAM: 16 GB Corsair.
Kasa: Power bost X - 59 650W 80+ USB 3 Power.

% 60 derece derken 60 derece mi oluyor? Yükte mi boşta mı? Ayrıca hangi parçanın sıcaklığından bahsediyoruz? Yükte 60 dereceyse bir sıkıntı yoktur muhtemelen.

Yeni toplanan sistemde ısınma sorunu olmaması gerek. Termal macunun durumuna bakın belki bir yere sürtmüştür silinmiş olabilir. Bir de işlemci soğutucunun yerine iyice oturduğuna emin olun. Ayrıca işlemci sıcaklığını belirtmemişsiniz henüz ısınıp ısınmadığını anlayamıyoruz. %60 demişsiniz eğer %60 60 derece demek ise 60 derece gayet normal bir sıcaklık değeri. İşlemciler 85-90 dereceye kadar zarar görmez.

Merhaba arkadaşlar;

Size öncelikle kolay gelsin dileklerimi sunarım, sorunumu size şöyle dile getireyim, yeni kasa topladım ve kasamda ısınma sorunu var, sorun % 60 derecelere kadar cıkmaktadır, öyleki sıcaklık kasanın dışına kadar gelmektedir. Sorunun Power'dan kaynaklı olup olmadığı kafamı kurcaladığı size topladığım sistemin bilgisi vereyim yardımcı olursanız sevinirim.

Forumda benzer yüzlerce makale açıldı ve sorunlar genelde:
1-Termal macunun düzgün sürülmemesi
2-PSU'da meydana gelen problemler(bakın buraya çok dikkat edin çünkü yüksek ihtimalle PSU kaynaklı olur ısı problemleri)
3-Kasa Airflow'u kaynaklı problemler(nadirdir, ama yaşanır)
4-Kullanılan stok soğutucu düzgün yerleşmediyse(çentikleri iyice oturtmak şart hocam yoksa hava açığı oluşturur ısı artışı meydana gelir)

Artı -1 Eksi
Yük altından bahsediyorsanız 60 derecenin fazla olmadığını belirtmek isterim. Aynı zamanda güç kaynağı, sıcaklığa olumlu ya da olumsuz etki etmez. Zaten gördüğüm üzere hava akışı pek de iyi olmayan bir kasaya sahipsiniz.

Sıcaklıklar yük altında çok artıyor ise ve düşürmek istiyorsanız CPB kapatabilirsiniz. CPB'yi kapatmanızın, performansı olumsuz yönde etkileyeceği bilgisini de vereyim.

Merhaba arkadaşlar;

stok fanla kullanıyorsan birde biostan ince ayar yapmadıysan o işlemci zaten sıcak çalışır. boşta 50-55 yükte Kasa durumuna göre 75-95 derece arası değişir. Bios ince ayar ile 5-10 derece azaltabilirsin.

% 60 derece derken 60 derece mi oluyor? Yükte mi boşta mı? Ayrıca hangi parçanın sıcaklığından bahsediyoruz? Yükte 60 dereceyse bir sıkıntı yoktur muhtemelen.
Merhaba Ekran kartı % 60 65 derecelere cıkıyor başlık yanlış oldu.
Bir şey anlamadım, yüzde 60 derece ne oluyor?
Merhaba ekran kartı % 60 65 derece oluyor. i5 2400 2 gb 730 gt ekran kartlı pc o kadar ısınmıyor. bu sistem aşırı ısınıyor aynı oyunları denememe rağmen yeni sistemin verdiği sıcaklık dışarıdan hissediliyor.
stok fanla kullanıyorsan birde biostan ince ayar yapmadıysan o işlemci zaten sıcak çalışır. boşta 50-55 yükte Kasa durumuna göre 75-95 derece arası değişir. Bios ince ayar ile 5-10 derece azaltabilirsin.
Forumda benzer yüzlerce makale açıldı ve sorunlar genelde:
1-Termal macunun düzgün sürülmemesi
2-PSU'da meydana gelen problemler(bakın buraya çok dikkat edin çünkü yüksek ihtimalle PSU kaynaklı olur ısı problemleri)
3-Kasa Airflow'u kaynaklı problemler(nadirdir, ama yaşanır)
4-Kullanılan stok soğutucu düzgün yerleşmediyse(çentikleri iyice oturtmak şart hocam yoksa hava açığı oluşturur ısı artışı meydana gelir)
Merhaba ;

Ekran kartımda aşırı ısınma oluyor . Daha düşük model pc de bu sorunu yaşamıyorum.
Yük altından bahsediyorsanız 60 derecenin fazla olmadığını belirtmek isterim. Aynı zamanda güç kaynağı, sıcaklığa olumlu ya da olumsuz etki etmez. Zaten gördüğüm üzere hava akışı pek de iyi olmayan bir kasaya sahipsiniz.

Sıcaklıklar yük altında çok artıyor ise ve düşürmek istiyorsanız CPB kapatabilirsiniz. CPB'yi kapatmanızın, performansı olumsuz yönde etkileyeceği bilgisini de vereyim.
Merhaba;

Ekran kartım % 60 65 dereceyi bulmaktadır. Kasa aşırı ısınmaktadır.

@heavendancer maalesef performans arttıkça ısı yükselir. Aynı oranda enerji tüketimide artar. Hali hazırda 3000 serisi AMD işlemciler zaten stok halleriyle normalden fazla ısınan işlemciler. Ekran kartına gelecek olursak RX580 ekran kartı 85-90 derecelere kadar sorun yaşatmaz. Tabi en verimli sıcaklık 70-80 arasıdır. Zaten %30 kullanımda 55 derecede çalışacak şekilde tasarlanmıştırki yeterli hava akımı olduğunu varsayarak kasanızın boyutu içindeki kablolama şekline ve fanların CFM'sine göre değişiklik gösterecektir. Yanı işin özeti şu performans arttıkça stok fanla yola devam ederseniz sıcaklık kaçınılmaz oluyor.

Geri
Yukarı