Ryzen 5 5600 ve RTX 4060 Ti darboğaz yapar mı?

ateseren11

Hectopat
Arkadaşlar selam, yaklaşık 2-3 ay sonra sistem toplamayı düşünüyorum fakat aklımda birkaç soru var.
Öncelikle kurmak istediğim sistemin temelinden bahsedeyim.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600.
Anakart: B550.
RAM: 16.
Ekran kartı (bu konuda kararsızım): RTX 4060 Ti - RX 6700xt/6750xt/6800xt
Genel olarak böyle bir sistem toplamayı düşünüyorum. Şimdi asıl sorum bu sistemin bana oyunlarda verdiği performans monitörden monitöre fark eder mi? Mesela 1080p de darboğaz yapar gibi yorumlar okudum. 1080p de darboğaz yapması ne oluyor 2K da neden yapmıyor tam anlayamadım. Aydınlatırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 k da gücün çoğu kısmı ekran kartında. 1 k da daha az güç çekiyor bu yüzden işlemciden dolayı darboğaz falan diyorlar ama bunların bahsettiği darboğaz o kadar etkili olmaz yine hateı sayılır bir performans verilir ama mesela RX 6700 XT bütün performansı için 2 k daha iyi olur.

4060Ti 1080p için üretilmiş bir kart.

Sadece 6800XT yapar darboğazı ondada VSR açabilirsiniz.

Ama RTX 4070 gibi daha güncel kart almanız daha iyidir DLSS 3.0 FG için.

RTX 4070 içinde DSR var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Pek darboğaz yapmıyor. 1080p ile alakalı durum, çözünürlük düştükce işlemciye yük binmesi olayıdır.

1080p'de darboğaz yapıyor da, neden 1440p'de yapmıyor?

Oyunlar nasıl çalışıra bakalım önce; Bir oyunda ekran kartı çizimi yaparken, işlemci de kalan utilizasyonu sağlar. Örneğin bir sahnede araçların dokularını ve hareket ettiklerinde ki yeni konumlarını çizecek. Ancak hareket etmelerini sağlayacak ve yeni konumları bildirecek şey işlemci.

İşlemci verilen komutları yürütüyor kısaca. Eğer ekran kartı çok hızlı frame üretiyor ve istenileni veriyorsa, işlemci de aynı hızda sahnede komutları yürütmeyi başaramıyorsa, ekran kartı beklemeye geçiyor işlemci sahnedeki işini tamamlayana kadar. Bu fark ne kadar yüksekse, o kadar fazla darboğaz oluyor.

Şimdi gelelim 1080p, 1440p ve 2160p arasındaki darboğaz azalması durumuna; eğer ekran kartı çok hızlı frame üretmez, frame üretmek için daha fazla vakit harcarsa, işlemci çalışmak için daha fazla zaman bulacak, dolayısıyla ekran kartına yetişmek için daha az efor sarfedecek. Bu sebepten daha yüksek çözünürlüğe, daha yüksek grafik ayarına geçmek darboğazı azaltıyor.

4060 Ti ve 5600 kayda değecek bir darboğaz yapmaz 1080p'de bile. Kafan rahat olsun.

Arkadaşlar kayda değer cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Sizce bu ekran kartlarından hangisini seçmeliyim ve alacağım monitörün çözünürlüğü ne olmalı?

Kayda değer bir darboğaz yapmaz. 2K'da ekran kartı daha fazla zorlandığı ve daha fazla kullanıldığı için, darboğaz oranı azalıyor veya ayarları arttırdığınızda da aynı şekilde. Bu arada 6800 XT fiyatına neredeyse RTX 4070 var. Onu tercih etmenizi öneririm.
Önerebilir misin böyle bir sistem? 4070 li

Yeni konular

Geri
Yukarı