Ryzen 5 5600X fazla ısınıyor

laxsy1938

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. BIOS Update ile sorunum çözüldü fakat yeni bir sorunum var. Ryzen 5 5600X işlemci aşırı fazla ısınıyor. Bir şey yapmadığım halde normal masaüstünde 75-80 derece. Bu neden kaynaklanır? İşlemcide mi bir sıkıntı var acaba? İşlemciyi anakarta ilk taktığımda 10-15 saniye içinde el değdiremediğim bir sıcaklık oluyordu.

Bu arada işlemcinin üstünde takılı olan soğutucu bayağı adi bir şey. Bilgisayarcı takmıştı. 100 lıralık bir soğutucu. Snowman M105 diye bir sogutucu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar selam. BIOS Update ile sorunum çözüldü fakat yeni bir sorunum var. Ryzen 5 5600X işlemci aşırı fazla ısınıyor. Bir şey yapmadığım halde normal masaüstünde 75-80 derece. Bu neden kaynaklanır? İşlemcide mi bir sıkıntı var acaba? İşlemciyi anakarta ilk taktığımda 10-15 saniye içinde el değdiremediğim bir sıcaklık oluyordu.

Bu arada işlemcinin üstünde takılı olan soğutucu bayağı adi bir şey. Bilgisayarcı takmıştı. 100 lıralık bir soğutucu. Snowman M105 diye bir sogutucu.
O soğutucu stock soğutucudan bile kötü.

Evet aşırı kötü bir soğutucu ama ona rağmen bu kadar fazla olması normal mi? Şuan masaüstünde takılıyorum google açık sadece ve 65-75 derece arası gidip geliyor. Valorant'a giriyorum işlemci sıcaklığım 85-90 derecelere çıkıyor. İşlemci de bir sıkıntı olabilir mi?
Sanmıyorum. Soğutucu çok kötü ve montajı da yanlış olabilir. İşlemcinin bozuk olma ihtimali yok denecek kadar az.

Denildiği gibi iyi bir soğutucu değil. Bütçeniz nedir? Kule tipi güzel bir soğutucu alın derim. Bir de kasa modeli nedir?

Anakart modelin ne? Ve BIOS ayarlarından Core Performance Boost açıksa kapatabilirsin, inanılmaz bir ısı düşüşü oluyor.

5600X stok fan veya eş değer fanlarla kullanılmaz. Bu tür konuları açanların hepsi stok fan kullanıyor. Stok fan yeterli değil. Güzel bir hava soğutma veya sıvı soğutma gerekiyor. Çok pahalı bir şey olmasına da gerek yok.

Performansa etkisi ne olur bu özelliğin kapatılmasının?
Performans kaybı oluyor evet, fakat inanılmaz bir düşüş yaşamadım. Valorantta 30-40 FPS falan kaybetmiş olabilirim, belki daha az belki daha fazla. 144 HZ kullandığımdan iki türlü de bana yetiyor zaten. Isı konusunda da daha yüksek fan devrinde Valorantta 67-68 dereceleri görüyordum, şuan çok daha düşük fan devrinde 51 dereceyi geçmiyor.

Under Voltage yapmayı deneyin, bu değerler hiç normal değil, zaten stok fanın da yetmediği bir işlemci olduğu için bütçenize uygun bir soğutma çözümü uygulayın derim. Aynı işlemciyi kullanmaktayım yük altında bile 60 dereceyi görmedim .

5000 serisi zaten ısınan bir seri. Soğutucun kötü. Kaliteli bir şey almalısın ve termal macun değişimi yapılmadıysa termal macunu da yenile.

Geri
Yukarı