Çözüldü Ryzen 5 5600X bilgisayarı açtığımda boot etmiyor

• Konuyu başlatan Kasv4
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 21
  • Görüntüleme 2B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kasv4

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba iyi günler, bilgisayarımı toplayalı yaklaşık 2-3 ay oldu ama son 2-3 haftadır bilgisayarı açtığımda siyah ekranda kalıyor sadece işlemci soğutucusunun RGB'leri çalışıyor diğer fanlarınkiler çalışmıyor ve anakartın ışıklarında CPU kısmında ışık yanık kalıyor. Hata ışıklarının olduğu yerde. Reset attığımda ise düzeliyor. Sorun ne olabilir?

Video Ekledim Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Sistem özellikleri:

AMD Ryzen 5 5600X.
MSI MPG B550 Gaming Plus.
XPG 2x8 3000MHz RAM.
2080 Super ekran kartı.

Çözüm
Bu arada 2 gündür sorun yok sanırım tüm sorun BIOS güncellemekteymiş herhalde :D
Merhaba iyi günler, bilgisayarımı toplayalı yaklaşık 2-3 ay oldu ama son 2-3 haftadır bilgisayarı açtığımda siyah ekranda kalıyor sadece işlemci soğutucusunun RGB'leri çalışıyor diğer fanlarınkiler çalışmıyor ve anakartın ışıklarında CPU kısmında ışık yanık kalıyor. Hata ışıklarının olduğu yerde. Reset attığımda ise düzeliyor. Sorun ne olabilir?

Video Ekledim Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Sistem özellikleri:

AMD Ryzen 5 5600X.
MSI MPG B550 Gaming Plus.
XPG 2x8 3000MHz RAM.
2080 Super ekran kartı.

BIOS'dan Windows Boot Manager'ı en başa çeker misin?

İlk önce bios'a girip güç seneklerindeki her şeyi kapatın, görseldeki gibi olsun.

Sorun devam ederse bence sıkıntı güç kaynağından. İlk tetiklemeyi düzgün yapamıyor. PC açılınca "olay görüntüleyicisi" ne girip bakın. Önemli sekmesi altındaki hataları bir yazın. power hataları varsa yazın. deneme imkanınız varsa farklı bir PSU ile deneyin ve PSU özelliklerini de paylaşın.

Dosya Ekleri

• bios-manual-19.jpg
    bios-manual-19.jpg
    87 KB · Görüntüleme: 49
BIOS'dan Windows Boot Manager'ı en başa çeker misin?
Zaten ilk sırada seçili.
İlk önce bios'a girip güç seneklerindeki her şeyi kapatın, görseldeki gibi olsun.

Sorun devam ederse bence sıkıntı güç kaynağından. İlk tetiklemeyi düzgün yapamıyor. PC açılınca "olay görüntüleyicisi" ne girip bakın. Önemli sekmesi altındaki hataları bir yazın. power hataları varsa yazın. deneme imkanınız varsa farklı bir PSU ile deneyin ve PSU özelliklerini de paylaşın.
Dediğiniz gibi deneyim bir de bakıyım ayarlara.

PSU: GIGABYTE AORUS P750GM 750W 80+ Gold Full Modüler

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-10-03 at 14.27.04.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-03 at 14.27.04.jpeg
    273,6 KB · Görüntüleme: 32

Burda da aynı
Olay görüntüleyicisine bir baksana ne yazıyor?
Açtım da hangi kısımdan bakacağım

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-10-03 at 14.33.12.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-03 at 14.33.12.jpeg
    246,9 KB · Görüntüleme: 30
  • 2021-10-03_14-36-34.png
    2021-10-03_14-36-34.png
    23,4 KB · Görüntüleme: 21
  • 2021-10-03_14-37-25.png
    2021-10-03_14-37-25.png
    12,8 KB · Görüntüleme: 36
Olay görüntüleyicisinde önemli bir hata yok. PSU sorunu şimdilik rafa kalkabilir.
Şimdi dikkatli baktım. İlk açılışta anakart üzerindeki debug led CPU ışığında kalıyor. CPU'yu doğrulayamıyor anakart ilk açılışta.

2-3 haftadır yaşıyorum demişsiniz bu sıkıntıyı. Voltaj değerleri ile oynadınız mı? OC var mı? Güncel Bios'u tekrar flashlayıp default ayarlarda kullanın biosu ve sıkıntı devam edecek mi bir bakın.

Olay görüntüleyicisinde önemli bir hata yok. PSU sorunu şimdilik rafa kalkabilir.
Şimdi dikkatli baktım. İlk açılışta anakart üzerindeki debug led CPU ışığında kalıyor. CPU'yu doğrulayamıyor anakart ilk açılışta.

2-3 haftadır yaşıyorum demişsiniz bu sıkıntıyı. Voltaj değerleri ile oynadınız mı? OC var mı? Güncel Bios'u tekrar flashlayıp default ayarlarda kullanın biosu ve sıkıntı devam edecek mi bir bakın.
Oc manuel yok otomatik olarak var öyle hatırlıyorum. Özetle tüm ayarları bios ayarlarını 0 layıp öyle mi deneyim yani.

Geri
Yukarı