Ryzen 5 3600X sistemde oyunlarda kasma ve takılma

İşletim sistemi
Windows 10
Hayır ama anakartı teknik servise göndermiştim, oyunlarda test edilip bir problemi olmadığı söylendi bana.

Hayır ama anakartı teknik servise göndermiştim, oyunlarda test edilip bir problemi olmadığı söylendi bana.

Teknik servis elamanları genelde arıza işlemlerine odaklıdır. Yani oyunlarda yaşanan sorunlarla pek ilgilenmezler. İstersen sen CMOS sıfırlaması yap. Anakart üzerinde CMOS vardır. Sana karışık gelirse pil çıkarıp bekletme yöntemi ile BIOS sıfırlama işlemi yap. Belki işe yarayabilir. Bu arada anakart BIOS sürüm güncel mi ?

Hocam ayrıca BIOS'u yenilemişler yani beta sürümünden çıkarmışlar falan dediler bana sıfırlamaya giriyorsa bilmiyorum.
BIOS sürümü güncel.

Hocam ayrıca BIOS'u yenilemişler yani beta sürümünden çıkarmışlar falan dediler bana sıfırlamaya giriyorsa bilmiyorum.
BIOS sürümü güncel.
Sen bi BIOS bilgilerini paylaş bakalım :) Windows çalıştır kısmına "msinfo32" yaz. Karşına bir pencere açılacak, o kısımda "BIOS Sürümü / Tarihi" vardır. Yanında ne yazıyor ?

hocam bios u sıfırladım buradan nereye basılmalı

Dosya Ekleri

• IMG20211227232042.jpg
    IMG20211227232042.jpg
    137,2 KB · Görüntüleme: 19
F1 tuşuna basmalısın. Daha sonra BIOS ekranı açılacak :) BIOS ayarlarından sadece RAM'lerinizin default değerde çalışması için XMP ayarını aç.

1640635588886.png

Hocam bir tek xmp açtım hiçbir şeyi ellemedim ve oyuna girdim şuanlık bir takılma donma yok.
Ama sanmıyorum hep böyle kalacağını :/

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1253796
Hocam bir tek xmp açtım hiçbir şeyi ellemedim ve oyuna girdim şuanlık bir takılma donma yok.
Ama sanmıyorum hep böyle kalacağını :/

Bu nasıl BIOS sürümü :D Hiçbir şey anlamadım. Yani tarih yazıyor gibi ama o tarihte yayınlanan bi BIOS sürümde bulamadım MSI kendi sitesinde. Sana zahmet AIDA64 programı ile bakabilir misin BIOS sürümün nedir ? AIDA64 programını açtıktan sonra sol menü kısmında "Anakart" basın, açılan alt sekmeden "BIOS" tıklayın ve sağ kısımda sürüm ne olduğu yazar :D Yani kafasına göre yapıyorsa acaba ısıdan kaynaklı bir durum olabilir mi ? Oyundayken işlemci ve ekran kartı kullanım & sıcaklıkları kontrol ettin mi ?

Geri
Yukarı