Ryzen 7 3700X performansı ve sıcaklığı nasıldır?

Arkadaşlar merhaba,
Ryzen 3700X anakart B550-E sıcaklık değerlerim böyle gözüküyor. Coretempde CPU0 AIDA64 stres testinde bir saniyeligine 92 derece olup sürekli 83 derece kalıyor normal mi değerler şu şekilde. BIOS'ta ama CPU 49 derece gösteriyor hangisini baz alacağım.

Dosya Ekleri

• snoctua.jpg
    snoctua.jpg
    416,1 KB · Görüntüleme: 55
  • stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    15,7 KB · Görüntüleme: 61
4 Aydır 3700 X kullanıyorum anakartımda MSI MEG X570 ace 4, 3 GHz'yi 1, 35 voltajla kullanıyorum. Sistemin boşta sıcaklığı 42 derece yükte 55-60 arası geziyor. AMD işlemcinin en kötü yanı işlemci sıcaklığında çok hızlı yükselmeler olması. Stabil olsaydı Intel işlemciler gibi tadından yenmezdi. Cinebenc R20 testlerinde 5104 puan alıyorum.

4 Aydır 3700 X kullanıyorum anakartımda MSI MEG X570 ace 4, 3 GHz'yi 1, 35 voltajla kullanıyorum. Sistemin boşta sıcaklığı 42 derece yükte 55-60 arası geziyor. AMD işlemcinin en kötü yanı işlemci sıcaklığında çok hızlı yükselmeler olması. Stabil olsaydı Intel işlemciler gibi tadından yenmezdi. Cinebenc R20 testlerinde 5104 puan alıyorum.
İyi günler,

Aynı işlemci ve anakartı kendi sistemimde kullanmaktayım. İşlemci soğutucusu olarak CM ML240R sıvı soğumasını kullanmaktayım.

İşlemcide oluşan anı sıcaklık dalgalanmalarının ve ani işlemci voltaj artışının önüne geçmek adına sabit voltaj ve frekansta kullanmaya karar verdim. Bu doğrultuda yapmış olduğum ayarlamalar ve testler doğrultusunda 4.3GHz ve 1.325V değerinde işlemciyi kararlı bir şekilde çalıştırabildim. Fakat işlemcide halen anı sıcaklık artışları yaşanmaya devam ediyordu hal böyle olunca bütün BİOS ayarlarını sıfırlayıp otomatik modda kullanmaya devam ettim.

Sizden rica etsem BİOS menüsünde yapmış olduğunuz ayarların görsellerini paylaşabilir misiniz?
Arkadaşlar merhaba,
Ryzen 3700X anakart B550-E sıcaklık değerlerim böyle gözüküyor. Coretempde CPU0 AIDA64 stres testinde bir saniyeligine 92 derece olup sürekli 83 derece kalıyor normal mi değerler şu şekilde. BIOS'ta ama CPU 49 derece gösteriyor hangisini baz alacağım.
Eğer stok soğutucu ile bütün ayarlar varsayılan konumdayken sisteminizi kullanıyorsanız bu sıcak yaz aylarında değerler normal gibi.

Son düzenleme:
İyi günler,

Aynı işlemci ve anakartı kendi sistemimde kullanmaktayım. İşlemci soğutucusu olarak CM ML240R sıvı soğumasını kullanmaktayım.

İşlemcide oluşan anı sıcaklık dalgalanmalarının ve ani işlemci voltaj artışının önüne geçmek adına sabit voltaj ve frekansta kullanmaya karar verdim. Bu doğrultuda yapmış olduğum ayarlamalar ve testler doğrultusunda 4.3GHz ve 1.325V değerinde işlemciyi kararlı bir şekilde çalıştırabildim. Fakat işlemcide halen anı sıcaklık artışları yaşanmaya devam ediyordu hal böyle olunca bütün BIOS ayarlarını sıfırlayıp otomatik modda kullanmaya devam ettim.

Sizden rica etsem BIOS menüsünde yapmış olduğunuz ayarların görsellerini paylaşabilir misiniz?

Eğer stok soğutucu ile bütün ayarlar varsayılan konumdayken sisteminizi kullanıyorsanız bu sıcak yaz aylarında değerler normal gibi.

Stok soğutucuyu sattım çünkü bu değerlerden daha yüksek çıkıyordu bende Noctua U12S aldım:D tek fanlı şimdilik tüm ayarlar standart CBP PBO açık hepsi:D oyunda GTA 5'te 55 derece üstüne çıkmıyor ama işte coretemp kafamı karıştırıyor yüksek gösteriyor bazen CPU0 61 derece 51 derece gösterip duruyor :D BIOS'ta 49 derece hangisi önemli:D. 1.44 Volt cekiyor boşta yani:D.

Bende stok fan yerine bir sivi soğutucu alsam mi diye dusunuyorum acikcasi. Aklimdaki sivi sogutucuda Cooler Master Master Liquid ML240L V2 240mm. Sizce almalıyım yoksa stok fan yeterli midir? Overclock falan yapmıyorum, uzun sureler oyun oynuyorum ama.

Yeni konular

Geri
Yukarı