Ryzen 7 2700X çok ısınıyor

Enis KELEŞ

Centipat
057CA64D-2B7E-4A14-9B3D-2D978E66B221.jpegC2E82172-D906-4ACC-97E3-A9BF7C169B6D.jpeg

İşlemci: AMD Ryzen 7 2700X.
Anakart: MSI B450M PRO M.2 Max.

AIDA64 programı ile yaptığım testte boşta ve 5 dk yük altındaki sıcaklık değerleri üstteki fotoğraflardaki gibidir. Nasıl oluyorada işlemci bu kadar ısınırken anakart soğuk kalabiliyor. Aynı zamanda elimle kasanın üstünü yanını arkasını hatta yan camı çıkartıp elimi içeriye koymama rağmen fiziksel olarak 100 derecelik bir sıcaklık hissetmiyorum ki hissedilmeyecek bir sıcaklık değeri değil.

866EF736-4716-4FF8-BC26-732EFED366AF.jpeg1B01587F-FE4D-41D6-853A-4DD186C6DCCF.jpeg

Testleri kasa bu şekilde iken test ettim. Oyunlarda CS:GO PUBG gibi CPU sıcaklığı 65 dereceyi geçmiyor. BIOS en son sürüm. Chipset driver’ı kendi sitesinden indirip kurdum. Bu değerler normal mi? Recep Baltaş’ın videosunda da Ryzen 2500X Max 105 dereceleri çıktığı gözüküyor. Kasa hava akışı konusunda resimlerde görüldüğü gibi bir sorun olduğunu zannetmiyorum. Böyle kullanmam da bir sakınca var mı yoksa sıvı soğutma gibi alternatifler mi düşünmeliyim?

Eki Görüntüle 486890Eki Görüntüle 486897

İşlemci: AMD Ryzen 7 2700X.
Anakart: MSI B450M PRO M.2 Max.

AIDA64 programı ile yaptığım testte boşta ve 5 dk yük altındaki sıcaklık değerleri üstteki fotoğraflardaki gibidir. Nasıl oluyorada işlemci bu kadar ısınırken anakart soğuk kalabiliyor. Aynı zamanda elimle kasanın üstünü yanını arkasını hatta yan camı çıkartıp elimi içeriye koymama rağmen fiziksel olarak 100 derecelik bir sıcaklık hissetmiyorum ki hissedilmeyecek bir sıcaklık değeri değil.

Eki Görüntüle 486903Eki Görüntüle 486904

Testleri kasa bu şekilde iken test ettim. Oyunlarda CS:GO PUBG gibi CPU sıcaklığı 65 dereceyi geçmiyor. BIOS en son sürüm. Chipset driver’ı kendi sitesinden indirip kurdum. Bu değerler normal mi? Recep Baltaş’ın videosunda da Ryzen 2500X Max 105 dereceleri çıktığı gözüküyor. Kasa hava akışı konusunda resimlerde görüldüğü gibi bir sorun olduğunu zannetmiyorum. Böyle kullanmam da bir sakınca var mı yoksa sıvı soğutma gibi alternatifler mi düşünmeliyim?
105 dereceler tehlikeli dereceler ama sensör hatası olabilir. Aynı zamanda başka programlar üzerinden de aynı zamanda ölçüm alın. Soğutucu montajınızı tekrar kontrol edin. Termal macun değiştirin.

105 dereceler tehlikeli dereceler ama sensör hatası olabilir. Aynı zamanda başka programlar üzerinden de aynı zamanda ölçüm alın. Soğutucu montajınızı tekrar kontrol edin. Termal macun değiştirin.

Stok soğutucusunun üzerinden termal macun sürülü olarak geldi. Kalitesiz bir macun mu tekrar söküp iyi bir macun mu kullanayım.

Stok soğutucusunun üzerinden termal macun sürülü olarak geldi. Kalitesiz bir macun mu tekrar söküp iyi bir macun mu kullanayım.
Zaten stok soğutucu çok yeterli değil fakat altında gelen macun çok kötü. Değiştirip denemenizi tavsiye ederim. Macun için daha önceden yazdığım bir mesajı alıntılıyorum.

Termal macunlarda en önemli özellik ısı iletkenlik katsayısı. Birimi W/mK, sembolü k. Yüksek olması daha avantajlıdır. İletkenliği ne kadar büyükse soğutma bloğuna bir o kadar fazla ısı iletir.

Cooler Master Mastergel Maker (k=11)
Cooler Master Mastergel Pro (k=8)
Cooler Master Mastergel Regular (k=5)
Arctic MX-4 (k=8.5)
Xigmatek Xi-3 HDT (k=9.1)
Xigmatek Powerful (k=5)
Thermal Grizzly Kryonaut (k=12.5) (Türkiye'de var mı bilmiyorum belki yurt dışı sipariş ile getirilebilir.)

Tavsiye edebileceklerim bunlar. Bütçe belirtmediğiniz için fiyat bandına sınır getirmedim. Siz bütçenize göre birini tercih edebilirsiniz. Bunlardan birini almayacak bile olsanız ısı iletim katsayısı en az 5 W/mK olan bir macun alın. Teknik özelliklerde "Thermal Conductivity" olarakta geçer.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı