Ryzen 5 5600 overclock değerleri nasıl?

Şimdi oldu. Ama o voltajda o frekansta kalabilmesinin imkanı yok. Sanırım yetersiz voltajdan kapanıyor. PSU yetersizliğinden değil.

Ben bir şey daha fark ettim. Sizin 4.85 ile aldığınız skordan ben 4.75 ile daha fazlasını alabiliyorum.
Eki Görüntüle 1633223

Vallahi hocam bende anlamıyorum artık dediğiniz gibi biraz daha denedim 4.7GHz'de 1.1875 ve 1.2 anca yetiyor. 4.75GHz'de ise 1.2250v stabil, 1.2175v denemedim. Cinebench testinde 1.25v ile 4.8 deniyorum şu anda:
1673732633094.png

Şimdi oldu. Ama o voltajda o frekansta kalabilmesinin imkanı yok. Sanırım yetersiz voltajdan kapanıyor. PSU yetersizliğinden değil.

Ben bir şey daha fark ettim. Sizin 4.85 ile aldığınız skordan ben 4.75 ile daha fazlasını alabiliyorum.
Eki Görüntüle 1633223

Dediğiniz gibi hiçbir şekilde 4.8'de stabil yapamadım hocam, 3 hafta sorunsuz kullanmama çok şaşırdım açıkçası.

Son düzenleme:
PSU markası Naxn yazmışsınız doğru mu?

Stabilite ölçmek bence Prime95 testinden geçer. Ben 15 dakika yapmıştım. Bir arkadaş en az 1 saat ister dedi. Onu da yapacağım. Ama o voltajlarda sağlam sogutucu yoksa kalkışmayın. İyi bir soğutucu alana kadar boost frekansta kullanın bence.

Son düzenleme:
PSU markası naxn yazmışsınız doğru mu?

Stabilite ölçmek bence Prime95 testinden geçer. Ben 15 dakika yapmıştım. Bir arkadaş en az 1 saat ister dedi. Onu da yapacağım. Ama o voltajlarda sağlam sogutucu yoksa kalkışmayın. İyi bir soğutucu alana kadar Boost frekansta kullanın bence.

PSU enermax naxn 550W hocam. Şu anda 4.75GHz 1.2375v ile stabil gibi soğutucum yüzünden %100 emin değilim yine de, Prime95 High Power testinde 140W civarına çıkıyor ve soğutucum yetmiyor.

5600 İşlemciye yeni geçtim. Anakartım Gigabyte B550. Daha önce AMD'de OC yapmadım. Anakartta hangi değerleri değiştirmem yetiyor? Voltaj ve frekans hız ayarı mı?

5600 işlemciye yeni geçtim. Anakartım Gigabyte b550. daha önce AMD'de OC yapmadım. Anakartta hangi değerleri değiştirmem yetiyor? Voltaj ve frekans hız ayarı mı?

Hocam voltaj ve ratio ayarları ile yapsanız yeterli, PBO şeklinde overclock yapacaksanız onu bende bilmiyorum açıkçası hiç öyle yapmadım. CPU Vcore yani voltaj ayarında AMD overclocking var ise onu seçebilirsiniz.
1674159681643.png

Hocam Siz Sadece Voltajı 47.00 Cpu Vcore 1.2 getirerek denediniz değil mi ? PBO Overclock ne oluyor ki ? Bende Gigabyte B550 Auros elite v2 var.5600 işlemci var.

Hocam konuyu hortlatmış olacağım ama bende 5600 kullanıyorum. SE-224-XT soğutucum var, PBO ile 4.45 GHz görüyorum en fazla bu yüzdende OC yapmak istiyorum BIOS'ta hangi ayarları değiştirmem gerek ?

Hocam konuyu hortlatmış olacağım ama bende 5600 kullanıyorum. SE-224-XT soğutucum var, PBO ile 4.45 GHz görüyorum en fazla bu yüzdende OC yapmak istiyorum BIOS'ta hangi ayarları değiştirmem gerek?

Anakart modeliniz nedir hocam? Voltaj ve frekans dışında bir şey yapmıyorsunuz aslında. PBO ile OC yapabilirsiniz onun için konu açıp arkadaşlar yardımcı olabilir o konuda bilgim yok çünkü. Manuel yapmak isterseniz PBO ile aralarında çok fark olmuyor MHz olarak çünkü Ryzen 5 5600'ün X modeline göre OC olarak daha kısıtlı. Tavsiyem PBO ile 4.65GHz yapmanız onun içinde konu açarsanız arkadaşlar yardımcı olur.

Anakart modeliniz nedir hocam? Voltaj ve frekans dışında bir şey yapmıyorsunuz aslında. PBO ile OC yapabilirsiniz onun için konu açıp arkadaşlar yardımcı olabilir o konuda bilgim yok çünkü. Manuel yapmak isterseniz PBO ile aralarında çok fark olmuyor MHz olarak çünkü Ryzen 5 5600'ün X modeline göre OC olarak daha kısıtlı. Tavsiyem PBO ile 4.65GHz yapmanız onun içinde konu açarsanız arkadaşlar yardımcı olur.

ASUS Prime B550M-K.

PBO OC ile manuel arasında bir fark oluyor mu? Yapılan işlemler dışında.

Son düzenleme:
Prime ASUS Prime B550M-K.

PBO OC ile manuel arasında bir fark oluyor mu? Yapılan işlemler dışında.

PBO sıcaklığa ve yük durumuna göre Turbo frekansa çıkartıyor. Manuel ise sabit bir MHz değerinde sürekli çalışıyor. İkisini de aynı MHz değerlerine yani 4650MHz değerine getirince boşta sıcaklık ve güç tüketimi olarak PBO daha iyi sonuç verir. Yükte ise eğer yüksek sıcaklıklarda çalışmıyor ise birebir aynı sonuçları verirler.

Geri
Yukarı