4K 144Hz için RTX 3080 ve Ryzen 5 5600X sistem toplama

Bütçe
20.000

Burak Gözü

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, çok uzun süredir başta yabancı kaynaklardan olmak üzere Türkçe kaynaklardan da araştırmalar yapıyorum ve artık yoruldum. Düşündüğüm sistemi sizlere gösterip öneri almak istiyorum ve PSU-kasa-anakart konusunda kesin kararlar veremedim. Sebebi ise yurt dışında olan bazı ürünlerin Türkiye'de olmaması veya çok fahiş fiyatlara olması. önerilerinizde çok aşırı olmadıkça fiyat önemli değil; fiyat performans oranını aşmadıkça, bu biraz daha pahalı ama parasına değer dediğiniz ürünleri de lütfen söyleyin.

Ekran kartı:
RTX 3080 ASUS TUF Gaming ( az da olsa OC yapmayı düşünüyorum.)

İşlemci: Ryzen 5600X ( OC yapmayı düşünmüyorum 4K oynayacağım için çok kritik değil ama aklınızda soğutucu varsa iyi olur)

genel olarak gördüğüm RAM ve SSD yurt dışında daha ucuz, ondan dolayı Amazon'u tercih etmeyi düşünüyorum,

RAM:
Amazon'dan Vengeance RGB Pro 3200MHz 16x2 32 GB RAM Amazon.com (yine 4K oynayacağım için 3600MHz FPS farkı yaratmayacaktır veya minimal olacaktır.)

SSD: Amazon'dan 970 Evo Plus 1 TB Amazon.com

Anakart: MSI x570 Tomahawk

monitör: LG27GN950 -- > LG 27'' UltraGear 4K UHD Nano IPS 1ms 144Hz G-Sync Compatible Gaming Monitor (27GN950-B) | LG USA

Çok bilinmedik bir marka istemiyorum.
KASA

TD 500 MESH vs Corsair Spec Delta vs Dark kasaları
( çok bilgim yok bunlar hakkında ama iyi görünüyor)

Kasa için F/P olan bir şey istiyorum ama genelde bahsedilen Corsair Spec Delta için ön tarafın hava akışını engellediğinden bahsetmişler ve işlemci için stock fan kullanacağımdan CPU'nun veya GPU'nun 80 dereceleri görmesini istemiyorum. Kullanan varsa siz ne tür sonuçlar alıyorsunuz, belirtirseniz sevinirim.
fiyatı daha yüksek bir kasa belirtebilirsiniz.

PSU için aklımda 750 Watt 80+ Gold var. (6 yıldır kullandığım için yine COUGAR marka almayı düşünüyorum)
İşlemci ve ekran kartı çok güç kullanmadığı için 750 kurtarır diye düşünüyorum.

Sorularınız olursa bildiğim kadarıyla cevaplamaya da çalışırım.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, çok uzun süredir başta yabancı kaynaklardan olmak üzere Türkçe kaynaklardan da araştırmalar yapıyorum ve artık yoruldum. Düşündüğüm sistemi sizlere gösterip öneri almak istiyorum ve PSU-kasa-anakart konusunda kesin kararlar veremedim. Sebebi ise yurt dışında olan bazı ürünlerin Türkiye'de olmaması veya çok fahiş fiyatlara olması. önerilerinizde çok aşırı olmadıkça fiyat önemli değil; fiyat performans oranını aşmadıkça, bu biraz daha pahalı ama parasına değer dediğiniz ürünleri de lütfen söyleyin.

Ekran kartı:
RTX 3080 ASUS TUF Gaming ( az da olsa OC yapmayı düşünüyorum.)

işlemci: Ryzen 5600X ( OC yapmayı düşünmüyorum 4K oynayacağım için çok kritik değil, stok fan kullanacağım.)

genel olarak gördüğüm RAM ve SSD yurt dışında daha ucuz, ondan dolayı Amazon'u tercih etmeyi düşünüyorum,

RAM:
Amazon'dan Vengeance RGB Pro 3200MHz 16x2 32 GB RAM Amazon.com (yine 4K oynayacağım için 3600MHz FPS farkı yaratmayacaktır veya minimal olacaktır.)
(Aslında Trident Z'de düşünüyorum fakat indirimde değil.)

SSD: Amazon'dan 970 Evo Plus 1 TB Amazon.com

monitör: LG27GN950 -- > LG 27'' UltraGear 4K UHD Nano IPS 1ms 144Hz G-Sync Compatible Gaming Monitor (27GN950-B) | LG USA

genel olarak bilinmedik bir marka istemiyorum.
Kasa için F/P olan bir şey istiyorum ama genelde bahsedilen Corsair Spec Delta için ön tarafın hava akışını engellediğinden bahsetmişler ve işlemci için stock fan kullanacağımdan CPU'nun veya GPU'nun 80 dereceleri görmesini istemiyorum. Kullanan varsa siz ne tür sonuçlar alıyorsunuz, belirtirseniz sevinirim.
fiyatı daha yüksek bir kasa belirtebilirsiniz.

Anakartta X570 çipset
kullanan orta-üst seviye arası bir şey istiyorum.
Aklımda MSI'ın orta seviyesi olan "MPG" Wi-Fi veya ASUS TUF var ama önerilere açığım.
Şimdiden teşekkürler.

PSU için aklımda 750 Watt 80+ Gold var. (6 yıldır kullandığım için yine Cougar marka almayı düşünüyorum)
İşlemci ve ekran kartı çok güç kullanmadığı için 750 kurtarır diye düşünüyorum.

Sorularınız olursa bildiğim kadarıyla cevaplamaya da çalışırım.

ASUS TUF 3080'im var ben kendi kartımı FSP PT1200'e emanet ettim kasa olarak TD500 mesh öneririm.

Güç kaynağı biraz fazla değil mi? :D.
TUF'u nereden ve kaça aldığınızı sorabilir miyim? Piyasada malum hâlâ kıtlık var.

Teşekkürler.

QP bilişimden almıştım order yaparak güç kaynağı olayı ise hem kaliteli hem de eskiden 850W fiyatındaydı Corsair'ın falan ama FSP'yi öneririm hiçbir şey olmadı kaç kere elektrik gitti geldi yan kullandım PC'yi.

Yeni konular

Geri
Yukarı