Ryzen 5 5600X RTX 3080 sistem için tavsiyeler

Bütçe
Net bir bütçe yok +- %20 diyebilirim.

samiliraz

Decapat
Daha fazla  
Selamlar herkese,
Uzun araştırmalar sonucu kendim için bir sistem topladım fakat her zaman yeni fikirlere ve tavsiyelere ihtiyaç duyuyorum. O nedenle üzerinde değişiklik yapabileceğimi düşündüğünüz, X parçayı Y'ye yükseltebilirsin veya a yerine B'yi de alabilirsin daha uygun olur diyebileceğiniz fikirlerinizi bekliyorum.

Anakart: MSI MAG B550 Tomahawk ATX.
Ekran kartı: MSI RTX 3080 Gaming Z Trio 10G LHR.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
RAM: Corsair Vengeance LPX 2x16 DDR4 3600 MHz CL18.
SSD: Samsung 970 EVO Plus 500 GB ve 1TB.
Kasa: Be Quiet! Silent base 601 ATX mid Tower.
PSU: Corsair RM550X 750W 80+ Gold.
Sıvı soğutma: Arctic Liquid Freezer II 240mm (RGB olmayanından)
Monitör: Samsung Odyssey CRG50 27 inç Curved monitör (2 adet)

Benim aklımda dört soru işareti var açıkçası.
1) RTX 3080 bu sistem için çok mu olur? 5600X, RTX3080 için yeterli bir işlemci midir?
2) RTX 3080 malum uzun bir ekran kartı, silent base 601 içine sığıyor diye gördüm ama kasa içinde bazı soketleri vs. bloklama durumu söz konusu olur mu? Bunu nereden öğrenebilirim?
3) Sıvı soğutmada 240mm ve 360mm arasında çok fark oluyor mu? Ryzen 5xxx serisi işlemcilerin 3xxx serisi kadar çok ısınmadığını okumuştum. 360mm sıvı soğutmaya ihtiyaç olur mu?
4) Bilgisayarın nispeten sessiz çalışması benim için önemli. Bu kasanın bu konuda iyi olduğunu okudum. Ses yalıtımı iyi olan kasa tavsiyeleriniz neler olur?

TL bandında net bir bütçe belirlemedim kusura bakmayın ama mevcut sistem genelinde %20 kadar üste çıkabilirim diye düşünüyorum. Yalnızca ekran kartında daha yukarı çıkmayı düşünmüyorum, zaten fiyatın neredeyse yarısı da ekran kartı :) tüm fikirler ve tavsiyeler için şimdiden teşekkürler.

R7 5800X tercih etmeniz daha iyi olur eğer 2K düşünmüyorsanız. Bu sistem 2K'da kullanılmalı zaten.

Ryzen 5xxx serisi işlemcilerin 3xxx serisi kadar çok ısınmadığını okumuştum.
Okuduğun yazıyı yazan kişi 5000 serisi işlemci kullanmamış olabilir. :) Hayvan gibi ısınıyorlar.

Kasa olarak yalıtımlı Phanteks P600A alabilirsin. Yerinde olsam ekran kartı olarak TUF tercih ederdim. Soğutması seçtiğin karttan çok daha iyi. İşlemci olarak 5700X tercih edebilirsin. RAM Olarak Crucial Ballistix tercih et. Çok iyi çiplerle geliyor diye duymuştum, OC potansiyeli çok yüksek. Biraz voltajla yüksek frekansa ve düşük CL değerlerine ayarlanabiliyor. 1080P İçin RTX 3080 fazla kaçar bu arada, kart tam potansiyelini kullanamayabilir. En azından ana monitörü 2K tercih edebilirsin.

Eğer sadece oyun oynanacaksa sıkıntı yapacak kadar darboğaz olmaz.
Yanında yayın-video gibi şeyler düşünüyorsanız fazla çekirdeğe sahip olan bir işlemci daha mantıklı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı