Ryzen 5 5600X ısınıyor

luxy17

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Ryzen 5 5600X işlemci aldım. RTX 3060 Ti ile kullanıyorum Assassin's Creed Odyssey gibi oyunda 87 derecelere çıkıyor. 120 mm Cooler Master sıvı soğutma ile kullanıyorum. Problem nedir? Bu değerler normal mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
termal macununda sorun olabilir veya soğutucu tam oturmamış olabilir . Bende de 5600x var beqiuet dark rock 4 ile soğutuyorum en fazla 63-64 gördüm . Aynı soğutucu ile 3600 kullanıyordum 75-80 dereceleri görüyordum. Sanırım termal macunum kötüydü o zamanlar . Çünkü termal macunu da değiştirdim 5600x e geçerken.

Kasa içi böyle

Dosya Ekleri

• IMG_20210628_212838_307.jpg
    IMG_20210628_212838_307.jpg
    72,9 KB · Görüntüleme: 123
Kasa içi böyle

Cooler Master 120'lik sıvı soğutucu var ve senin kasa güzel de yerleştirilmiş. İçi boş ferah. Benim problemim de bu ısınma. Sıvı soğutucu olarak CM 120'lik düşünüyordum ama sıcaklık değerlerinde bir farklılık yoksa başka alternatiflere yöneleceğim gibi. Önceden FX 6350 kullanıyordum o da ısınıyordu, fakat bunun kadar değil. Ayrıca düzenli bir artış da göstermiyor. Normal idle beklerken ki voltaj değerleri, sıcaklık vs. düşük iken 1-2 dakika sonra fareyi oynatayım web browserı açayım, birden voltaj yükseltip sıcaklık arttırıyor. Sonra tekrar toparlıyor falan. Idle halde 50 °c'yi görüyoruz.

Kasa içi böyle

Sıvı soğutmanın takılı olduğu yerde ızgara var mı? Bana üzeri kapalı gibi göründü. Ha yok üzeri açık ama biz göremiyorsak o zaman BIOS'a girip pompa hızını sonuna kadar artırın. O pompa zaten 3 pin DC %100'e ayarlayın sabit çalışsın. Fanları ise en az 1000 RPM olacak şekilde yine.

Merhaba. Ryzen 5 5600X işlemci aldım. RTX 3060 Ti ile kullanıyorum Assassin's Creed Odyssey gibi oyunda 87 derecelere çıkıyor. 120 mm Cooler Master sıvı soğutma ile kullanıyorum. Problem nedir? Bu değerler normal mi?

Hocam bende sizin sıvı soğutmanın 240 mm versiyonu var pompanın hızını BIOS'tan arttırın. Fan hızını da 1500 RPM sabitleyin soğutmada kesinlikle fark ettiricektir. Eğer halen ısı devam ediyorsa sıvı soğutmayı sökün temizliğini yapıp yeni kaliteli bir termal macun takın ve tekrar sıcaklık değerlerine bakın.

Yeni konular

Geri
Yukarı