Ryzen 5 5600X işlemci kendini boostluyor

Nailed It

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Freelance Finansçı ve 2 Şirket sahibi.
Merhabalar geçen hafta yeğenime sistem topladık, içeriği şu şekilde;
Anakart: MSI B450M Tomahawk Max
İşlemci: Ryzen 5 5600X
RAM: 8x2(16GB) Crucial Ballistix 3200MHz
Ekran Kartı: MSI RTX 2060 Super Gaming
PSU: Zalman 550W 80+
Kasa: Zalman N5 NF

Sistem ilk çalıştırmada BIOS Flashback ile BIOS güncellemesi yaptım, daha sonrasında yalnızca XMP Profilini aktif ettim fakat işlemci sık sık kendi kendine 4.3 - 4.2GHz gibi frekanslara boostluyor kendisini. Bunun bir zararı var mıdır veya stabil hale getirmek için ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin özelliği o zaten, en ufak işlemde hızlı yapabilmek için Boost frekanslarına yakın çalışır. Ben de 4.7 GHz'e sabitledim o şekilde kullanıyorum.

İşlemcinin özelliği o zaten, en ufak işlemde hızlı yapabilmek için Boost frekanslarına yakın çalışır. Ben de 4.7 GHz'e sabitledim o şekilde kullanıyorum.
Hocam anakartlarımız hemen hemen aynı, sizde stabil çalışıyor mu işlemci ? Beta sürüm BIOS iyi mi ? Ona göre upgrade yapmayı düşünüyorum çünkü.

Hocam anakartlarımız hemen hemen aynı, sizde stabil çalışıyor mu işlemci ? Beta sürüm BIOS iyi mi ? Ona göre upgrade yapmayı düşünüyorum çünkü.
Beta kullanmıyorum ben normal sürüm kullanıyorum.
1610561142945.png

Hiçbir sorun yaşamadım. OC yaparken de 3-4 denemede doğru ayarı buldum. Herhangi olumsuz bir şey yok, performans testlerinde de B ve X 5XX serisi ile bir farkı görünmüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı