Ryzen 5 5600X RTX 3080 sistem için tavsiyeler

Bütçe
Net bir bütçe yok +- %20 diyebilirim.
Açıkçası 2K düşünmüyorum, monitör tercihini de 1080p yaptım bu düşünceyle. 5800X ile 5600X arasında bu bağlamdaki fark nedir acaba? Biraz daha açıklayabilir misin?

Hocam 800 veya 850W +Gold bir güç kaynağı tavsiye ederim. Ayrıca 1080P'de R5 5600X, RTX3080'e darboğaz yapacaktır. Daha güçlü bir işlemci bakabilirsiniz Ryzen 7 5000 serisinden işlemci bakmanızı tavsiye ederim.

Okuduğun yazıyı yazan kişi 5000 serisi işlemci kullanmamış olabilir. :) Hayvan gibi ısınıyorlar.

Kasa olarak yalıtımlı Phanteks P600A alabilirsin. Yerinde olsam ekran kartı olarak TUF tercih ederdim. Soğutması seçtiğin karttan çok daha iyi. İşlemci olarak 5700X tercih edebilirsin. RAM Olarak Crucial Ballistix tercih et. Çok iyi çiplerle geliyor diye duymuştum, OC potansiyeli çok yüksek. Biraz voltajla yüksek frekansa ve düşük CL değerlerine ayarlanabiliyor. 1080P İçin RTX 3080 fazla kaçar bu arada, kart tam potansiyelini kullanamayabilir. En azından ana monitörü 2K tercih edebilirsin.
5600x kullanıyorum eğer onu besleyecek düzgün bir sıvı soğutma almazsanız ısınıyor evet içinden çıkan soğutucu yetersiz şahsen 120mm ile kullanmıştım bir ara o zamanlar new world çıkmıştı 80 dereceleri geçiyordu 120mm sıvı soğutma ile fakat 360mm sıvı soğutma aldıktan sonra 60 dereceyi geçmedim.

İşlemci olarak 5800X3D'nin gelmesini bekleyebilirsiniz, anakart güzel Amazon'da indirimde şuanda. PSU'nun fiyatı ne kadar? Yerine ''High Power 750W 80+ Gold Performance'' alabilirsiniz.
Seçtiğiniz kasa hakkında bilgim yok ama Mesh kasa tercih etseniz daha iyi olur.
Corsair RAM'ler yerine uygun fiyatlı Ballistix RAM tercih edebilirsiniz, OC potansiyeli yüksek arkadaşın dediği gibi.
Arctic 240 ile 360 arasında çok fiyat farkı yok, 360 tercih edebilirsiniz.

Monitör'ü 1440p öneririm 1080p ile arasında gözle görülür görüntü kalitesi farkı var.
Monitörü 1440p geçecekseniz 5600x işlemci ile kalabilirsiniz. İlla 1080p kalacağım diyorsanız
5700x veya 5900x daha mantıklı olur. 5800x3D'de bekleyebilirsiniz fakat bu işlemci sadece oyun oynayacaksanız mantıklı.

Ekran kartı olarak çok fiyat farkı yokken 12GB'lik versiyonu daha mantıklı olur. 10GB o karta yetmiyor.
Kasa olarak ben de P600S öneririm. Sessizlik açısından iyi bir tercih olur.

AMD işlemci kullanan herkese önerim Arctic Sıvı soğutmadır.

Eğer İstanbul'da iseniz monitör olarak:
Değilseniz:

PSU olarak da :

Monitör'ü 1440p öneririm 1080p ile arasında gözle görülür görüntü kalitesi farkı var.
Monitörü 1440p geçecekseniz 5600x işlemci ile kalabilirsiniz. İlla 1080p kalacağım diyorsanız
5700x veya 5900x daha mantıklı olur. 5800x3D'de bekleyebilirsiniz fakat bu işlemci sadece oyun oynayacaksanız mantıklı.

Ekran kartı olarak çok fiyat farkı yokken 12GB'lik versiyonu daha mantıklı olur. 10GB o karta yetmiyor.
Kasa olarak ben de P600S öneririm. Sessizlik açısından iyi bir tercih olur.

AMD işlemci kullanan herkese önerim Arctic Sıvı soğutmadır.

Eğer İstanbul'da iseniz monitör olarak:
Değilseniz:

PSU olarak da :
Hocam öneriler için çok teşekkürler, özellikle monitörlere ve kasaya detaylı bakacağım. Fakat Türkiye'de değilim. Model olarak önerdiklerinize bakacağım.

Hocam öneriler için çok teşekkürler, özellikle monitörlere ve kasaya detaylı bakacağım. Fakat Türkiye'de değilim. Model olarak önerdiklerinize bakacağım.
Yurtdışındaysanız monitör olarak benim kullandığıma da bakabilirsiniz. Olduğunuz yeri bilmesem de Almanya ve Amerika fiyatları 400dolar, 420euro olarak geçiyordu.

Geri
Yukarı