Ryzen 5 5600X Cinebench R23 testinde 80 derece

Şabobey

Decapat
Daha fazla  
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X
İşlemci Soğutucusu: Stok fan Wraith Stealth
Anakart: ASUS TUF Gaming B550M-PLUS(Wi-Fi) mATX
Kasa: Sharkoon TG6
İşletim Sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit

Sistemimi yeni kurdum 3 gün oluyor. Güncel driverlerı yükledim, BIOS güncellemesini yaptım.
GT 1030 ekran kartı ve RAM'lerin sıcaklık derecesi sistem boşta iken 45 derece civarında, işlemci ise 55-60 derece arasında oynuyor (hiç 50 altına düştüğü olmadı).
BIOS'dan işlemci GHz değerini 3.6 yaptım, CBP'yi kapattım.
Görev Yöneticisi. (GHz değerinin boşta iken hep sabit 3.6 olması normal midir?)

222.png

Cinebench R23 testi sonucu, bu test işlemi esnasında işlemci sıcaklık değeri 10 dakika sonunda 80 derece oldu.

2021-05-28 (11).png

Kasa hava akışı hakkında fikir olabilmesi açısından MSI GeForce GT 1030 2G LP OC 2 GB GDDR5 64 Bit NVIDIA Ekran Kartı FurMark testi 10 dakika sonunda 80 dereceye kadar geldi.

111.png

Stok fanı, kule tipi bir soğutucu ile değiştirmem işlemci sıcaklığı için çok fark yaratır mı yoksa sıvı soğutma şart mıdır? Kullandığım RAM'lerin modeli; 2 adet Corsair Vengeance RGB Pro 8 GB 3600 MHz. Kule tipi soğutucuların RAM'lerden sığmama gibi sorunları olduğunu okudum ona göre kule tipi soğutucu seçmeye çalışacağım.

Sıcaklıklar hakkında yorumlarınızı ve soğutucu önerilerinizi bekliyorum, bütçem 500 TL.

Son düzenleyen: Moderatör:
O kasa ve o soğutucu ile sonuna kadar normal.
İşlemci fan devrini yükselt, hız ile oynamadan sadece CPB kapat. Test sırasındaki voltaj değerlerini buraya yaz. UVOC yapmaya çalışalım bakalım.
Hocam selam. BIOS sıfırlayıp CPU Core Ratio ayarını tekrar Auto yaptım ve CPB kapattım. CPU Fan ayarını BIOS'tan Standart'tan Turbo'ya getirdim. İşlemcim şuan boşta 48-50 derece seviyelerinde geziyor.

Cinebench R23 Testim;
2021-05-28 (18).png

Çözümü arkadaş çok güzel belirtmiş. Ekstra olarak bir de BIOS guncel mi kontrol et sıcaklığa az da olsa etki ediyor bazen.

Gayet normal kasan pek havadar değil stok soğutucu kullanıyorsun kaç derece bekliyordun? CPB kapatırsan hep 3.6 GHz olur bu arada o da normal.

Bilmediğim için sordum

Cinebench işlemciyi tam yüke sokar yani ısınması gayet doğal. İşlemce sen sabit voltaj vermediğin sürece ısındığında hız ve voltajı düşürür ve kendini zarardan korur endişe etmene gerek yok. Daha iyi bir soğutucu alırsan performansın artar fakat CPB kapalıyken bile GT 1030'a darboğaz yapacağını sanmıyorum.

Geri
Yukarı