Çözüldü Ryzen 5 "CPU overheating alert"

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kalsiyumcanavari

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayar kurulumu bitti ama bu resimdeki gibi uyarı veriyor. Bir süre sonra kapanıyor.

Dosya Ekleri

• 20210512_123011.jpg
    20210512_123011.jpg
    96,7 KB · Görüntüleme: 1.354
  • 16208123146724531572664268709511.jpg
    16208123146724531572664268709511.jpg
    91,2 KB · Görüntüleme: 322
Çözüm
BIOS güncellemesi ile çözülecek bir sorun olduğunu düşünmüyorum. BIOS'da 76 derece işlemci. Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla pompanın güç bağlantısını yapmamışsınız. Bağlantıyı yapıp tekrar deneyin.
Inked16208123146724531572664268709511_LI.jpg
Anakart üzerindeki çıkışta çıkıntı vardır. Aynı şekilde takacağınız kabloda da. Hizalayıp takmanız gerekli.
Eki Görüntüle 1019692

Yanlışım yoksa bu girişten 2 tane var birine fanları taktım diperine pompayı, rgb kablolarını nereye takacağım? Yer yoksa önemli değil varsa takarım.

Yanlışım yoksa bu girişten 2 tane var, birine fanları taktım diğerine pompayı.
Evet 2 tane kullanmanız gereken çıkış var. Önceki mesajlarımda mavi ile işaretledim. Tavsiyem pompayı PUMP_FAN çıkışına, fanları ise CPU_FAN çıkışına takmanız.

RGB kablolarını nereye takacağım?
Öncelikle fanların ARGB kablolarını zincir şeklinde takmanız gerekli. Daha sonra bu zincire pompadan çıkan ARGB kablosunu da takmalısınız. Ardından elinizde 1 adet ARGB kablosu kalacaktır. Onu da aşağıda işaretlediğim 2 çıkıştan uygun gördüğünüze takabilirsiniz.
Screenshot_4.png

Evet 2 tane kullanmanız gereken çıkış var. Önceki mesajlarımda mavi ile işaretledim. Tavsiyem pompayı PUMP_FAN çıkışına, fanları ise CPU_FAN çıkışına takmanız.

Öncelikle fanların ARGB kablolarını zincir şeklinde takmanız gerekli. Daha sonra bu zincire pompadan çıkan ARGB kablosunu da takmalısınız. Ardından elinizde 1 adet ARGB kablosu kalacaktır. Onu da aşağıda işaretlediğim 2 çıkıştan uygun gördüğünüze takabilirsiniz.
Eki Görüntüle 1019706

Fanların kablolarını düzgün şekilde takmıştım ARGB kontrolcüsü dahil ama anakarttaki yeri bilmiyordum teşekkür ederim herşey için. Şimdi BIOS güncellemesi yapacağım varsa yoksada format atıp testleri yapacağım. Son olarak anakartın üzerinde bir fan var o dönmüyor ve 4.77 hızına çıktı işlemci normalde 3.77. Gamebost açtım diye mi acaba eğer ondan dolayı ise açık mı kalmalı?

Son olarak anakartın üzerinde bir fan var o dönmüyor.
Bilgim yok bu konuda. Belki BIOS güncellemesi çözüm olabilir.

4.77 hızına çıktı işlemci normalde 3.77. Gameboost açtım diye mi acaba? Eğer ondan dolayı ise açık mı kalmalı?
Gameboost işlemcinin sürekli Turbo hızlarda çalışmasına yarıyor. Kapatırsanız işlemci gerek olduğunda frekansını yükseltir. Muhtemelen açık olması halinde boştaki sıcaklık değerleri artacaktır.

Fanların kablolarını düzgün şekilde takmıştım ARGB kontrolcüsü dahil ama anakarttaki yeri bilmiyordum teşekkür ederim her şey için. Şimdi BIOS güncellemesi yapacağım varsa yoksada format atıp testleri yapacağım. Son olarak anakartın üzerinde bir fan var o dönmüyor ve 4.77 hızına çıktı işlemci normalde 3.77. gamebost açtım diye mi acaba eğer ondan dolayı ise açık mı kalmalı?

Hocam sorununuz çözüldü mu?

Geri
Yukarı