Ryzen 5 5600'e güncelledikten sonra PC donuyor

nocap

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
Apacher CL16 8GB DDR4 Ram x2
SSD veya HDD modeli
JamesDonkey 512GB M.2
Ekran kartı
NVIDIA GTX 1660 Super 6GB
Anakart
Asus B450 Dragon Bulk
İşlemci
Ryzen 5 5600 3.5GHz(Turbo 4.4GHz)
Herkese merhaba, hayırlı haftalar,

Size başıma gelen saçma bir sorundan bahsedeyim. Yaklaşık 1.5 hafta önce Ryzen 5 2600X'den Ryzen 5 5600'e yükseltim gerçekleştirdim. Bu yükseltmeyi yapmadan önce ASUS'un anakartım için paylaştığı son BIOS sürümünü yükledim. Chipset driver vs. bu gibi gereken sürücüleride yükledim. 1-2 gün herhangi bir problem yaşamadım fakat oynadığım oyun Assetto Corsa, ETS 2 ve LoL'dü. Birkaç gün sonra GTAV yükledim FiveM oynamak için fakat herhangi bir sunucuya girdikten 1-2 dakika sonra bilgisayar donup kitlenmeye başladı. Bu olay ETS 2 ve LoL'de de başıma geldi fakat GTA 5 kadar sık yaşanmadı nispeten daha seyrek ve bazen hiç yaşamadığım oldu. Yaklaşık 1 haftadır bu sorunu yaşıyorum. Forumlar üzerinde tavsiye edilen neredeyse tüm testleri denedim ve herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmadım. Memtest86 sorunsuz tamamlandı. 45 dakikalık FurMark sorunsuz tamamlandı. 1 saatlik OCCT personal Full yükte sorunsuz tamamlandı.

Cyrstaldiskınfo ve HD Tune ile SSD diskime bad sector testi ve okuma yazma testi gerçekleştirdim ve herhangi bir sorun çıkmadı. BIOS sürümümü varsayılan ayarlarına çektim. D.O.C.p açıkken ve kapalıykende test ettim sorun hiçbir şekilde değişmedi. Bilginiz olsun RAM'lerimi 3000MHz'de çalıştırıyorum. RAM'lerin birtanesini eskisi kırıldığı için sonradan tekrardan aldım yeni aldığım 3200MHz fakat 1 senedir sistemde 3000MHz'e sabit şekilde sorunsuz kullanıyordum. Olay görüntüleyicisinde deviceınputmanager olay kimliği 131 hatası dışında da kayda değer bir hata hatta başka bir hata hiç göremedim neredeyse benim bu sorunum donanımsal mı eğer donanımsal ise neden yük testlerinde hiçbir zaman sorun vermiyorda sadece GTA 5 gibi ekran kartı ağırlıklı oyunlara girdiğimde daha sık donup kilitleniyor. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Kullandığım PSU Gamepower GP-650 650W 80+ Bronze yaklaşık 3 senedir kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım ve eski işlemcim R5 2600X'di 95W güç tüketimi varken R5 5600'ün bildiğim kadarıyla 65W güç tüketimi var. Bu arada ısınma değerlerimde hiçbir problem yok işlemci Full yükteyken kule tipi fanla soğuttuğum için 75 dereceleri geçmiyor keza ekran kartımda öyle Full kullanımda 78 derecelerde seyrediyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı