Ryzen 7 4800H mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 11

XTropatra

Femtopat
Daha fazla  
  • İşlemci: AMD Ryzen 7 4800H with Radeon Graphics, 2900 MHz, 8 çekirdek, 16 mantıksal işlemci.
  • RAM: 16 GB.
  • Ekran kartı: GeForce GTX 1650 Ti.
  • SSD model: Skhynix_hFM512GDHtnı-87a0b
  • İşletim sistemi: Windows 11 (sürüm: 10.0.22621 derleme 22621)
  • Anakart (sistem modeli): 82ey.

Şu şekilde bir minidump dosyalarım var. Gün içerisinde özellikle PC'yi açarken 3-5 kere mavi ekran yiyebiliyorum. Bu sorun nereden kaynaklanıyor minidumpda gösterir mi? Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk dump dosyasını WinDbg ile incelediğimde sorunun Qcamain10x64.sys'den kaynaklandığı görünüyor. Bu da Qualcomm Atheros Wireless LAN cihazı oluyor. Bu cihazın sürücülerini güncellersen sorun çözülecektir.

Diğer dump dosyalarındaki hatalar çeşitli fakat hepsi büyük ihtimal sürücülerden kaynaklanıyor. CPU chipset, GPU vs. sürücülerinizide güncelleyin. Daha detaylı inceleyebilecek bi arkadaş diğer dump dosyalarındaki kesin hatayı bulabilir.

Son düzenleme:
Memtest taramasında ram kısmında her hangi bir şey çıkmadı. Bilgisayar CS:GO Oynarken vesayre aniden kapanıyor. Bazen kapanmıyor. Bazen de blue screen veriyor. Sorunu hala tespit edemedim.

Memtest Raporum: MemTest86-Report-20230923-145404.html

İlk dump dosyasını WinDbg ile incelediğimde sorunun Qcamain10x64.sys'den kaynaklandığı görünüyor. Bu da Qualcomm Atheros Wireless LAN cihazı oluyor. Bu cihazın sürücülerini güncellersen sorun çözülecektir.

Diğer dump dosyalarındaki hatalar çeşitli fakat hepsi büyük ihtimal sürücülerden kaynaklanıyor. CPU chipset, GPU vs. sürücülerinizide güncelleyin. Daha detaylı inceleyebilecek bi arkadaş diğer dump dosyalarındaki kesin hatayı bulabilir.

İncelemeliniz için çok teşekkür ederim @TOLOS hocam bu driver lenovoda mevcut lakin windows 10 olarak mevcut windows 11 sürümü mevcut değil. Ben windows 11 kullanıyorum. Acaba bundan dolayı mı alıyorum bu hataları? Bilgisayarı windows 10 yapsam mı?

Memtest taramasında ram kısmında her hangi bir şey çıkmadı. Bilgisayar CS:GO Oynarken vesayre aniden kapanıyor. Bazen kapanmıyor. Bazen de blue screen veriyor. Sorunu hala tespit edemedim.

Memtest Raporum: MemTest86-Report-20230923-145404.html

İncelemeliniz için çok teşekkür ederim @TOLOS hocam bu driver lenovoda mevcut lakin windows 10 olarak mevcut windows 11 sürümü mevcut değil. Ben windows 11 kullanıyorum. Acaba bundan dolayı mı alıyorum bu hataları? Bilgisayarı windows 10 yapsam mı?
Lenovo laptop kullanıyorsanız burada PC kısmında "Ürünü tespit edin" butonuna tıkladıktan sonra tüm sürücüleri vs. görüntüleyebilirsiniz. Thinkpad E480 veya E580 modelini kullanıyorsanız buradan Qualcomm Atheros Wireless LAN cihazının Win11 21H2 versiyonu ve sonrası için olan versiyonunu indirebilirsiniz.

Merhabalar @claus hocam teşekkürler sistemi win10 yaptım yine aynı sorunlar var. Bunu yükledim, yine şarjda indirme yaparken bilgisayar kendi kendine yeniden başladı. Memtest ile test ettim ramlerimde sıkıntı yok. Laptoplarda PSU durumunu nasıl kontrol edebilirim o mu sıkıntı yaratıyor acaba?
Lenovo laptop kullanıyorsanız burada PC kısmında "Ürünü tespit edin" butonuna tıkladıktan sonra tüm sürücüleri vs. görüntüleyebilirsiniz. Thinkpad E480 veya E580 modelini kullanıyorsanız buradan Qualcomm Atheros Wireless LAN cihazının Win11 21H2 versiyonu ve sonrası için olan versiyonunu indirebilirsiniz.
Hocam oradaki tüm driverları kurmuştum aslında. Win10 a geçtim yine aynı sorun...

Ağ kartı ve Wifi için tam modeli belirt.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buyrun @claus hocam

Yazılı olarak:

Qualcomm Atheros QCA61x4A Wireless Network Adapter
Realtek PCle GbE Family Controller

Bunu indir. RAR'dan çıkart. Aygıt yöneticisine gir ve QCA61x4A seç. Sağ tık sürücü güncelle de. Sonrasında bilgisayarımdaki sürücülere göz at de ve az önce RAR'dan çıkarttın klasörü gösterip sürücüyü yükle.

Sonra buradan işletim sistemine göre olanı yükle.

Sistemi yeniden başlat ve gelişmeleri bildir.

Bunu indir. RAR'dan çıkart. Aygıt yöneticisine gir ve QCA61x4A seç. Sağ tık sürücü güncelle de. Sonrasında bilgisayarımdaki sürücülere göz at de ve az önce RAR'dan çıkarttın klasörü gösterip sürücüyü yükle.

Sonra buradan işletim sistemine göre olanı yükle.

Sistemi yeniden başlat ve gelişmeleri bildir.
Merhabalar @claus hocam teşekkürler yardımınız için, sonuçlar:

İlk dediğiniz işlemi yapmaya çalıştığımda "Bu sürücü zaten güncel" uyarısını veriyor, o sebeple diğerini yaptım. Windows 10 olduğu için

"Diagnostic Program for Win7/Win8/Win10/Win11" yükledim ve kurdum. CSGO oynarken kapanıyordu normalde ama bir sıkıntı göremedim. Kapanmadı, ama daha demin youtube üzerinden video izlerken yeniden başladı. Sorun maalesef çözülmedi...

Yeni konular

Geri
Yukarı