Ryzen 5800X için 55-60°c geçmeyecek 3.000 TL sıvı soğutucu önerisi

Acaba kasama uyumlu mu değil mi internette yeterli bilgiyi bulamadım nasıl öğrenebilirim?

Kasama uyumluluğunu nasıl öğrenebilirim yeterli bir bilgi yok internette maalesef.

Üst tarafa olmuyor zaten, oraya 280Mm'ye kadar gidiyor.

Ön tarafa takılabilir ama.

Stok kullanılacak bir işlemcide silikonun önemi yok. Silikon all Core overclock veya PBO overclock yaptığında farkını belli eden bir şey.

Clocktuner programı ayrıca güvenilir bir program değil. Çünkü testi 3-4 kere tekrarladığınızda çıkan sonuç değişebiliyor. Veya orada Gold sample yazsa bile aslında Gold sample gibi overclock performansı olmayabiliyor. Kısacası bir işlemcinin silikon kalitesini öğrenmek istiyorsanız böyle 3. parti yazılımlar yerine bilgisayar başına oturup deneme yanılma yoluyla overclock yapmanız gerekiyor.

Raijintek ponos MS4'ün üste 360mm desteği var mı kısmına gelelim. Raijintek'in kendi görselinde üst panele 360mm sıvı soğutma taktığı görsel mevcut ancak Raijintek'in sitesine girdiğimizde özellikler sekmesinde üst için 360mm desteği yazılmış ancak resimli özellikler yerinde de 280mm yazılmış. Yani gerçekten şaibeli ancak ben takabileceğine inanıyorum. Zira ben üste 280mm desteği olmayan LANCOOL II Mesh'e bile 360mm sıvı soğutma taktım :)

Böyle saçma bir öneriyi yapmanız komik. Kullanıcı deneyimlerine bakmanız veya forumda ufacık bi' turlasanız kötü bir soğutucu olduğunu rahatlıkla anlarsın. Sırf MSI diye para basmayın şu ürüne.

Onun dışında bu bütçeye Lian Li galahad 360 öneririm.

Pahalı, galahad varken alınmaz.

Sen niye araştırmadan öneriyorsun o zaman? Önerdiğin üründen konudaki birisi söyleyince haberin oluyor. Konu sahibinin yerinde sen ol, konu sahibi senin yerinde olsun. Sen bu ürünü aldın ve leş gibi performans veriyor. Ne düşünürdün? Empati yapmak gerek. Ayrıca bu denli kötü bir ekonomide paranın değerli olduğunu unuttuğuna göre ya para babasısın ya da baba parasısın 😉

Li hanli galad ve Arctic Liquid arasından tercihiniz hangisi olurdu peki bir de kasa uyumluluk durumunu nereden öğrenebilirim?
Üst tarafa olmuyor zaten, oraya 280Mm'ye kadar gidiyor.

Ön tarafa takılabilir ama.

Ön tarafa pek önerilmiyor ama sanırım.

Üste daha iyi deniyor ama bu öne takılmayacağı anlamına gelmez hocam. Öne de takıp kullanabilirsiniz, zaten Arctic'in fanları vs. de kaliteli olduğu için hava akışını çok etkilemez. Sıvı soğutucu borusunu sakın yukarı kısma koymayın, aşağı bakacak şekilde olsun bu sayede daha uzun ömürlü olur.

1640524482829.png

Son düzenleme:

Kullanan var, montajı doğru yapıldığı sürece sorun yok. Örneğin çoğu NZXT kasalarda üst tarafa 240mm desteği olmadığı için ön tarafa takan var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Neden aşağı bakınca daha uzun ömürlü oluyor hocam?

Hemen üsste @Sir Benjamin 'nin attığı videoyu izlersen anlarsın dostum. Borular üstte olunca sıvı rahat gezemiyor ve hem sıcaklık artıyor hem de ömrü kısalıyor çünkü devir daim yapamıyor.

Kullanan var, montajı doğru yapıldığı sürece sorun yok. Örneğin çoğu NZXT kasalarda üst tarafa 240mm desteği olmadığı için ön tarafa takan var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki kasa ön tarafında ki 3 fan ne oluyor iptal mi?

Kasa: Raijintek ponos 4 (not: Kasamın üst kısmına 360Mm'lik sıvı soğutma sığdığı şaibeli)
İşlemci: Ryzen 5800X.
Anakart: ASUS ROG STRIX B550-E

Bütçe: 3.000 TL.

Aynı anakarta ve aynı işlemciye sahibiz Lian Li galahad 240 mm kullanıyorum 2.el 800 TL'ye almıştım 5 ay önce 60-68 arası tutuyor yükte boşta 38'lerde dolanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı