Ryzen 5 5600 sistem donuyor

TheAviaTorX

Kilopat
Daha fazla  
İyi Sosyaller herkese. 3 ay önce bir bilgisayar toplamıştım, her şey çok güzeldi. Fakat son zamanlarda bilgisayarımda kasmalar, donmalar var. Yardımcı olabilirseniz çok minnettar olurum.

Bilgisayar açılırken hesaba girme yerinde entera tıklayınca geç geliyor, şifre yazma yeri ve şifreyi yazınca geç yansıyor parola kısmına. Sonrasında ise masaüstünde bilgisayar açıldığında arama yerine tıklayınca geç açılıyor, donuyor, takılıyor ve aynı şekilde masaüstünde herhangi bir şey yaparken de böyle oluyor. Bu forumu açma sebebim de az önce bilgisayarımın komple donması ve hiçbir şeye basılmaması ardından da benim kasayı güç tuşundan tekrardan başlatmak zorunda kalmamdı.

Aynı şekilde bazen League of Legends oyununda oyuna giriş ekranında bilgisayar donuyor ve CTRL alt del yaparak oturumu kapatmak zorunda kalıyorum.

Bilgisayarımın özellikleri şunlardır; Ryzen 5 5600 işlemci, Sapphire RX 6700XT, Samsung SSD 980, WD Green SATA SSD ( sistem buna kurulu ), 8x2 Kingston Fury 3600MHz RAM, ASUS B450M-A II ve sıvı soğutma mevcut. Yardımcı olabilir misiniz?

Sistemin kurulu olduğu SSD'yi test ettiniz mi hiç?

İyi Sosyaller herkese. 3 ay önce bir bilgisayar toplamıştım, her şey çok güzeldi. Fakat son zamanlarda bilgisayarımda kasmalar, donmalar var. Yardımcı olabilirseniz çok minnettar olurum.

Bilgisayar açılırken hesaba girme yerinde entera tıklayınca geç geliyor, şifre yazma yeri ve şifreyi yazınca geç yansıyor parola kısmına. Sonrasında ise masaüstünde bilgisayar açıldığında arama yerine tıklayınca geç açılıyor, donuyor, takılıyor ve aynı şekilde masaüstünde herhangi bir şey yaparken de böyle oluyor. Bu forumu açma sebebim de az önce bilgisayarımın komple donması ve hiçbir şeye basılmaması ardından da benim kasayı güç tuşundan tekrardan başlatmak zorunda kalmamdı.

Aynı şekilde bazen League of Legends oyununda oyuna giriş ekranında bilgisayar donuyor ve CTRL alt del yaparak oturumu kapatmak zorunda kalıyorum.

Bilgisayarımın özellikleri şunlardır; Ryzen 5 5600 işlemci, Sapphire RX 6700XT, Samsung SSD 980, WD Green SATA SSD ( sistem buna kurulu ), 8x2 Kingston Fury 3600MHz RAM, ASUS B450M-A II ve sıvı soğutma mevcut. Yardımcı olabilir misiniz?
WD Green SATA SSD'nin çok da iyi olmadığı gerçeği var. Neden SAMSUNG'da kurulu değil?
SSD kaynaklı gibi.

Şu linkten Hard Disk Sentinel indirip bir test yapar mısınız? Sonucu paylaşın.

Hayır test etmedim.

SSD evet sorun olabilir ama hiç orijinal Windows ile temiz kurulum yapmayı denediniz mi? Bazı virüsler de buna neden olabiliyor bu arada.

Windows'tan kaynaklandığını düşünüyorum ben sorunun nedense sanki Windows 10'da böyle sorunlar yaşamıyordum Windows 11 de fazla takılma var gibi. Ayrıca Windows 11 yükleyip internetten key satın alıp aktif etmiştim.

WD Green SATA SSD'nin çok da iyi olmadığı gerçeği var. Neden Samsung'da kurulu değil?
SSD kaynaklı gibi.

Sistemi küçük yere kurup oyunlar için Samsung'u tercih ettim.

Olabilir hocam doğrudur, ikisiyle de bir test edilsin bakalım. Onun linki de burada, uğraşmayın diye.

İkisinde de deneyip sonucu paylaşacağım çok teşekkürler.

Windows 11'e Windows 10'dan yükselterek mi geçtin yoksa USB ile temiz kurulum mu yaptın?
Windows 10'dan geçenlerde bu şekilde kasmalar yavaşlamalar oluyor.
SATA SSD'nin etkisi de olabilir buna mümkünse M.2'ye kurunuz. (USB ile sıfırdan)

Windows 11'e Windows 10'dan yükselterek mi geçtin yoksa USB ile temiz kurulum mu yaptın?
Windows 10'dan geçenlerde bu şekilde kasmalar yavaşlamalar oluyor.
SATA SSD'nin etkisi de olabilir buna mümkünse M.2'ye kurunuz. (USB ile sıfırdan)

Windows 10'dan geçemedim sanırım bir hata vardı onu çözemedim bir türlü, USB ile kurdum Technopat'tan.

Şu linkten Hard Disk Sentinel indirip bir test yapar mısınız? Sonucu paylaşın.

1705614476727.png

Gördüğünüz üzere bu şekilde Crystaldisc raporu.

İşine karışmak istemem ama HardDiskSentinel doğru sonuçlar veremeyebiliyor. CrystalDiskInfo en iyisi.

1705614557375.png

Bu da diğer rapor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı