Ryzen 7 5700X RX 6800 XT 2K'da darboğaz yapıyor

Yasin Omuk

Hectopat
Daha fazla  
Ryzen 5 3600'den Ryzen 7 5700X e geçiş yaptım faka çoğu işlemci isteyen oyunda hala işlemci darboğazı yaşadığımı fark ettim. Ryzen 5 3600'dan 7 5700X'e geçmek bana sadece ufak darboğaz olan oyunlarda işe yaradı. Spider-Man remasterd oyununda ekran kartım %60 %85 geziyor, Warzone da 80% 95% olarak geziyor.
Bu işlemciyi alacaksanız bir daha düşünün derim. Keşke biraz daha bekleyip Ryzen 7 5800x3D alsaydım. Ekran kartım RX 6800 XT ekran kartımı hafife almışım. 3080 Ti'dan daha güçlü çıktı kendisi. Ne yapmamı önerirsiniz ?

Son düzenleme:
5700X'in 6800 XT'e darboğaz yapma olasılığı sıfır. Spiderman'de zaten GPU kullanımı düşük, Warzone gibi oyunlar zaten online oyun. Siz işlemcinin çalışma oranına bakın, darboğaz var dememiz için %75-80 işlemci kullanımı olması lazım oyun içinde.

RDR2 gibi optimizasyonu daha duzgun olan bir AAA oyunda deneyebilir misiniz?
Optimizasyon konusunda gerçekten güzel oyunlarda hiç bir sıkıntı yaşamıyorum aksine Rx6800xt yi 3090ın seviyesine gelecek kadar OC'luyorum 2575MHZ kadar çıkıyor hiç bir darboğaz söz konusu değil . RDR 2, Dying Light 2 gibi oyunlarda.

Bahsettiğin şey darboğaz değil ki. Sen oyununu düzgün bir şekilde takılma olmadan, aşırı FPS düşüşleri olmadan oynuyor musun ona bakacaksın. Ben de Elden Ring oynuyorum misal, 2K çözünürlükte ve ekran kartı %70 lerde geziyor fakat 100+ FPS alıyorum yağ gibi. İşlemci darboğazı olması için işlemcinin %100 lere vurması lazım ki o esnada da FPS'in aşırı düşer.

5700X'in 6800 XT'e darboğaz yapma olasılığı sıfır. Spiderman'de zaten GPU kullanımı düşük, Warzone gibi oyunlar zaten online oyun. Siz işlemcinin çalışma oranına bakın, darboğaz var dememiz için %75-80 işlemci kullanımı olması lazım oyun içinde.
Spiderman'de bir ekran kartı kadar işlemci kullanılıyor. Ekran kartım %70 se oda %60,65 den sıcaklıkları işlemcimin ekran kartını geçiyor çok kullanılmadan dolayı. Optimizasyonu düzgün RDR2 , Dying light 2 gibi oyunlarda işlemcim 65 dereceyi ve 20% kullanımı geçmez.

Bahsettiğin şey darboğaz değil ki. Sen oyununu düzgün bir şekilde takılma olmadan, aşırı FPS düşüşleri olmadan oynuyor musun ona bakacaksın. Ben de Elden Ring oynuyorum misal, 2K çözünürlükte ve ekran kartı %70 lerde geziyor fakat 100+ FPS alıyorum yağ gibi. İşlemci darboğazı olması için işlemcinin %100
Spiderman'de bir ekran kartı kadar işlemci kullanılıyor. Ekran kartım %70 se oda %60,65 den sıcaklıkları işlemcimin ekran kartını geçiyor çok kullanılmadan dolayı. Optimizasyonu düzgün RDR2 , Dying light 2 gibi oyunlarda işlemcim 65 dereceyi ve 20% kullanımı geçmez.

Durum normal. Herhangi bir darboğaz yok sistemde.

Optimizasyon konusunda gerçekten güzel oyunlarda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum aksine RX 6800 XT'yi 3090'ın seviyesine gelecek kadar OC'luyorum 2575MHz kadar çıkıyor hiçbir darboğaz söz konusu değil. RDR 2, Dying Light 2 gibi oyunlarda.

E sen daha çok darboğaz olması için uğraşıyorsun resmen :D işlemcine overclock yap eğer kaliteli soğutucun varsa sıcaklık sorun değilse. Hiç anlamıyorsan PBO aç BIOS üzerinden.

Optimizasyon konusunda gerçekten güzel oyunlarda hiç bir sıkıntı yaşamıyorum aksine Rx6800xt yi 3090ın seviyesine gelecek kadar OC'luyorum 2575MHZ kadar çıkıyor hiç bir darboğaz söz konusu değil . RDR 2, Dying Light 2 gibi oyunlarda.
3090 seviyesinin yanına bile getiremezsin o kartı sadece frekans arttırarak. Genel olarak ise darboğazın yok tamamiyle oyunların kötülüğü.

E sen daha çok darboğaz olması için uğraşıyorsun resmen :D işlemcine overclock yap eğer kaliteli soğutucun varsa sıcaklık sorun değilse. Hiç anlamıyorsan PBO aç BIOS üzerinden.

İşlemcimi bütün çekirdeklerini 4850MHz sabitledim, ekran kartı darboğazı olmayan optimizasyonu güzel olan oyunlarda overclock yapıyorum o zaman darboğaz olmuyor oyun düzgün yapmış optimizasyonunu ekran kartını kullanması gerektiğini biliyor fakat bazı akılı oyunlar işlemci kullanamya çalışınca ekran kartının overclockunu kapatıyorum. Varsayılan ayarlarına ekran kartını otomatik ayarlara alıyorum. İşlemci overlocklu olmasına rağmen bu sonuç oluyor Spidermende

3090 seviyesinin yanına bile getiremezsin o kartı sadece frekans arttırarak. Genel olarak ise darboğazın yok tamamiyle oyunların kötülüğü.
Oyunların kötülüğü mümkün :D

Yeni konular

Geri
Yukarı