Ryzen 7 3800X overclock nasıl yapılır?

Wense

Picopat
Başlıkta görmüş olduğunuz gibi voltaj olayları falan iyice benim kafamı karıştırdı. Birisi şu kadar yap, birisi bu kadar yap diyor. 4.2 GHz'ye overclocklamak istiyorum arkadaşlar. Nasıl yapılır? Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Sistem:

Ekran Kartı: AMD Radeon RX5700XT THIC III
İşlemci: AMD Ryzen 7 3800x
RAM: G Skill Tident Z Neo RGB F 32 GB RAM DDR4 3600 MHz CL16
Anakart: ASUS TUF GAMING X570-PLUS (WIFI)
PSU: Aercool KCAS 1200W 80+ Bronze PSU
SSD: Yok.
HDD: 1 TB.
Kasa: (x7 Fan) Gametech Gaming Case

Son düzenleme:
Dostum Ryzen 5 3600'ü 1.2125 voltaj ile 4.40 GHz'e sabitledim stabil çalışıyor deneme yanılma yoluyla uygun voltajı bulabilirsin. Şimdilik 4.40 GHz 1.250 voltaj ver bakalım sistem açılacak mı açılırsa stres testine sok sıcaklık değerlerini bizimle paylaş.

Normal de bende anlamazdım deneme yanılma yoluyla tutturdum.
Soğutucun nedir ?

İşlemci'nin sıcaklık değerleri ile başlayayım. Sonra orasına geleyim; 58 derecede çalışıyor garip şekilde. Kasa'nın hava akışını düzeltmiş bulunmaktayım, cam vardı açtım içerisini ve azıcık fanlarıyla oynama yaptım. Stres testine sokunca 84 derecelere kadar çıkıyor. 4,30 GHz yaptım. Voltajına bakmadım fazla normalinde bir ayar yapmadan.

PSU: Aercool KCAS 1200W 80+ Bronze PSU

İşlemci'nin sıcaklık değerleri ile başlayayım. Sonra orasına geleyim; 58 derecede çalışıyor garip şekilde. Kasa'nın hava akışını düzeltmiş bulunmaktayım, cam vardı açtım içerisini ve azıcık fanlarıyla oynama yaptım. Stres testine sokunca 84 derecelere kadar çıkıyor. 4, 30 GHz yaptım. Voltajına bakmadım fazla normalinde bir ayar yapmadan.

PSU: Aercool KCAS 1200W 80+ Bronze PSU.

Voltaj kaç dostum? Voltajı kısa kısa stabil değerleri yakalayabilirsin.
84 dereceye çıktı demişsin okeyde 84 derecede sabit mi kalıyor? Mesela benim işlemci 82 derece gördü ama 72 ve 77 derece arası gidip geliyor.

Ekran Alıntısı.PNG

Voltaj değerleri derken bundan mı bahsediyorsunuz yoksa BIOS'ta olan mı?
Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı.PNG

Voltaj değerleri şu anda bu. Büyük ihtimal bahsettiğiniz bu.

Mesajı sonra düzenleme yapıp bir soru daha sormuşsunuz, onunda cevabını vereyim; İşlemcimi stres testine soktuktan bir süre sonra 76-80-82-84-86-88 diye ilerliyordu ve ara ara düşmeler oluyordu gözlemlediğim kadarıyla.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı