Ryzen 7 1800X Windows 11 uyumsuz kalıyor

Not: Windows 11 Yeni nesil bir işletim sistemidir. Yeni PC'ler için hazırlanmıştır. Bütçeniz veya bilgisayarınız bu işletim sistemine hazır değilse, laf yapmayıp Windows 10'u 2025'e kadar kullanmaya devam edebilirsiniz. 2025'den sonra da destekli olmayan 8.nesil altı veya 1.nesil bir işlemciyi de oyunlarda kullanabileceğinizi sanmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Not: Windows 11 Yeni nesil bir işletim sistemidir. Yeni PC'ler için hazırlanmıştır. Bütçeniz veya bilgisayarınız bu işletim sistemine hazır değilse, laf yapmayıp Windows 10'u 2025'e kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.
TPM hadi neyse de işlemci desteği olması biraz absürt durum bence en azından 7. nesillerinde, uyumluluk listesinde olması gerekirdi bence.

TPM hadi neyse de işlemci desteği olması biraz absürt durum bence en azından 7. nesillerinde, uyumluluk listesinde olması gerekirdi bence.
Bundan 5 sene sonrasını, 10 sene sonrasını düşünürsek, yine de mantıklı geliyor. Microsoft artık yeni PC'lere odaklanıyor, eskileri bir köşeye atıyor. Böylece Windows 10'un ilk sürümlerinde yaşadığı eski işlemcilerle olan performans düşüşünü tekrarlamak istemiyor. Akıllıca ve sinsice..

@Shadow Ryzen

Feragatname ile bir şeyin kaldırılması ve devam etmesi söz konusu olamaz.

Şu saçmalık olabilir mi Allah aşkına. Feragatname ile ben sana Windows 11 yüklemene izin vericem.
Ancak destek sunmayacağım. Böyle bir hizmet olabilir mi?

Recap Baltaş'ın 5 Ekimde oluşacak kaynaklarına bakacağım. Durum nedir ne değildir göreceğiz.
Kendisinde zaten Ryzen 1800X işlemci olması lazım. İnşallah kontrol eder durumu bu işlemci ile birlikte.

Windows üzerinde tam sürüm yayınlandı diyerek kurup kullanmak olmaz sadece. Zamanla çıkacak veya mevcut olan uyumsuzluklara karşı güncellemeleri, güvenlik açıklarını giderecek güvenlik duvarı desteği gibi etkileri alamayacaksak ne gerek var Windows 11'e.

Yakında Windows 10 desteğini dahi keserler bu kafada. O zaman ne olacak.
İnsanlar yeni sistem almak zorunda kalacak.
Böyle bir mantık ve yaşam olabilir mi?
2025'te kesiliyormus destegi. Bence yeni sisteme gecilir o zaman. Tabi gecmek istemeyene bir sey diyemem. Modlu Windows 11 kullanirlar artik yada Windows 10 kullanamaya devam edebilirler.

Bundan 5 sene sonrasını, 10 sene sonrasını düşünürsek, yine de mantıklı geliyor. Microsoft artık yeni PC'lere odaklanıyor, eskileri bir köşeye atıyor. Böylece Windows 10'un ilk sürümlerinde yaşadığı eski işlemcilerle olan performans düşüşünü tekrarlamak istemiyor. Akıllıca ve sinsice..
i7 7700 HQ gibi veya konu sahibinin Ryzen 7 1800x gibi yüksek performans işlemcilerin Win11 de performans düşüşü yaşayabileceğini mi düşünüyorsunuz gerçekten? bence bu kısıtlama hamlesi performansa göre değil o yüzden dediğiniz, 5-10 sene sonrası olacaklar çokta mantıklı değil gibi.

Çünkü 7. ile 8. nesil arasında bazı işlemcilerin performans konusunda uçurum bi fark olduğunu sanmıyorum. Zaten bu kısıtlamanın güce, performansa göre olmadığı söyleniyordu.

i7 7700 HQ gibi veya konu sahibinin Ryzen 7 1800x gibi yüksek performans işlemcilerin Win11 de performans düşüşü yaşayabileceğini mi düşünüyorsunuz gerçekten? bence bu kısıtlama hamlesi performansa göre değil o yüzden dediğiniz, 5-10 sene sonrası olacaklar çokta mantıklı değil gibi.

Çünkü 7. ile 8. nesil arasında bazı işlemcilerin performans konusunda uçurum bi fark olduğunu sanmıyorum. Zaten bu kısıtlamanın güce, performansa göre olmadığı söyleniyordu.
Tabi ki MS'in bu yaptığını doğru bulmuyorum. Fakat, vardır bir bildiği deyip geçiyorum. Windows 11'i fazla akıcı buluyorum ve bunun sebebini de sistem gereksinimleri olarak nitelendiriyorum. Sonuçta tabi ki hızlı olacak, bizi en iyi PC'leri kullanmaya zorluyor Microsoft XD

Şimdi bir şey soracağım 1600 AF destekliyorum desteklemiyor mu? Resmi destek var mı?
Ryzen 5 1600 AF destekliyor, çünkü mimarisi 2600 ile aynıymış hiçbir değişiklik yok neredeyse. Sadece ismi değişik o kadar. Fakat 14nm versiyonu için bunu diyemeyiz. Microsoft'un yayınladığı listede ismi görünmüyor ama ileri ki zamanlarda bu durumu güncelleyeceklerini düşünüyorum. Çünkü ben "PC Sistem Durumu Denetimi" programı üzerinden uyumluluk testi yaptığımda desteklediğini gördüm ve bu konu hakkında burada konu açtım. Yani evet kısacası destekliyor sadece listede ismi görünmüyor o kadar. Hatta Insider programına kayıt olup, Windows Update aracılığıyla Windows 11'e yükseltme yaptım. Fakat Steam PUBG oyununda ses problemi olması nedeniyle tekrardan Windows 10'a geri döndüm.

Recep Baltaş'ın göz bebeğim dediği sistem nasıl uyumsuz kalabilir.
Ofiste hala bu sistemi kullanıyorum ve uyumsuz :) Ama kuracak mıyım? İnadına kuracağım.

1632915299122.png

Geri
Yukarı