Ryzen 7000 sistemde DDR5 Hynix RAM overclock yapma

Dram hızı ve timinglerimiz aynı sayılır hemen hemen, fakat benim ns neden bu kadar yüksek çıkıyor anlamış değilim arada 10ns'lik fark var arka planda çalışan bir şey de yok.
İşlemci frekansından dolayı. Ya ECO mode açık ya da fazla ısınıyor.

İşlemci frekansından dolayı. Ya ECO mode açık ya da fazla ısınıyor.
özellikle ECO modunu kapatmıştım +PBO açık ısı değeri iyi durumda fakat ben de 60 ns nin altına inmeyi şimdi başarmış bulunmaktayım. malum antivirus programını disabled yapınca :) bir de yeni bios update gelmiş AGESA 1.1.0.0 sürümüne güncellenmiş onu da yarın deneyeceğim bakalım yeni kodla 1-2ns'lik düşüş ve daha hızlı training yaptığını söylüyorlar. fakat biraz daha forumu okudum benimle aynı sorunu yaşayanlarda varmış MCR VE PDM ayarı aynı olmalıymış ya ikisi enabled ya da disabled yoksa sistem mavi ekrana düşüyormuş. bende de MCR açık ve PDM kapalı iken aynılarını yaşıyordum fakat sayenizde çözmüştüm. bakalım üreticiler bu sorunu ne zaman nasıl çözecekler :)

Dosya Ekleri

• cl_30_58ns.png
    cl_30_58ns.png
    226,5 KB · Görüntüleme: 97
Ben PBO açıp+co -30 kullanıyorum CPU ise +200 MHz de, mcr, gdm disable Full RAM'leri 6200 denedim sorun çıkmadı ama test yapamadım yarın deneyeceğim. Bu arada hangi stress test programını kullanmalıyım?

Dosya Ekleri

• 6400.png
    6400.png
    60,1 KB · Görüntüleme: 72
  • 6400mhz_cl30.png
    6400mhz_cl30.png
    250 KB · Görüntüleme: 71
Ben de 6400MHz denedim test ettim sorun çıkmadı son değerlerde bu şekilde. İyi gidiyor şimdilik. Hep timinglere yüklenmeyelim dedik :) @deadfellow

Frekans yukseltıkce nsnın dusmesı ne rahatlatıcı :D 6200 tepe noktası sayılır benım ıcın. M-die mi senın RAM'lerde dostum?

Dosya Ekleri

• cachemem.png
    cachemem.png
    92,5 KB · Görüntüleme: 60
  • ZenTimings_Screenshot.png
    ZenTimings_Screenshot.png
    35,5 KB · Görüntüleme: 76
Bende mesela xmp profile 1 6400 CL(32)-tRCD(40)-tRP(40)-tRAS84-tRC(117) testmem5 de 1usmus_v3.cfg ilk sıradaki testi 6 cycle şeklinde yaptım geçti bir sorun yok mudur daha da testler yapmamız gerekir mi? O uzun olan testi [email protected] yaptım da 1.5 saat sonra kapattım çok uzun sürüyormuş. Hiç error gözükmüyordu onda da. Ama pc nin reset attığı oluyor 3-4 günde bir kez :) Agesa sürümü 1.0.0.7 benim anakartımda MSI ın daha güzel olan B650 chipsetli anakartlarında 1.0.9.0 lar bile çıkmış onlar bana geldiği zaman düzelir mi acaba diye ümit ediyorum.

@deadfellow yeni kitleri taktım hocam, nereden başlasam help me :)

@deadfellow 1.6v testmem5'te 0 error, sızın profıldekı tımınglerı kullandım. Eskı m-dıe ramlarde boot surem 40sn altına ınmıyordu şu an 33 sn düştü oda guzel oldu :)

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    105,9 KB · Görüntüleme: 73
  • 4.png
    4.png
    92,5 KB · Görüntüleme: 66
  • 4z.png
    4z.png
    38,5 KB · Görüntüleme: 79
Son düzenleme:

Yeni konular