Ryzen 7 3750H ve 1660 Ti Max Q darboğaz sorunu

kaan1053

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba yaklaşık 7 ay önce ASUS ROG Zephyrus GA502DU adlı oyuncu notebookunu aldım.

Fakat yeni yeni gözüme çarpmaya başladı ki işlemci kullanımı yüzde 100'ü görmüyor oyunlarda 1660 Ti Mobile'de darboğaz yapmasını anlıyorum fakat MaxQ darboğaz yapamasını anlayabilmiş değilim.

Bir şekilde işlemciyi daha güçlendirmenin yolu var mı acaba laptopta?

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz yapması gayet normal. Çünkü Ryzen 7 3750H i5 8565U ile aynı güçte. Ekran kartınız MaxQ bile olsa darboğaz yaşatacaktır.

Max-Q olsa bile kartın sadece saat hızı düşük, bant genişliği vs. Mobile ile aynı. 3750H 1650'yi ancak besliyor, 1660'ı Max-Q da olsa beslemesi zor. ASUS ne akla hizmet 3750H ile 1660 2060 gibi kartları piyasaya türlü aklım almıyor.
Bir nokta daha var RAM tek kanal 8 GB ise Ryzen işlemciler tek kanal RAM ile gerçek performanslarını gösteremiyor. 8 GB daha RAM ekleyip Dual modda çalışırsa bazı oyunlarda %30'a kadar performans artabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
maxq olsa bile kartın sadece saat hızı düşük bant genişliği vs Mobile ile aynı. 3750H 1650'yi ancak besliyor, 1660'ı maxq da olsa beslemesi zor. ASUS ne akla hizmet 3750H ile 1660 2060 gibi kartları piyasaya türlü aklım almıyor.
Bir nokta daha var RAM tek kanal 8 GB ise Ryzen işlemciler tek kanal RAM ile gerçek performanslarını gösteremiyor. 8 GB daha RAM ekleyip Dual modda çalışırsa bazı oyunlarda %30'a kadar performans artabilir.
ram 8+8 16 gb fabrika çıkışlı

3750H bu karta darboğaz yapar, hatta 1650’yi ucu ucuna besliyor dediğimde ceza almıştım, susma hakkımı kullanıyorum, kullanıp deneyimleyenler zaten beni kanıtlar nitelikte.

İşlemci kullanımının %100 görmemesi ne zamandan beri darboğaz belirtisi oldu? Eğer ekran kartı yüksek-ultra ayarlarda oynarken %100'ü görmüyorsa tamam diyeceğim de işlemcinin %100 çalışması kötü bir şeydir. Oyun içi değerleri atın ki darboğaz var mı yok mu söyleyelim.

Fakat yeni yeni gözüme çarpmaya başladı ki işlemci kullanımı yüzde 100'ü görmüyor oyunlarda 1660 Ti Mobile'de darboğaz yapmasını anlıyorum fakat MaxQ darboğaz yapamasını anlayabilmiş değilim.
Bu bir darboğaz belirtisi değil, işlemcinin yüzdelik olarak düşük çalışması lazım zaten.

Kaç defa dedik almayın diye.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kaç defa dedik almayın diye.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2 tane işlemciye en fazla yüklenen oyunda %5-10 fark var. Çift kanal olsa %15 olsun. Dediğim gibi aşırı işlemci ağırlıklı 1-2 oyunda biraz darboğaz yapabilir ama %90'da yapmıyor. Ve biri 4 biri 6 çekirdekli işlemci. Aralarındaki fiyat farkı da gayet yüksek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı