Ryzen 7 5800X ve ASUS X570 ROG STRIX-E overclock

Evet? Aynı AIDA 64 fpu testi gibidir, ayrıca kim dedi 30dk yapın diye? Bilgiyi nereden aldınız? O kişiye kim söylemiş, saçma hurafelerden farksız, birisi 30 dk yaptı diye sen de 30 dk yapmak zorunda değilsin bu sadece işlemcini yorar.
Benim amacımsa işlemciyi yormak değil stabilitesini test etmek @SideWinder
Öncelikle Prime95 bir dakika falan yapılmaz. En az 30 dakika önerilir ki bu testi saatlerce yapan vardı.

Bunu birçok yerli yabancı forumda okudum ve kendim de deneyimledim. Prime 95, stabil bir işlemciyi hatalı gösterebiliyor.

Cinebench yük skalasında %100 ise, Prime95 %120 - %130 civarındadır.
Baştan belirtiyim bu tartışma bir yere çıkmayacak, ikinize de güveniyorum sorun yok :D

Yaparken bir sorun olursa belirtirim.

Bu sitede genelde üst seviye OC yapılıyor işlemci ve ekran kartlarında ama burada değişen birşey yok yani işlemcinin OC potansiyeli yok gibi. En fazla 4.85 yapan buldum ama yeni işlemci olduğundan da olabilir.

Bu sitede genelde üst seviye OC yapılıyor işlemci ve ekran kartlarında ama burada değişen birşey yok yani işlemcinin OC potansiyeli yok gibi. En fazla 4.85 yapan buldum ama yeni işlemci olduğundan da olabilir.
B550 anakart ile yapılmış ne kadar fark olur bilmem ama ben X570 anakartıma güveniyorum.

Bu sitede genelde üst seviye OC yapılıyor işlemci ve ekran kartlarında ama burada değişen bir şey yok yani işlemcinin OC potansiyeli yok gibi. En fazla 4.85 yapan buldum ama yeni işlemci olduğundan da olabilir.

Hmm... Belki de haklısınızdır. @SideWinder sen ne düşünüyorsun? Eğer düz mantık bakarsak (ki az önce öyle yapıyordum) mantıken hiç değilse 5.2 civarı olabilmesi gerekirdi ya da hadi en az 5 olması lazımdı.

Diğer işlemcilerle kıyaslayınca böyle bir kanıya varmıştım. Acaba bu işlemcinin OC potansiyeli düşük olabilir mi? Yoksa yapanlar mı denememiş...

Son düzenleyen: Moderatör:
Prime95 gereksiz ağır, oyun oynayan adama gerek yok. Aida64 veya Cinebench yeter fazlasıyla.

5 GHz görebileceğini hiç sanmıyorum bu arada.
Dediğim gibi yakında yapıp verileri bir konu açarak paylaşacağım bakalım görecek mi, görmeyecek mi ?

@Gerek merak etme yaparken konu açıp seni etiketleyeceğim :D

O 4.7 GHz zaten sonuna kadar ittirilmiş hallerinden. 4.9 bile zor görürsün. Ryzen Master'dan silikon kalitesi en yüksek çekirdeği 5'e zorlamayı deneyebilirsin, o şekilde olabilir ama dediğim gibi: Tüm çekirdekler 5 GHz hiç sanmıyorum.

Dediğim gibi yakında yapıp verileri bir konu açarak paylaşacağım bakalım görecek mi, görmeyecek mi ?
Umarım görebilir bu işlemcilerin OC performansının düşük olduğuna inanmak istemiyorum... Oysaki çok güzel üretilmişler diye düşünüyordum. Çok düşük V’da yüksek OC yapılabiliyordu mesela 5600X’e.

Geri
Yukarı