Çözüldü Ryzen 5 "CPU overheating alert"

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kalsiyumcanavari

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayar kurulumu bitti ama bu resimdeki gibi uyarı veriyor. Bir süre sonra kapanıyor.

Dosya Ekleri

• 20210512_123011.jpg
    20210512_123011.jpg
    96,7 KB · Görüntüleme: 1.350
  • 16208123146724531572664268709511.jpg
    16208123146724531572664268709511.jpg
    91,2 KB · Görüntüleme: 322
Çözüm
BIOS güncellemesi ile çözülecek bir sorun olduğunu düşünmüyorum. BIOS'da 76 derece işlemci. Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla pompanın güç bağlantısını yapmamışsınız. Bağlantıyı yapıp tekrar deneyin.
Inked16208123146724531572664268709511_LI.jpg
Hocam sorununuz çözüldü mu?

Evet sorun çözüldü.

Bilgim yok bu konuda. Belki BIOS güncellemesi çözüm olabilir.

Gameboost işlemcinin sürekli Turbo hızlarda çalışmasına yarıyor. Kapatırsanız işlemci gerek olduğunda frekansını yükseltir. Muhtemelen açık olması halinde boştaki sıcaklık değerleri artacaktır.

Hocam bir sıkıntı daha var kusura bakmayın sizi yordum. ARGB kablolarını dediğiniz gibi taktım ama birde kasanın fan girişi ile aynı giriş onu çıkartım soğutucu bompasını takmak için ama bu sefer kasanın içindeki ARGB fanları çalışmıyor. Diğer ARGB gibi girişi var mı diye baktım ama yoktu. 4 Dikenli varda anakartta yeri yoktur.

Kasa fanlarının ARGB için 2 Girişi var biri fan girişi ile aynı anakartta yer kalmadı. Diğer giriş ise ucunda 4 pin var.

Hangi kasayı kullanıyorsunuz? Kasa fanından kastınız radyatörlerdeki fanlar mı yoksa?

Screenshot_5.png

Mavi ile işaretlediklerim 3 pin ARGB çıkışı, kırmızı ile işaretlediklerim ise fanlar için güç çıkışı. Yazdığınızdan tam olarak bir şey anlamadım açıkçası ancak sanırım çıkışlar yetersiz diyorsunuz.

Sıvı soğutma toplamda 1 adet ARGB çıkışı, 1 adet CPU_FAN ve 1 adet PUMP_FAN çıkışını kullanıyor. Geriye anakart üzerinde boşta 1 tane ARGB çıkışı ve 4 tane SYS_FAN çıkışı kalıyor.

Hangi kasayı kullanıyorsunuz? Kasa fanından kastınız radyatörlerdeki fanlar mı yoksa?

Eki Görüntüle 1019766

Mavi ile işaretlediklerim 3 pin ARGB çıkışı, kırmızı ile işaretlediklerim ise fanlar için güç çıkışı. Yazdığınızdan tam olarak bir şey anlamadım açıkçası ancak sanırım çıkışlar yetersiz diyorsunuz.

Sıvı soğutma toplamda 1 adet ARGB çıkışı, 1 adet CPU_FAN ve 1 adet PUMP_FAN çıkışını kullanıyor. Geriye anakart üzerinde boşta 1 tane ARGB çıkışı ve 4 tane SYS_FAN çıkışı kalıyor.

Kasada ki ön ve arka fanlarının ışıkları için fan girişine benzer bir bağlantı var ama birine CPU'yu diğerine soğutucuyu takmıştık. ARGB için ise 2 yer göstermiştiniz bir tanesini taktık bir tanesi kaldı. Ön ve arka fanlarının bağlantıları için kalan son yere takacaktım ama oranın girişi oraya uymuyor. Elimde bir tane daha ara kablo var. Bunu kasanın ARGB'si için kullanmaya çalışacağım ama bunun çıkışıda soğutucu gibi 3 pinli bu 3 pinliyi nereye takabilirim. Kasanın aydınlatması için.

Kasa modeli asus tuf gt501.

Bu arada kasanın arka fanın girişi de boşta kalmış.

Kasanın fanlarının güç bağlantısını yukarıda attığım resimde de görüldüğü gibi aşağıda bulunan 4 adet SYS_FAN çıkışına yapabilirsiniz.

Aynı şekilde ARGB aydınlatması için de öndeki fanları çoklayıcı ile tek bir kablo haline getirip daha sonra anakart üzerinde bulunan JRAINBOW çıkışına takabilirsiniz.

Kasanın fanlarının güç bağlantısını yukarıda attığım resimde de görüldüğü gibi aşağıda bulunan 4 adet SYS_FAN çıkışına yapabilirsiniz.

Aynı şekilde ARGB aydınlatması için de öndeki fanları çoklayıcı ile tek bir kablo haline getirip daha sonra anakart üzerinde bulunan JRAINBOW çıkışına takabilirsiniz.

Kasadaki ARGB dahil bütün bağlantılar sata ile oluyormuş hepsi bağlı ama ışıkları yanmıyor anlamadım. İlk başta çalışmıştı. Birde fan çoklayıcı sadece bir tane vardı onuda soğutucu için kullanmıştım.

Sorunları şu şekilde çözdüm başka giriş ve çoklayıcı olmadığı için fan kablosunun önüne eski tipli modüler taktım iki dişi vardı güvenmedim ama yapacak bir şey yoktu ve sonra onu güç kaynağından gelen kabloya bağladım çalıştı. Kasa şuan çalışır durumda bismillah deyip yazılım kısmına geçeceğim. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim bir çok konuyu sayenizde zorlanmadan çözdüm.

Son düzenleme:
Birde fan çoklayıcı sadece bir tane vardı onuda soğutucu için kullanmıştım.
Evet o çoklayıcı sıvı soğutucudan çıkıyor. Eğer kasa ile birlikte RGB çoklayıcı gelmiyorsa almanız gerekli çünkü anakart üzerinde sadece 2 adet RGB çıkışı var.

Kasadaki ARGB dahil bütün bağlantılar sata ile oluyormuş hepsi bağlı ama ışıkları yanmıyor anlamadım.
Kasa hakkında detaylı bilgi bulamadım internette. Özellikle fan bağlantıları için. Net bir şey diyemeyeceğim. Tek bildiğim ön fanlar standart 4 pin RGB başlığa sahip. Eğer ki anakarta bağlı değilse ayarlayamazsınız.

Ayrıca Aura Sync programı ile kontrol edebilirsiniz. Belki program üzerinden kapalı konumdadır.

Soğutucunun fan RGB ve kontrolcü düzgün çalışmıyordu. JRAINBOW'u çıkarttım kontrolcü ve RGB'ler düzgün çalışmaya başladı.
Soğutucunun fan RGB ve kontrolcü düzgün çalışmıyordu. JRAINBOW'u çıkarttım kontrolcü ve RGB'ler düzgün çalışmaya başladı.

Evet o çoklayıcı sıvı soğutucudan çıkıyor. Eğer kasa ile birlikte RGB çoklayıcı gelmiyorsa almanız gerekli çünkü anakart üzerinde sadece 2 adet RGB çıkışı var.

Kasa hakkında detaylı bilgi bulamadım internette. Özellikle fan bağlantıları için. Net bir şey diyemeyeceğim. Tek bildiğim ön fanlar standart 4 pin RGB başlığa sahip. Eğer ki anakarta bağlı değilse ayarlayamazsınız.

Ayrıca Aura Sync programı ile kontrol edebilirsiniz. Belki program üzerinden kapalı konumdadır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı