Ryzen 5 5600X sistem stres testini kapatınca resetleniyor

Hüsrevtas

Hectopat
Ekran kartı
1660 ti
İşlemci
Ryzen 5 5600x
Merhaba bilgisayarım bir süredir kendini resetliyor. İlginçtir ki işlemciyi yüke koyduğumda 77 ile 83 derece arasında olmasına rağmen AIDA64 ile testi sonlandırdığım an PC resetliyor bu çok saçma test anında değil testi sonlandıra bastığım anda oluyor. Oyunlarda ise oyunu kapattığım anda resetleme yapıyor. Kafayı yedim sistemim Ryzen 5 5600X işlemci 1660 Ti GPU PSU kaynaklı olabilir mi? Ama neden test anında değil de testi sonlandıra her bastığımda veya oyundan çıktığım anda PC kendini resetler?

PSU reset i donanımsal arızası varsa yapabilir, koruma olarak ya tam kapanır, ya da kapanır bir süre sonra açılır.

Sizin sisteminizde, RAM'leri kontrol etmek, düşük frekansda ve tek RAM ile çalıştırıp bakmak lazım, çözülmezse 2. Olarak PSU denemek lazım.

Hocam az önce tekrar test yaptım tam stop dediğim an kapanıyor sonra American Megatrends kategorisine gelip F1 liyorum sonra BIOS'a atıyor ve PC açılıyor. Bir anda ne olmuş olabilir anlamadım. Ama GPU'yu test ettiğimde sorun çıkmıyor işlemciyi test ettiğimde oluyor genelde. Test anında kapanmıyor. Daha önce RAM testi yaptığımda D.OC.P profili açıkken RAM'de de aynı stop deyince kapanıyordu. D.OC.P profilini kapattım ve test ettim PC kapanmadı şimdi işlemci 70 dereceye bile gelmiyor tam yükte ama stop deyince kapanıyor GHz düşürsem 3.7 GHz 4.2'ye kadar çıkartıyor kendini Turbo Boost ile fayda bulur muyum bilemedim.

Hocam az önce tekrar test yaptım tam stop dediğim an kapanıyor sonra American Megatrends kategorisine gelip F1 liyorum sonra BIOS'a atıyor ve PC açılıyor. Bir anda ne olmuş olabilir anlamadım. Ama GPU'yu test ettiğimde sorun çıkmıyor işlemciyi test ettiğimde oluyor genelde. Test anında kapanmıyor. Daha önce RAM testi yaptığımda D. OC. P profili açıkken RAM'de de aynı stop deyince kapanıyordu. D. OC. P profilini kapattım ve test ettim PC kapanmadı şimdi işlemci 70 dereceye bile gelmiyor tam yükte ama stop deyince kapanıyor GHz düşürsem 3.7 GHz 4.2'ye kadar çıkartıyor kendini Turbo Boost ile fayda bulur muyum bilemedim.

RAM zamanlamalarıyla alakalı bir sorun var gibi, RAM D.OC.P açıkken RAM'lerin voltajı biraz arttırıp deneyebilirsiniz.

Hocam 2 RAM'i de tek tek Memtest'te test ettim 2 sindede aşama 10'a gelince resetliyor galiba bilgisayarcıya götürüp bir de orada test yaptıracağım ama 1 günde ne olmuş olabilir bunu çok önceden de yapıyordu PC ama sorun garip bir şekilde kendi kendine düzeliyordu bir daha resetleme olayı olmuyordu formatladım her şeyi denedim Memtest'te reset alıyorum ama RAM'leri strese soktuğumda resetleme olmuyor bu da çok saçma geliyor işin içinden çıkamadım çok can sıkıcı hal almaya başladı

Siz RAM'leri tek tek test edin, birinde sorun olmazsa diğeri ile test edin, yüksek ihtimal RAM'lerden biri arızalı.

Hocam 2 RAM'i de tek tek Memtest'te test ettim 2 sindede aşama 10'a gelince resetliyor galiba bilgisayarcıya götürüp bir de orada test yaptıracağım ama 1 günde ne olmuş olabilir bunu çok önceden de yapıyordu PC ama sorun garip bir şekilde kendi kendine düzeliyordu bir daha resetleme olayı olmuyordu formatladım her şeyi denedim Memtest'te reset alıyorum ama RAM'leri strese soktuğumda resetleme olmuyor bu da çok saçma geliyor işin içinden çıkamadım çok can sıkıcı hal almaya başladı

Siz RAM'leri tek tek test edin, birinde sorun olmazsa diğeri ile test edin, yüksek ihtimal RAM'lerden biri arızalı.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    140,8 KB · Görüntüleme: 18
Yeniden başlatmanın sebebi çok fazla olduğu için tespiti çok zor oluyor.

Hocam Core çekirdek performansını disabled yaptım 2 saattir açık hala resetlemedi şimdi test yapmaya korkuyorum resetler mi diye 😅😅

Kontrol ettim onda da sorun yok ne olduysa BIOS güncelledikten sonra oldu

Hocam bugün bilgisayar tamircisine götürdüm farklı PSU ile test yaptık yine resetledi o artık başka anakart işlemci hepsini deneyeceğini söyledi sonuçlanınca bilgilendirme yapacağım yardımlarınız için teşekkür ederim

Hocam Core çekirdek performansını disabled yaptım 2 saattir açık hala resetlemedi şimdi test yapmaya korkuyorum resetler mi diye 😅😅

Hocam bugün bilgisayar tamircisine götürdüm farklı PSU ile test yaptık yine resetledi o artık başka anakart işlemci hepsini deneyeceğini söyledi sonuçlanınca bilgilendirme yapacağım yardımlarınız için teşekkür ederim

Bugün bilgi geldi bütün testler yapılmış donanımlar farklı farklı test edilmiş hepsi sağlam çıkmış ama yine resetlemiş şu an tek bakılmayan anakartmış galiba anakart sorunu var

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı