Ryzen 5 5600X Snowman M105 ile 90 dereceye ulaşıyor

laxsy1938

Centipat
Daha fazla  
Ryzen 5 5600X işlemci satın aldım. Şu an masaüstünde takılıyorum sadece Google açık ve 65-75 derece arası gidip geliyor. Valorant'a giriyorum işlemci sıcaklığım 85-90 derecelere çıkıyor. İşlemci de bir sıkıntı olabilir mi? Bu arada üstüne takılı olan soğutucu aşırı adi bir soğutucu. Snowman M105 adlı bir soğutucu. Çok adi bir soğutucu ama yine de bu kadar sıcak olması normal mi?

Evet 5600X güçlü sayılabilecek bir işlemci ve takılan soğutucu maalesef yetersiz. Yeni bir soğutucu almanı tavsiye ederim. Yeni soğutucu alıncaya kadar BIOS ayarlarından Core performans Boost / CBS ayarını kapatırsan sıcaklıklar bu dereceye çıkmayacaktır.

NZXT H510. Snowman MT6S adlı kule tipi soğutucu var elimde şuan. Onu taksam fark olur mu?​

Olur. Ama kasanın hava akışı pek iyi değil. Sıcaklıklar her türlü M105'e göre düşük olur tabii.

5600X için çok fazla ısınan işlemci diyenler kaynak ya da bu konuda bilgi verseler ne güzel olur. 65W TDP değeri olan işlemcinin neresi çok fazla ısınan işlemci oluyor ? O zaman ben 125W TDP ile çok çok çok fazla ısınan bir işlemciye sahibim herhalde ? Bu işlemci stok soğutucu ile idare edilir rahatlıkla. Muhtemelen soğutucu oturmamış olabilir, kullanılan termal macun kötü olabilir, sürülmemiş ya da yanlış sürülmüş olabilir, ama 5600X az güç tüketime sahiptir. Öyle kolay kolay ısınmaz.

Kule tipi soğutucuyu taktıktan sonra ısı değerleri aynı olursa sorun işlemcide midir?

Yardımcı olabilecek var mı kafam çok karışık. Bu ısılar normal mi? İşlemciyi geri iade mi edeyim yoksa kule tipi soğutucu ile düzelir mi?

Son düzenleme:
5600X için çok fazla ısınan işlemci diyenler kaynak ya da bu konuda bilgi verseler ne güzel olur. 65W TDP değeri olan işlemcinin neresi çok fazla ısınan işlemci oluyor ? O zaman ben 125W TDP ile çok çok çok fazla ısınan bir işlemciye sahibim herhalde ? Bu işlemci stok soğutucu ile idare edilir rahatlıkla. Muhtemelen soğutucu oturmamış olabilir, kullanılan termal macun kötü olabilir, sürülmemiş ya da yanlış sürülmüş olabilir, ama 5600X az güç tüketime sahiptir. Öyle kolay kolay ısınmaz.
Kaynak ben. Wraith Prism ile 70 derecede zor tutuyorum ki az performans alıyorum. 4.70 Ghz’de çalışsa muhtemelen 80 derece olacak. Kendi fanıyla düşünemiyorum.

Ayrıca bu TDP değeri CBP açık değilken tüketilen değer yani 4.40 Ghzde bende 95W’a erişiyor. 4.70 Ghzde muhtemelen 120W olacaktır. Yüksek Ghz = yüksek voltaj demek ve daha fazla güç tüketmesi demek.

Kule tipi soğutucuyu taktıktan sonra ısı değerleri aynı olursa sorun işlemcide midir?

Yardımcı olabilecek var mı kafam çok karışık. Bu ısılar normal mi? İşlemciyi geri iade mi edeyim yoksa kule tipi soğutucu ile düzelir mi?
İşlemcide böyle sorunlar olmaz. İşlemcide sorun varsa hiç çalışmaz. Bu şekilde ısınması soğutucuya göre çok normal.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı