Ryzen 5 5600 sistem anlamsızca donuyor

georgianchovy

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, herkese iyi günler diliyorum. Şimdiden umuyorum ki bu problemime bir çözüm bulabiliriz, bulabilirsiniz.

Sistemimi size tanıtarak başlamak istiyorum:
İŞLEMCİ:
AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci × 1
ANAKART:
ASUS PRIME B550M-K 4600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI VGA DVI mATX Anakart × 1
EKRAN KARTI:
ASUS Radeon TUF RX 6800 GAMING OC 16GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı × 1
RAM:
ADATA XPG Spectrix D41 TUF RGB 8GB (1x8GB) DDR4 3200 MHz CL16 Ram × 2
SSD:
WD SN570 500GB Blue GEN3X4 M.2 SSD 3500MB Okuma / 2300MB Yazma × 1
KASA:
ASUS TUF GAMING GT301 RGB Temperli Cam USB 3.2 Mid Tower Kasa × 1
GÜÇ KAYNAĞI:
ASUS TUF GAMING 650B 650W 80+ Bronze PSU Güç Kaynağı × 1

Sistemimi aldığım şirketin ismini vermenin doğru olmayacağını düşünüyorum o yüzden kısaca; Türkiye'nin -özellikle- bilgisayar toplama ile alakalı önemli sitelerinden birisinden sipariş ettim diyeceğim.

Sistemimde yaşadığım problem:
Bilgisayarım oyun içerisinde (özellikle belirli oyunlarda belirli zamanlarda) donuyor; Discord'da arkadaşlarımla muhabbet ederken onları duyabiliyorum ancak onlar beni duyamıyor; klavyemin ve faremin ışıkları yanmaya devam ediyor ancak herhangi bir komut algılamıyor; bilgisayarımın bileşenleri, ekran kartım vs dönmeye çalışmaya devam ediyor ancak hiçbir işlem gerçekleştiremiyorum. Kısa süre önce fark ettiğim bir şey ise; bilgisayar bu durumdayken monitörümün Power tuşundan kapatıp açarsam; bilgisayarım monitöre görüntüyü tekrar vermiyor.
Discord'da arkadaşlarıma yayın açtığım zaman sanki CS:GO'da ekranıma flash atılmışcasına ha bire bir beyaz ekran gelip gelip gidiyor.

Oyunlarım/Bilgisayarım genellikle Discord/Twitch'te yayındayken donuyor.

Bazı kişiler bu sorunun Windows ile alakalı olduğunu; muhtemelen aldığım Key'in sıkıntılı olduğunu ve değiştirirsem düzeleceğini söylüyor ancak ben pek anlamadığım için pek bir anlam uyduramadım.

Küçük bir not: Ekran kartım bilgisayarı ilk aldığım zaman problemliydi; her oyunda crash veriyordu. Özellikle FIFA ve Age of Empires gibi oyunları Max 15 dk oynatıyordu oynatmıyordu. ASUS'a geri gönderdim ve yenisiyle değiştirdiler. Crash problemim ortadan kalktı ancak bu sorun devam ediyor. Tekrarlıyorum; bilgisayarım crash vermiyor, donuyor ve hiçbir şekilde geri yanıt alamıyorum. Kasadan kapatmak zorunda kalıyorum

Bu durum son zamanlarda canımı çok sıkmaya başladı umarım yardımcı olabilirsiniz.

Bu olay ekran kartını değiştirdikten sonra mı ortaya çıktı. İşletim sisteminiz nedir acaba?
Windows key ile alakalı değildir ama Windows kurulumu ile alakalı olabilir. Temiz Windows 10 kurup site üzerinden Windows 11'i kurun.
RAM'lerinin MHz'sini 3000'e indirip dener misin?
Düzelmezse RAM'in birini çıkartıp çalıştır. Sonra ötekiyle aynı işlemi yap.
RAM'lerde donma mavi ekran gib hatalara neden olabilir?
Ekran kartını güncelledikten sonra bu sorun başladıysa, manuel olarak bir önceki sürücüyü kur.
Ekran kartımı değiştirmeden önce de karşılaşıyordum ama crash yemek daha çok canımı sıktığı için onun üzerine odaklandım. İşletim sistemim şu anda Windows 11 home. Win 10'dan kendisi güncelleyerek çıkartmıştı. Bu problemi Win 10 kullanırken de yaşıyordum.

Ramlerle alakalı ise şöyle;
Ramlerden şüphelenip kendim slotlarının yerlerini değiştirerek tekrar taktım. Sorunun sıklığı biraz azaldı ama devam ediyor

Ekran kartımı değiştirmeden önce de karşılaşıyordum ama crash yemek daha çok canımı sıktığı için onun üzerine odaklandım. İşletim sistemim şu anda Windows 11 Home. Windows 10'dan kendisi güncelleyerek çıkartmıştı. Bu problemi Windows 10 kullanırken de yaşıyordum.

RAM'lerle alakalı ise şöyle;
RAM'lerden şüphelenip kendim slotlarının yerlerini değiştirerek tekrar taktım. Sorunun sıklığı biraz azaldı ama devam ediyor.

Windows kurulu mu geldi yoksa kendin mi kurdun?
Saçma gelebilir ama kurulu gelen sistemler inanılmaz sıkıntılı oluyor.
RAM'lerin yerini değiştirmekten ziyade tek tek takıp dene. Belki biri arızalıdır. Dediğim MHz olayını da dene. Sorunun neden kaynaklı olduğunu adım adım deneyerek anlarız.

Windows kurulu mu geldi yoksa kendin mi kurdun?
Saçma gelebilir ama kurulu gelen sistemler inanılmaz sıkıntılı oluyor.
RAM'lerin yerini değiştirmekten ziyade tek tek takıp dene. Belki biri arızalıdır. Dediğim MHz olayını da dene. Sorunun neden kaynaklı olduğunu adım adım deneyerek anlarız.
Öncelikle ilgin için teşekkür ederim. İlk fırsatta deneyeceğim.

Windows'un deneme sürümü vardı yanılmıyorsam, kendim internet üzerinden key alarak etkinleştirdim ardından.

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim. İlk fırsatta deneyeceğim.

Windows'un deneme sürümü vardı yanılmıyorsam, kendim internet üzerinden key alarak etkinleştirdim ardından.

Muhtemelen aynı siteden aldık. Sen söylemek istemediğin için söylemeyeceğim.😀 ama bu bileşenler hemen hemen aynı. Kurulu gelen Windows 10 ile inanılmaz sıkıntılar yaşadım. İlk gün heyecanıyla Valorant'a bir girdim. 100FPS...
Moraller yerdeyken bir format attım. 300 500FPS arası alıyorum şu an.
RAM'lerde sorun çıkmazsa geriye Windows anakart ya da SSD kalıyor.

Muhtemelen aynı siteden aldık. Sen söylemek istemediğin için söylemeyeceğim.😀 ama bu bileşenler hemen hemen aynı. Kurulu gelen Windows 10 ile inanılmaz sıkıntılar yaşadım. İlk gün heyecanıyla Valorant'a bir girdim. 100FPS...
Moraller yerdeyken bir format attım. 300 500FPS arası alıyorum şu an.
RAM'lerde sorun çıkmazsa geriye Windows anakart ya da SSD kalıyor.
Aslında fps ile alakalı bir problemim yok ancak böyle olunca insanda gerçekten heves meves kalmıyor. Klavye işlem yapmayınca anakarttan çok endişelendim umarım anakartta bir problem yoktur diye dua ediyorum. İlk müsaitlikte tavsiyelerinizi deneyip geri bildirim yaparım :)

Yeni konular

Geri
Yukarı