Çözüldü Ryzen 7 5800X yüksek sıcaklık

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Harun Kök

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, işlemcim Ryzen 5800X son günlerde anlamsız şekilde ısınıyor. Aldığım zaman (2 ay kadar oldu) böyle bir sorun olmuyordu ama son zamanlarda boşta bile 71° oluyor. Normalde 45° falan oluyordu. Soğutucu Aorus Liquid Cooler 360, yaz ayından dolayı diyeceğim ama bazen 45° falan da oluyor. Oyunlarda 73°-77° arası oluyor. 80° olduğu oldu ve kasanın havalandırması gayet iyi.

Görev yöneticisinden bakın. İşlemciyi kullanan uygulama olabilir.
İşlemciyi kullanan bir uygulama yok ama 4.50 GHz'e çıkıyor artık.
Çok yüksek bir ısı arkadaşın dediği gibi kontrol edin ve bilgisayarı yoğun kullanıyorsanız arada dinlendirin.
Bilgisayarı yoğun kullanıyorum ama soğutma olarak baya önem vermiştim.
Boşta o soğutucu ile 71 çok sıkıntı. Pompa tam çalışıyor mu? Tam oturmuş mu diye kontrol edin.
Pompa tam çalışıyor fanlar da max. Tam oturmuş olduğunu nasıl kontrol edeceğim.
Kasa modeli ne? Kasa nerede duruyor? Pompa düzgün oturdu mu? Fanlar temizlendi mi? Tozlar temizlendi mi?
Kasa model Thermaltake View 51 kasa fanlarına ek olarak 3 tane daha fan var. Masanın üzerinde duruyor. Temizlik daha hiç yapmadım. Süpürge vs. zarar verir diye.

Bilgisayarı yoğun kullanıyorum ama soğutma olarak bayağı önem vermiştim.

Yani soğutucuya önem vermişsiniz ama 5.nesil bir AMD işlemci almışsınız çok ısınırlar yükte 80 artık AMD içi normal sayılır hayatımda ısınmayan bir sorunsuz neredeyse AMD işlemcisi görmedim. Soğutucunuz da gayet iyi fakat boştaki değer çok yüksek böyle ise garantiye göndermenizi tavsiye ederim.

Yani soğutucuya önem vermişsiniz ama 5.nesil bir AMD işlemci almışsınız çok ısınırlar yükte 80 artık AMD içi normal sayılır hayatımda ısınmayan bir sorunsuz neredeyse AMD işlemcisi görmedim. Soğutucunuz da gayet iyi fakat boştaki değer çok yüksek böyle ise garantiye göndermenizi tavsiye ederim.

Hava soğutucu, küçük kasa vs. kullanılırsa işlemciler 80° olur fakat benim kasamda böyle ısınması normal değil. Ve son haftalarda böyle olmaya başladı.

Yükte normal ama boşta yüksek
İşlemci soğutucu söküp tekrar termal macun sür çok ya da az olmasın.
Soğutucunun altındaki macunu silmeden montajladık bir etkisi olur mu? Ben aslında silelim demiştim ama montajlayan kişi gerek olmadığını söyledi.

Bu arada yükten kasıtım en ufak oyunda bile oluyor. League Of Legends'ta bile 73° oluyor. Ama Apex'te ve artı olarak yayın açtığımda da aynı sıcaklığa ulaşıyor. Pompanın üstündeki gösterge bozuk olabilir belki kontrol edebileceğim bir uygulama var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı