Çözüldü Ryzen 5 5600X bilgisayarı açtığımda boot etmiyor

• Konuyu başlatan Kasv4
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 21
  • Görüntüleme 2B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kasv4

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba iyi günler, bilgisayarımı toplayalı yaklaşık 2-3 ay oldu ama son 2-3 haftadır bilgisayarı açtığımda siyah ekranda kalıyor sadece işlemci soğutucusunun RGB'leri çalışıyor diğer fanlarınkiler çalışmıyor ve anakartın ışıklarında CPU kısmında ışık yanık kalıyor. Hata ışıklarının olduğu yerde. Reset attığımda ise düzeliyor. Sorun ne olabilir?

Video Ekledim Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Sistem özellikleri:

AMD Ryzen 5 5600X.
MSI MPG B550 Gaming Plus.
XPG 2x8 3000MHz RAM.
2080 Super ekran kartı.

Çözüm
Bu arada 2 gündür sorun yok sanırım tüm sorun BIOS güncellemekteymiş herhalde :D
Oc manuel yok otomatik olarak var öyle hatırlıyorum. Özetle tüm ayarları bios ayarlarını 0 layıp öyle mi deneyim yani.

ben olsam güncel Bios'u tekrar flashlardım temiz olması açısında.
2-3 haftadır yaşıyorum demişsiniz sıkıntı ya, Bios'da bir şeyleri değiştirdiniz mi CPU ile alakalı olabilecek?

Beyaz ışık yanıyor ama yeşil yanıp boot etmiyor, her hangi bir o.c işlemi yaptın mı? BİOS sıfırla öyle dene olmazsa RAM'leri sök çıkar öyle dene.

Beyaz ışık yanıyor ama yeşil yanıp boot etmiyor, her hangi bir o.c işlemi yaptın mı? BİOS sıfırla öyle dene olmazsa RAM'leri sök çıkar öyle dene.

debug ışıkları yeşil yanmaz diye biliyorum. yeşil ışığı nerede gördünüz?

yukarıdan aşağı sırasıyla, CPU - DRAM - VGA - BOOT ışıkları vardır. videoda ilk ışıkta yani CPU ışığında kalıyor sistem. yanlış görmüyorsam. CPU doğrulama ile ilgili bir sıkıntı var anakartın.

Dosya Ekleri

• debug leds.png
    debug leds.png
    75,5 KB · Görüntüleme: 31
debug ışıkları yeşil yanmaz diye biliyorum. yeşil ışığı nerede gördünüz?

yukarıdan aşağı sırasıyla, CPU - DRAM - VGA - BOOT ışıkları vardır. videoda ilk ışıkta yani CPU ışığında kalıyor sistem. yanlış görmüyorsam. CPU doğrulama ile ilgili bir sıkıntı var anakartın.
Aynen yeşil ışık yok sistem açılırken sırasıyla beyaz ışık yanıyor en son sönüyor hepsi.
Ben en iyisi biosun güncel sürümünü yükleyip biosu bi güncelleyim güncel bile olsa güncelleme yapayım tüm ayarları bi 0lansın 2 saat kada kapalı tutayım tekrar deneyim

@Conspiracy @Kasv4
Benim anakartım da Z270A'da yukarıdan aşağıya şöyle.
Yeşil-boot
Beyaz-CPU ve dram ok.
Turuncu-dram
Kırmızı-CPU
Bence emin olmak için camı çıkar yakından çekim al beyazın CPU olması saçma geliyor bana.
Sorununa döneyim sistem boot etmiyorsa CPU ve Dram'e verilen değerlerde sorun vardır. Ben RAM'ya da CPU'ya O.C yaptığımda sendeki sorunu yaşıyorum mesela RAM'i 3866'ya çekip CL 14-14-34 verdiğimde dram CPU ışıkları yanıp sönüyor ardından beyaz yanıyor bazen orada kalıyor boot etmiyor. CL değerini 14-14-36 yapıyorum dram CPU ışıkları yanıp sönüyor beyaz yanıyor ardından yeşil yanıp boot ediyor.
BIOS sıfırlama, güncellemek ya da eski sürüme dönmek çözüm oluyor.
Hatta şunu bile yaşadım RAM'i O.C' LED'im yemedi Auto'ya aldım RAM'ler default ayarı 2133MHz'de bile boot etmediği oluyordu. BIOS'u sıfırlayıp çözüyordum.

@Conspiracy @Furkan Aksngr

Şimdi kontrol ettim BIOS sürümü bayağı bir eskiymiş geçen ay güncelleme gelmiş eylül ayında. Eski ayarlara geri çevirdim mesela bende CPU BIOS üzerinden Game Boost açık öyle OC oluyor RAM'ler ise 3400e çektim manuel olarak ama RAM'lerde sorun yok orada olsa RAM'lerde ışık yanardı.

@Conspiracy @Furkan Aksngr

Şimdi kontrol ettim BIOS sürümü bayağı bir eskiymiş geçen ay güncelleme gelmiş eylül ayında. Eski ayarlara geri çevirdim mesela bende CPU BIOS üzerinden Game Boost açık öyle OC oluyor RAM'ler ise 3400e çektim manuel olarak ama RAM'lerde sorun yok orada olsa RAM'lerde ışık yanardı.

BIOS'u güncel tutmakta fayda var voltaj değerlerini BIOS ellemedikçe kendi ayarlıyor sonuçta. BIOS güncelledikten sonra boot etmezse BIOS ayarlarını sıfırlarsın %90 açılır.

BIOS'u güncel tutmakta fayda var voltaj değerlerini BIOS ellemedikçe kendi ayarlıyor sonuçta. BIOS güncelledikten sonra boot etmezse BIOS ayarlarını sıfırlarsın %90 açılır.

Şu an zaten bir sorun yok ısınan motor gibi sorunsuz çalışıyor ama soğuyunca marş basmıyor soğumasını beklemek lazım :D yarın falan anlarız gece yatarken olmadı yaptığım OCleri kapatmam yarın bir kez daha bakarım baktım yine aynı OCleri kapatım öyle denerim.

Şu an zaten bir sorun yok ısınan motor gibi sorunsuz çalışıyor ama soğuyunca marş basmıyor soğumasını beklemek lazım :D yarın falan anlarız gece yatarken olmadı yaptığım ocleri kapatmam yarın bir kez daha bakarım baktım yine aynı ocleri kapatım öyle denerim.

Boot ettiyse iyi bari. Stabil kalır inş, olmazsa onu da hallederiz ama o.c işleri tam kanser doğru ayarı bulana kadar kılı kırk yamak gerekiyor :D.

Boot ettiyse iyi bari. Stabil kalır inş, olmazsa onu da hallederiz ama o.c işleri tam kanser doğru ayarı bulana kadar kılı kırk yamak gerekiyor :D.

Haklısın vallahi ya ben otomatikte bırakıyorum kendisi yapsın diye ama bir RAM'leri kendim yaptım da işlemci neden sorun yaratıyor :D

Yeni konular

Geri
Yukarı