Ryzen 7 3800X overclock nasıl yapılır?

Yer
İstanbul / Bahçeşehir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci : AMD Ryzen 9 7900X
İşlemci Soğutucusu : Arctic Liquid Freezer II 360MM A-RGB
Anakart : ASRock X670E Steel Legend
RAM: G.Skill Trident Z 16X2 32GB 6000MHZ CL30
Ekran Kartı : Sapphire Nitro+ S.E. RX 6900XT
PSU : Corsair HX1200
Kasa : Cooler Master TD500 White
M2 SSD : Hyperx Fury Gen4 1TB + Gigabyte Aorus Gen4 500GB + Kingston KC2000 Gen3 500GB
SSD : Sandisk SSD Plus 480GB + Sandisk SSD Plus 240GB
HDD : Toshiba X300 4TB
Meslek
Pilotaj Öğrencisi
Merhabalar öncelikle iyi akşamlar, başlıkta belirttiğim işlemciye sahibim. Bu işlemcinin 4.5 GHz Boost hızı bulunmakta ve ben bu hız olmasa da bu hızlara ulaşıp renderda alacağım performansı arttırmak istiyorum. Bu konu hakkında ne yapabilirim? Çok fazla bir bilgim yok. Sizden yardım talep ediyorum bu durumda. Sistem özelliklerim aşağıda yazmaktadır.

Not: Şu an 4.3GHz'de 1.2875 voltajla stabil şekilde kullanıyorum.

İşlemci: Ryzen 7 3800X
işlemci soğutucusu: Cooler Master ML240L
Anakart: MSI Gaming Plus X570
RAM: G.Skill Trident Z Neo 8x4 32 GB 3600MHz CL16
Ekran kartı: MSI Gaming X 1080 Ti
PSU: Corsair HX1200
Kasa : Corsair Carbide 275R Beyaz

kasa.jpeg

Sistemin çok güzelmiş, BIOS'tan yapabilirsin ama çok bilmiyorsan voltaj ayarlarını falan asla oynama ve yapmadan önce BIOS'unu muhakkak güncelle derim. R7 2700 kullanıcısıyım AMD Ryzen Master adlı programdan çok rahat yapılıyor hiç BIOS'a falan girmene gerek yok bence.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu şekilde not ekleyeyim, anakartımın bios sürümü güncel olmasına rağmen işlemci frekans hızı otomatikte olmasına rağmen çok yüksek voltaj veriyor anakart işlemciye. Şöyle örnek vereyim, 4.2Ghz'de çalışırken anakart tarafından 1.40'tan aşağı inmiyor voltaj , bende bundan dolayı 4.3Ghz manuel oc yapıp 1.28 voltajda sabit ve stabil tutmayı başardım fakat 4.3Ghz'ın üstünü voltajları denememe rağmen bi türlü başaramadım, forumdan birisi 1.28 voltajla 4.45Ghz stok soğutucuyla stabil çalıştırıyor fakat ben aynı voltajda en fazla 4.3Ghz çalıştırabiliyorum söylediğim gibi voltajı otomatiğe de alamıyorum anakart çok yüksek voltaj veriyor otomatikte.
Sistemin çok güzelmiş, BIOS'tan yapabilirsin ama çok bilmiyorsan voltaj ayarlarını falan asla oynama ve yapmadan önce BIOS'unu muhakkak güncelle derim. R7 2700 kullanıcısıyım AMD Ryzen Master adlı programdan çok rahat yapılıyor hiç BIOS'a falan girmene gerek yok bence.
Hocam voltajları bir türlü tutturamıyorum :) Anakartın bios sürümü falanda tamamen güncel.

Overclocking bölümüne gel ve oradan expert modunu sec. CPU Ratio bölümünden vermek istediğin GHz gir. Ornek; 4.5 GHz için 45 yaz. Advanced CPU Configuration yazan yere tıkla, Precision Boost Overdrive'i disabled yap. CPU core voltageyi autodan override voltage yap. Altta çıkan auto yazan yere tıkla ve mesela 1.4V yaz. Sonra CPU featurese tıkla, AMD Cool'n'Quiet yazan yeri disabled yap. F10 de kayıt et.

Overclocking bölümüne gel ve oradan expert modunu sec. CPU Ratio bölümünden vermek istediğin GHz gir. Ornek; 4.5 GHz için 45 yaz. Advanced CPU Configuration yazan yere tıkla, Precision Boost Overdrive'i disabled yap. CPU core voltageyi autodan override voltage yap. Altta çıkan auto yazan yere tıkla ve mesela 1.4V yaz. Sonra CPU featurese tıkla, AMD Cool'n'Quiet yazan yeri disabled yap. F10 de kayıt et.
AMD Cool'n'Quiet kapatmazsak stabiliteyi bozmuş olur muyuz ? o özellik tam olarak ne işe yarıyor acaba?

Soğuk ve sessiz, adindan anlaşılacağı gibi boşta voltaj ve GHz düşmesi için. Ben kullanmıyorum ve 2600X'i 4.2 GHz kullanıyorum.
tamamdır peki 1.4 voltaj yüksek değil mi peki ? çünkü forumdan birisi aorus başlangıç seviyesi x570 anakartında 1.28 voltajda 4.45ghz çalıştırmış stok soğutucuyla stabil şekilde

Geri
Yukarı