Ryzen 5 5600X 96-97 dereceye çıkıyor

SIMSEEK

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, iyi Sosyaller.

Yakın zamanda yeni bir sistem topladım. Ryzen 5 5600X işlemci ve RTX 3070 Ti ekran kartı mevcut. Soğutma olarak Corsair marka bir sıvı soğutma kullanıyorum. Demem o ki sistem gayet yeterli bir sistem fakat işlemci sıcaklığı bazen kafasına göre 96 97 dereceye dayanıyor. BIOS'tan Core Performance Boost'u kapatmama rağmen sorun devam ediyor. Birçok driver denedim fakat bir sonuca varamadım. Core Temp uygulamasından baktığımda işlemci MHz'i 8000'leri görüyor. Yani anladığım kadarıyla kendi kendine aşırı şekilde overclock yapıyor fakat BIOS'tan overclock yapılan ayarları kapatmıştım.

Sorun hakkında başka bir fikri veya çözümü olan var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba, iyi Sosyaller.

Yakın zamanda yeni bir sistem topladım. Ryzen 5 5600X işlemci ve RTX 3070 Ti ekran kartı mevcut. Soğutma olarak Corsair marka bir sıvı soğutma kullanıyorum. Demem o ki sistem gayet yeterli bir sistem fakat işlemci sıcaklığı bazen kafasına göre 96 97 dereceye dayanıyor. BIOS'tan Core Performance Boost'u kapatmama rağmen sorun devam ediyor. Birçok driver denedim fakat bir sonuca varamadım. Core Temp uygulamasından baktığımda işlemci MHz'i 8000'leri görüyor. Yani anladığım kadarıyla kendi kendine aşırı şekilde overclock yapıyor fakat BIOS'tan overclock yapılan ayarları kapatmıştım.

Sorun hakkında başka bir fikri veya çözümü olan var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

8GHz hızına çıkan bir işlemci görmedim. Termal macun iyi uygulandı ve soğutucuda sorun yok ise işlemcinizi garantiye yollamanız en iyisi sensörlerinde sorun olabilir. Bu arada CPU-Z üzerinden kontrol edin bir de.

Sorun işlemcide olmayabilir. Sıcaklık değerlerinizi HWiNFO uygulamasıyla tekrar kontrol eder misiniz? Eğer orada da 8000 MHz'leri görüyorsanız işlemciyi garantiye gönderin. Yoksa sorun sıvı soğutucuda diyebiliriz.

Öyle ama 8000mhz diyor hocam.

Yanlış gösteriyor belli ki. Sıvı soğutmayı düzgün taktın mı? Macunu düzgün sürmüşsündür umarım. İşlemcide sorun olması son ihtimal. Zaten işlemcide sorun olsa sonuçları böyle olmazdı.

8GHz hızına çıkan bir işlemci görmedim. Termal macun iyi uygulandı ve soğutucuda sorun yok ise işlemcinizi garantiye yollamanız en iyisi sensörlerinde sorun olabilir. Bu arada CPU-Z üzerinden kontrol edin bir de.
Bende aynı şekilde düşündüm. 8 ghz nedir yahu

Core Temp uygulaması arada öyle sapıtıyor, bende de oluyor. Sıcaklığı farklı programlar üzerinde ölçmeyi denediniz mi? Undervoltaj ve frekans sabitleme yapmanızı öneririm. Ben 5600 kullanıyorum, 1.2V 4.6 GHz sabit olacak şekilde genelde oyunlarda 50-51 derece oluyor. Boşta da 35-40 arasında. Cooler Master ML120 sıvı soğutmam var.

Son düzenleme:
İstersen BIOS sıfırla veya güncelleme varsa güncelle yine olmazsa işlemcinde sorun olabilir, sıvı soğutma montajın doğru olmayabilir ya da en son seçenek pompada sorun olabilir.

İstersen BIOS sıfırla veya güncelleme varsa güncelle yine olmazsa işlemcinde sorun olabilir, sıvı soğutma montajın doğru olmayabilir ya da en son seçenek pompada sorun olabilir.
İşlemciyle alakalı hocam. 8ghz gördüğüne rağmen 90 derece çalışabiliyorsa soğutucu iyi demektir.

Geri
Yukarı