Çözüldü Ryzen 5 3600X ve RTX 2070 sistem oyunlarda hard reset sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MatrimC7

Centipat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Aviation
Merhaba,

Dün itibariyle yeni bir sistem topladım. Kurulumu sorunsuz gerçekleştirdim (yalnızca HDD kurulumunu beceremedim).

Sistem özellikleri:
MSI B450 Tomahawk Max.
AMD Ryzen5 3600X.
ASUS RTX 2070 Super.
Geil 16 GB DDR4(2x8)
Samsung Evo 970 500 GB SSD.
Corsair CX 750M PSU.

CPU-Z data: AMD Ryzen 5 3600X @ 4124.04 MHz - CPU-Z VALIDATOR
Ayrıca, kombustor devam ederken HWMonitor değerleri:
hw2.JPG

Bütün Driver'lar güncel, BIOS güncellemesi yapıldı.

CS GO ve Warzone oynarken sistem kendisini hard resetliyor.

DotA, stellaris, eso gibi oyunlarda herhangi bir problem yaşamadım.

Hem CPU hem de GPU'ya birçok kez stress test yaptım. En yüklü durumlarda 69 derece seviyesine çıkıyorlar en fazla. Ortalama 55-65 arasında seyrediyor.

Sisteme herhangi bir OC yapmadım.

Şu anda MSI kombustor ile 1440K'da stress test yapıyorum, 10 dakikadır devam ediyor ve reset atmadı. Şu ana kadar sadece CS GO ve Warzone'da sistem kapanıyor.

Even Viewer'dan kontrol ettiğimde kapanmaların hemen hepsi kernel Power sebebiyle gerçekleşmiş. Hata kodları 0x8000400000000002 veya 0x8000000000000000.

Birkaç yerde açtığım yardım konularında PSU sebebiyle problem yaşanabileceği söylendi. Sinerji.gen.trden almıştım parçaları, kendileriyle ve Corsair ile iletişime geçtim ama henüz bir cevap alamadım.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Edit: Şu anda Kombustor 45 dakikadır test yapıyor. GPU 67-69 derece arası sabit, CPU 64-74 derece arası gidip geliyor, ortalama 68 civarında. HW değerlerini 45 dakika sonundaki haliyle değiştirdim.

Ekleme olarak, CS GO ve Warzone oynarken sıcaklık değerlerini de aynı anda takip ettim. Reset atılan noktya kadar, 65-70 derece arasındaydı iki bileşenin dereceleri de, üzerine çıktığını görmedim.

Ekleme: aida64 ile stress test yaparken şöyle bir şey gözüme çarptı, normal bir durum mudur bilemiyorum:
aida.JPG

`"Up" lamayı hiç seven birisi değilimdir ama,

Ciddi anlamda kafayı yemek üzereyim. Az önce bilgisayarı baştan yeniden kurdum, güç kaynağında farklı kablolar kullanıp tekrar bağladım. Sonuç aynı.

Herhangi bir tecrübesi olan var mı bu konuda?

Son düzenleme:
Çözüm
PSU'yu değiştirdikten sonra düzeldi bende, şu anlık problem tekrarlanmadı.

Yanlış bir bilgi vermek istemem ama, hem kendi tecrübemde hem de yabancı forumlarda okuduğum sayısız konulara göre konuşmak gerekirse, bu problemin sebebi %99 PSU oluyor. Yeni aldığınız PSU'da sistem için yetersiz veya defected olabilir mi?

Geri
Yukarı