Çözüldü Ryzen 7 5800X aşırı ısınıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar. Yaklaşık 5 ay kadar önce topladığım sistemimde son zamanlarda dikkatimi çeken bir sorun var. İşlemci paket sıcaklığı 75 dereceleri düşmüyor, üstelik sıvı soğutma kullanıyorum. Bugün bunun üzerine temiz bir format atıp kasa içinde temizlik yaptım. Kaldı ki zaten belirli periyotlarla kasa temizliği yapan bir insanım. Temiz kurulum sonrasında ilk birkaç restartta sıcaklıklar güzel değerlerdeydi ama sonrasında yine 75 derecelerde sabit kaldı.

Sistem özellikleri:
AMD Ryzen 7 5800X
Corsair H100I RGB Pro XT
ASUS ROG X570-E
Gigabyte Aorus 3080 Master.

Çözüm
Hocam havanın çıkabileceği bir yer olmazsa sıcak hava fan yardımı ile sürekli içeride döner. Yani ne kadar fazla fan olursa olsun güzel bir kasa olmadığı sürece sıcaklığın düşeceğini zannetmiyorum. Ama bu zamana kadar bu şekilde olup serin çalışıyordu ve birden bu sıcaklığa çıkması garip bir bilgisayarcı veya garantiye göndermenizi öneriyorum.

Hocam Total'de 3 giriş 3 çıkış fanı takılı şu an.

Sorunu yaşayan arkadaşlar AIDA64 Extreme indirip sistem kararlılık testinde CPU testi yapıp kaç derece aldıklarını yazabilirlerse sevinirim. Uzun süre yapmaya gerek yok sıcaklık görmek için 30 sn. falan yeter.

Hocam inanın bu sorunu yazmak için foruma girmiştim ve sizin başlığınızı gördüm. Konu kirliliği yapmayım buraya yazayım diye düşündüm. Bende de aynı sorun var.

Bilgisayar boştayken işlemci sıcaklığı 58-60 derecelerde geziyor ve bu beni rahatsız ediyor. Ayrıca DotA 2'yi ful ayarlarda 60 FPS oynatıyor. Render alırken ise Render'ı alta aldığımda bilgisayar kasıyor. Başka bir arkadaşımda ASUS ROG STRIX 2070 var ancak o kendi bilgisayarında render alırken Lumion'u alta aldığında kasmıyor. Bu aldığım değerler ve durum bana mı anormal geliyor?

Sistem:
MSI MAG X570 Tomahawk Wi-Fi
AMD Ryzen 7 5800X.
MSI RTX 3070 Gaming X Trio.
Corsair Vengeance RGB Pro 3200MHz 2x16 GB.
Samsung 970 EVO Plus 500 GB.
Corsair H100X.
Cooler Master MB520 (4x120mm)
Cooler Master MWE 750 80 Plus Gold 120mm.

Hocam her ne kadar alakası olmadığını düşünsem de soğutucunun Firmware güncellemesini yaptınız mı? Ben yapamadım da.

Not: Şu anki Firmware ile normal sıcaklıklarda çalışıyordu alakasız olduğunu düşünme sebebim bu.
Tüm cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim. An itibarıyla sorunu çözdüm.

Cevabım şaka gibi olabilir ama maalesef ki gerçek. Sorun ASUS'un gamefirstv uygulamasından ötürü imiş. Uygulamayı kaldırmayı bırakın kaldırınca bile sıcaklık 50 derecelere kadar düştü. Biraz daha kurcalayıp kesin olarak emin olduğumda sonraki test sonuçlarını da burada paylaşacağım.
Hocam, termal macunu sağlıklı uygulamış mıydınız?
Hocam tam kararında bir uygulama yaptığımı düşünüyorum. Kaldı ki dediğim gibi sıfırlama sonrasında çalıştığı birkaç saatte 45 derecelerde çalıştı.
Eğer yük altındaysa normal. Gerçekten sıcak bir işlemci. Yük altındaki değerleri söyleyebilir misin?
Yük altında değil boşta çalışırken ki sıcaklıklar bunlar. Daha öncesinde yük altında bakmıştım o tam performans çalışırken anca bu değerlere geliyordu.
İşlemciye ne kadar voltaj veriyorsunuz? Kaç GHz ile çalışıyor?
Ayrıca, undervolt yapmayı deneyebilirsiniz.
Herhangi bir overclock işlemi yapmadım varsayılan değerlerde çalışıyor şu an. Turbo frekansı 4.8 GHz
Undervolt yapabilirsiniz.
Fikrinize saygı duyuyorum ama bence çok mantıksız. Eski ve yıpranmış parçalarda sorunun önüne hiçbir şekilde geçilemediği takdirde undervolt yapmayı düşünürüm zira öbür türlü verdiğim paranın karşılığını alamam :)

Fikrinize saygı duyuyorum ama bence çok mantıksız. Eski ve yıpranmış parçalarda sorunun önüne hiçbir şekilde geçilemediği takdirde undervolt yapmayı düşünürüm zira öbür türlü verdiğim paranın karşılığını alamam :)
Wraith Prism mi kullanıyorsunuz? Arctic Freezer 34 Esports Duo'ya geçebilirsiniz.
Aynı şekilde "Core Performance Boost" kapatabilirsiniz.

Kasanız nedir? Hava akışı güzel olan bir kasa almanızı öneririm eğer kötüyse hava akışı. Ben 19 derecelik bir düşüş almıştım kasa değiştirdiğim zaman.

Kasanız nedir? Hava akışı güzel olan bir kasa almanızı öneririm eğer kötüyse hava akışı. Ben 19 derecelik bir düşüş almıştım kasa değiştirdiğim zaman.
Kasa Corsair ICUE 465X. Şuan ki sistemim için biraz küçük ama fan takabileceğim her yere düzgün bir biçimde(yeterli miktarda hava girişi ve giren havanın tahliyesi için)fan taktım ve zaten 1 aya kadar yeni kasaya geçeceğim.
Ayrıca yukarıda söylediğim gibi bu zamanlara kadar son derece serin çalışabiliyordu.

Geri
Yukarı