Ryzen 5 5600 ısınıyor

Şimdi yorumlara bakıyorum herkes memnun 80-90 derecelerden 60lara çekmiş ısıyı. Sıvı soğutucuda durum ne olacak, daha mı aşağıya çekecek?
sadece mantığı anlattım her hava soğutucu işini görecek dedim. Sıvı soğutucular arasında kalite farkı olur. Sonuçta onu çalıştıran bir radyatör var.

Öncelikle bir fan uygulamasını indirip %100 yapın ve test edin eğer olmazsa soğutucunuzu kontrol edin gene olmazsa termal macunda sıkıntı olabilir yine olmazsa kasa duvar gibi ya da dolap gibi hava alamayacağı bir yerde ise soğuk hava çekemeyecek ve ısınacaktır ayrıca kasayı kendiniz monte ettiyseniz fanın önden temiz havayı alacak ve arka kısımdan fanın sıcak havayı tahliye etmesi gereklidir eğer kasanın üstünde de fan bulunuyorsa bunların da kasa dışarısına üfleyecek şekilde yerleştirilmesi gerekli ayrıca oda koşulu çok sıcak ise bilgisayarda bu sıcaklıktan nasibini alacaktır.

Evet.
Hocam daha kasayı alalı üç gün oldu, satıcı heralde macunda bir yanlış yapmamıştır diye umuyorum. Genel itibariyle sıcaklık değerleri 5600 kullanıcıları için aynı gibi lakin kasadan dolayı sanırım üç aşağı beş yukarı fark ediyor ama kule tipini almayı planlıyorum onda sıkıntı yok. Bakış açısını genişletmek hem de faydalı olmasını amaçladığım anlamında mesela 1500 TL civarı sıvı soğutucu da işimi daha görecekse ona yönelmeyi tercih ederim. 700-800 TL kule tipi bana yetiyor anladığım kadarıyla, RGB önemli olmadığını varsayarsak sıvı soğutucu 5600 için fiyat aralığı nedir, örnek vermeniz mümkünse memnun olurum. @Onuradr

Hocam daha kasayı alalı üç gün oldu, satıcı heralde macunda bir yanlış yapmamıştır diye umuyorum. Genel itibariyle sıcaklık değerleri 5600 kullanıcıları için aynı gibi lakin kasadan dolayı sanırım üç aşağı beş yukarı fark ediyor ama kule tipini almayı planlıyorum onda sıkıntı yok. Bakış açısını genişletmek hem de faydalı olmasını amaçladığım anlamında mesela 1500 TL civarı sıvı soğutucu da işimi daha görecekse ona yönelmeyi tercih ederim. 700-800 TL kule tipi bana yetiyor anladığım kadarıyla, RGB önemli olmadığını varsayarsak sıvı soğutucu 5600 için fiyat aralığı nedir, örnek vermeniz mümkünse memnun olurum. @Onuradr
2650 tl 360mm sıvı var ama mesele şurada gerek var mı? Hayır. Çok yüklenmiyorsan kesinlikle yok. 800 tl çift fanlı ürün al tamamdır. Örnek atıyorum

Kesinlikle fazla para vermeye değmez 224 modeline bile gerek yok bunu alıp kullan diyeceksin ki iyiki başka markalara daha fazla para vermemişim.

Sıcaklık değerleri normal düşük profil soğutma için. Çözümü en kötü 2 bakır borulu kule tipi soğutma almak.

Şimdi yorumlara bakıyorum herkes memnun 80-90 derecelerden 60'lara çekmiş ısıyı. Sıvı soğutucuda durum ne olacak, daha mı aşağıya çekecek?

Sıvı soğutucuda tabii daha soğuk çalışır da sıvı soğutucu çok güç tüketen işlemcilerde kullanılır genelde. Ryzen 5600 çok güç tüketen bir işlemci olmadığı için sıvı soğutucuya deli gibi para vermeye gerek yok.

Fiyatına göre berbat. SE214XT çok daha iyi.

Kurulumu yaptım cpu sıcaklığında 80 üstü değerlerden 60 altına düşüş oldu, hemen hemen 25 derece fark ediyor. Eskiden kasadan yüzüme sıcaklık üflüyordu, şimdi kasa gayet normal sıcaklıkta ama ekran kartı sıcaklığında kıpırdama olmuyor ve hala yüksek gibi bu normal mi, ona nasıl bir çözüm bulabiliriz?
İkinci olarak Gigabyte B450M K AMD AM4 DDR4 Micro ATX Anakart var, argb girişi yok, ışıkları halledemedim.

@cante12 @Onuradr @S54337 @ArtYoM0

Kurulumu yaptım cpu sıcaklığında 80 üstü değerlerden 60 altına düşüş oldu, hemen hemen 25 derece fark ediyor. Eskiden kasadan yüzüme sıcaklık üflüyordu, şimdi kasa gayet normal sıcaklıkta ama ekran kartı sıcaklığında kıpırdama olmuyor ve hala yüksek gibi bu normal mi, ona nasıl bir çözüm bulabiliriz?
İkinci olarak Gigabyte B450M K AMD AM4 DDR4 Micro ATX Anakart var, argb girişi yok, ışıkları halledemedim.

Ekran kartı genel ısısı yüksek olduğu için işlemciyi rahatlatmanızdan pek etkilenmez. Onunda ısısının düşmesini istiyorsanız kaliteli kasa fanlarıyla kasanızı donatın. Veya ekran kartınızın fan devrini yükseğe alabilirsiniz. O anakartta ARGB girişi yok hocam kontrolcüye takabilirsiniz yada boşta bırakın kafasına göre yansın çok önemli değilse.

Ekran kartı için değerler normal sayılmayabilir.

Geri
Yukarı