Ryzen 5 5600X aşırı ısınma

SkywalkerAS

Femtopat
Daha fazla  
  • CPU: AMD Ryzen 5 5600X.
  • GPU: NVIDIA RTX 3070.
  • SSD: Plextor PX-256s3g 256 GB.
  • HDD: Toshiba DT01ACA200 2TB.
  • RAM: Crucial bLS16G4D26bfsc. 16fbd 1x16 GB.
  • Mbd: MSI B550M PRO-VDH (MS-7C95)
  • PSU: Excalibur Hydro 700W + 80 Plus Bronze PSU (FSP).
  • Anakart: B550M PRO-VDH
Merhabalar, şu anki işlemcimi stok fanıyla birlikte kullanıyorum ve sıcaklık değerleri olması gerektiğinden çok yüksek gibi geliyor bana termal macunu yeniledim ve güzel bir macun kullandım fan ve işlemci tam şekilde oturtuldu kurulumda ve montajda hiçbir sıkıntısı olmadığına eminim. Sıcaklık sorununa örnek vermek gerekirse BIOS ayarlarından Core raito ayarı Auto da iken BIOS da sıcaklık 70 dereceye kadar gördüm ancak Core raito ayarını 3700 olarak ayarladığımda sıcaklık değeri Max 55-60'ı gördü. Anlaşılması rahat olsun diye yaptığım ayarlara göre sıcaklıkları aşağıda belirteceğim.

Core raito: Auto BIOS= 60-70 derece.
Core raito: Auto bilgisayar açık ve boştayken (yeni başlattığımda bütün uygulamaları görev yöneticisinden kontrol edip kapattığımda)= 60-80 derece. (Anlık olarak 80 gördüm.)

Core raito: 3700GHz BIOS = 50-60 derece.
Core raito: 3700GHz bilgisayar açık ve boştayken (yeni başlattığımda bütün uygulamaları görev yöneticisinden kontrol edip kapattığımda)= 45-60 derece.

Oyunlarda ise (Valorant, LoL ve Overwatch) sıcaklık değerlerim Core raito 3700 sabit iken 70-80 arasında oluyor.

Değerlerim bunlar pek normal olduğunu düşünmüyorum stok fanla kullansam bile bu kadar yüksek olmamalı özellikle BIOS'da şu anda 3700'e sabitledim hızını çok fazla ısınmıyor ancak sabitlemediğim zaman bilgisayarım takılıyor ve kapanıyor.

Bu sorunun çözümünü çözecek tek şeyin soğutucu olduğunu düşünüyorum bu yüzden sizlerden gelen tavsiyelerle birlikte sıvı veya hava soğutma tavsiyesi istiyorum.

Uzun süre oyun oynayabilen birisiyim güzel fiyat/performans bir soğutucu istiyorum Max bütcem 1000 TL daha fazlasını veremem.
Önerileriniz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

BIOS ekranında 70 derece gibi bir sıcaklık görüyorsan soğutucun adam akıllı oturmamış olabilir. Soğutucu istiyorsan 1000 TL'ye NH-D15 ya da Arctic Liquid Freezer II 240 alabilirsin. Tabi stoklarda Noctua soğutucusu bulmak zor orası ayrı. Hava soğutma alternatifi olarak Dark Rock Pro 4 önerebilirim.

Kasa ve RAM uyumluluğunu kontrol etmeyi unutma.

@Abstrack99 Seni üzecek ne yazdım?

Son düzenleme:
4.2 GHz 1.1 volt dener misin AIDA64 ile sistem kararlılık testi yapıp program üzerinden de tüm değerlere bakabilirsin. Eğer 1.1 volt olmaz ise 1.2 volt ile tekrar denersiniz.

Screenshot_20210303-012828~2.png

AIDA64 seri numarası bunu da kullanırsınız.

4.2 GHz 1.1 volt dener misin AIDA64 ile sistem kararlılık testi yapıp program üzerinden de tüm değerlere bakabilirsin. Eğer 1.1 volt olmaz ise 1.2 volt ile tekrar denersiniz.

Eki Görüntüle 960992

AIDA64 seri numarası bunu da kullanırsınız.

Herkese aynı şeyi kopyala yapıştır ediyorsun. BIOS üzerinde 60 derece, masaüstünde 60-70 derece olan bir işlemcinin sorunu undervolt yapılmaması değil bunu görmek için mühendis olmak gerekmiyor. Boşta 60-70 dereceleri gören bir işlemciye stres testi yapmanın bir anlamı yok.

Herkese aynı şeyi kopyala yapıştır ediyorsun. BIOS üzerinde 60 derece, masaüstünde 60-70 derece olan bir işlemcinin sorunu undervolt yapılmaması değil bunu görmek için mühendis olmak gerekmiyor. Boşta 60-70 dereceleri gören bir işlemciye stres testi yapmanın bir anlamı yok.
Yazıyı hangi gözle okudun, masaüstünde 45-60 derece gördüğünü yazmış ek olarak herkese aynı şeyi yazmamın sebebi bu işlemci için kararlı frekans voltaj değerinin bu olması, Ryzen işlemciler özellikle 5000 serisi stok frekans değerleri için 1.4 volt ve üzeri kullanabiliyor. Üzgün atmam seni niye bu kadar gerdi anlamadım. 🤣

Geri
Yukarı